ברבור מצוי - Cygnus olor

תיאור המין

מי לא מכיר את הברבור המצוי?

הענק הלבן, עם הצוואר העדין והארוך והמקור הכתום. כמה הוא יפה! יפה כמו ברבור.

הראש והצוואר לעתים מלוכלכים בצבע חום-כתמתם. הצעיר אפרפר ומקורו כסוף-אפור. הזכרים גדולים מהנקבות, משקלם הממוצע 10.75 קג לעומת 8.54 ק"ג אצל הנקבות. הבדלים נגרים גם באורך הכנף - 61 ס"מ במקרה של הזכר לעומת 57 ס"מ אצל הנקבות. לשני הזוויגים בליטה ("בליטת רושם") בבסיס המקור, אצל הזכרים היא גדולה יותר.  

 

המעוף כבד כאשר המראות מתבצעות לאחר ריצת המראה ארוכה ולא מעט השקעת אנרגיה..

 

בארץ מופיעים שלושה מיני ברבורים - ברבור מצוי, ברבור שר וברבור הקטן.

הברבור המצוי נבדל משני קרוביו בזכות מקורו הכתום (לעומת מקור צהוב-שחור), בזנבו הארוך, ובבליטה השחורה שבבסיס המקור.

הצעירים דומים יותר בלבושם, אבל מקורו של הברבור המצוי הצעיר "אחיד", לעומת מקורם של השניים האחרים, שמצטיין בבסיס בהיר וקצוות כהים. חוצמזה, הברבור הקטן לא קיבל את שמו סתם - הוא קטן משני האחרים בכ-15 ס"מ.

 

בנוסף, לברבורים מצויים צעירים יש פס שחור בבסיס המקור - שלימים יתפח לבליטה ממשית...

מקווי מים מתוקים, פתוחים עם סבך קנים גדול חביבים על הברבור המצוי. מין זה עמיד בתנאי אקלים קרים ביותר, ונמצא גם באזורים קפואים כגון רוסיה וצפון-מערב אירופה. מקנן גם לאורך חופים בעלי מזג אוויר קריר.

 

מידות

אורך גוף 120 - 175 ס"מ. מוטת כנף: 200 - 240 ס"מ. משקל: 8.5 - 15 ק"ג.

 

שם בערבית - תם צאמת - "ברבור שקט".

פירוש השם המדעי - Cygnus - "הברבור" וגם olor - ברבור.

 

האם אתם מכירים את הסיפור על פיתון (phaethon) מהמיתולוגיה היוונית?

יום אחד אותו פיתון התרברב בפני חברים המיתולוגיים שאביו הוא לא אחר מאשר הליוס - אל השמש. אחד המאזינים, שהיה כפי הנראה אחד מצאצאיו של זאוס, סירב להאמין.

אל השמש נשבע לפיתון כי הוא אביב וכדי להוכיח לו שהוא רציני, הוא הציע לו כל שיבקש. אז מה הנער ביקש? סיבוב במרכבות של אביו כמובן.

פיתון איבד שליטה על הסוסים… תחילה הוא נסק אל על, מותיר אחריו אדמה קפואה ולאחר מכן הוא צלל נמוך מדי, הופך את רוב אפריקה למדבר וחורך את עורם של אנשי היבשת עד שהפכו לשחורים.

 

בסופו של דבר זאוס התערב! הוא ירט את פיתון והמרכבה בעזרת ברק (צפוי…) ואלה צללו אל תוך נהר הארידנוס. כולם היו עצובים מאוד - האחיות של פיתון התאבלו זמן רב כל כך עד שהפכו לעצי צפצפה שהזילו דמעות ענבר.

גם סיגנוס, חברו הטוב של פיתון התקשה לשאת את כל הצער הזה. האלים ראו את סיגנוס וכדי להקל על כאבו הם הפכו אותו לברבור. אבל גם בדמות הברבור, יגונו של סיגנוס היה כה רב, עד כי נמנע מלחשוף עצמו אל קרני השמש, המחממות והמנחמות.

 

דרך אגב, גם פיתון "קיבל" עוף ים יפה מראה. פיתון ים-סוף

 

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מקנן בכל אירופה ובמערב אסיה. אוכלוסייתו שם בחלקה טבעית ובחלקה פליטי שבי (פליטי שבי מצויים בעיקר באזור בריטניה וצרפת). אוהב מאוד את מקווי המים הגדולים ברוסיה.

 

בתחילת המאה ה - 20, החלו "להשתחרר" או לברוח יותר ויותר ברבורים מהשבי. מצב זה יצר עלייה גדולה במספרי הברבורים בכל העולם. ההשערה עומדת על תוספת של כ-10% מאוכלוסיית הברבורים בכל שנה. משמע - בכל שבע-שמונה שנים אוכלוסיית הברבורים העולמית מכפילה את עצמה.

 

עקב בריחת השבויים, החלה התפשטות נרחבת של הברבור המצוי באמריקה הצפונית, דבר המזעזע את האקולוגיה הימית שם - הברבור ניזון מצמחי מים ומדגה קטנה, ומאיים על קיומם של צמחי מים אנדמים לאזורים מסוימים.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר בצפון הארץ. ניכר כי מרב התצפיות בו עד כה היו באזור חוף הכרמל - מעיין צבי, נחשולים ומעגן מיכאל. הברבור הוא מזדמן, ולכן זמן תצפיותיו אינו צפוי או קבוע. למרות זאת עיקר התצפיות היו בחודשי החורף.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC)

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי, אינו דוגר בארץ.

 

מידע כללי

הברבור הוא מין תוקפני ביותר לכל מי שרק מעז להתקרב אל הקן. במרבית זמן הדגירה, הנקבה דוגרת על הביצים והזכר משוטט בסביבת הקן ומגן עליו מפני גורמים עוינים.

הברבור לא יהסס לתקוף אדם ורשומות לא מעט פציעות קלות אשר נגרמו בידי ברבורים לאדם, בעיקר באמריקה.

 

תוחלת החיים של הברבור המצוי היא 10 שנים. הברבור הקשיש ביתור מת בגיל מופלג של 28 שנים ו - 20 ימים.

באנגליה נהוג לסמן ברבורים - מנהג שנקשר אל בית המלוכה, שניסה לשמור שהברבורים המלכותיים יגיעו לצלחת הנכונה. באירלנד וסקוטלנד, לעומת זאת, לא הורגים ברבורים! בכל ברבור מסתתרת נשמה של בן אנוש… כך הם מאמינים.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר נדב פבזנר

 
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בברבור מצוי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
26/10/2019 ⁨הפארק הלאומי⁩, ⁨רמת גן⁩ ⁨IL⁩-⁨מחוז תל אביב⁩ (32.0509,34.8234) 1
04/10/2019 Park Leumi הפארק הלאומי רמת גן 1
30/09/2019 ⁨הפארק הלאומי⁩, ⁨רמת גן⁩ ⁨IL⁩-⁨מחוז תל אביב⁩ (32.0510,34.8237) 1
land marks