חיוויאי הנחשים - Circaetus gallicus

תיאור המין

 


בימים אלה אנחנו משדרים "חי" מקן של חיוויאי הנחשים - זאת ההצגה הכי טובה בעיר. לחצו כאן כדי להיכנס לשידור


 

מין של עיט גדול ובהיר המתמחה באכילת נחשים ("חיוויא" בארמית פירושו נחש).

המאפיין את החיוויאי הוא צבעם הבהיר של גופו ותחתית כנפיו, שעל רקע השמיים הופך אותו ל"רואה ואינו נראה", ומאפשר לו להפתיע את הטרף בצלילה מגובה רב.

כושר הראייה של החיוויאי מעולה, ועיניו הצהובות והגדולות קבועות בחזית הראש ומשוות לו מראה ינשופי ואנושי משהו.

 

אצבעותיו הקצרות והמיובלות מאפשרות לו ללפות את גופם הגלילי והחלקלק של הנחשים ולקטול אותם (ומכאן שמו האנגלי "עיט קצר-אצבעות", Short-toed Eagle). אף על פי שאינו חסין כנראה בפני הכשות הנחשים, לא נצפו מקרים שבהם נפגע חיוויאי מהכשת נחש, ולעומת זאת, נצפו חיוויאים שנחנקו למוות מנחש גדול (דוגמת זעמן שחור) שנכרך סביב גופם.

 

החיוויאי הוא אחד השכיחים שבעופות הדורסים של ישראל. גורלו שפר עליו בזכות דיאטת הזוחלים הייחודית שלו, בעוד שדורסים אחרים, הניזונים במכרסמים ובפגרים, נפגעו קשה כתוצאה מהרעלות.

החיוויאים מגיעים לארץ בתחילת האביב. את ימי החורף הקרים, עת הצפע והזעמן הישראלים רדומים במעבה האדמה, מבלים החיוויאים באפריקה החמה, כשהם נהנים מתפריט מגוון הכולל את הקוברה והממבה. החיוויאים בונים את קינם על עצים, ומטילים בהם ביצה אחת ויחידה. הגוזל הבוקע ממנה בולע נחשים קטנים כאילו היו אטריות מקרוני ומתפתח במהירות.

 

לקראת סוף עונת הקינון, מתקבצים החיוויאים בלהקות של עשרות סביב אתרים שבהם יש שפע של מזון, כמו שדות חקלאיים בתהליך החריש, כשהמחרשה הפולחת את האדמה חושפת נחשים, מכרסמים ושאר רמשים, החבויים בדרך כלל מעין כל.

 

מידות

אורך גוף: 62 - 70 ס"מ. מוטת כנפיים: 190 ס"מ. משקל: 1,225 - 1,850 גרם.

 

שם בערבית - אבו אלחייה ("אבי הנחשים")

פירוש השם המדעי - "נץ עיטי צרפתי"

 

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצת החיוויאי משתרעת מצפון אפריקה ודרום אירופה, דרך מזרח אירופה והמזרח התיכון ועד להודו ולמרכז אסיה. זהו מין מונוטיפי (ללא תתי-מין). כל האוכלוסיות, למעט האוכלוסייה ההודית, נודדות לאפריקה בחורף.

 

בישראל

מקייץ שכיח למדי במרבית חלקי הארץ, חולף מצוי וחורף נדיר. מקנן בעיקר בחבל הים-תיכוני של ישראל - בגליל, בגולן, בכרמל וביהודה ושומרון, עם ריכוז משמעותי בשפלת יהודה. בדרך-כלל מקנן על עצים, ובחבל המדברי מקנן לעתים גם על מצוקים. אוכלוסייתו המקננת מונה 300 - 500 זוגות על פי הערכה, ואילו זו החולפת מעל ישראל בסתיו ובאביב מונה 10,000 פרטים לפחות.

 

סכנות ואיומים

נפגע מהתחשמלויות, התנגשות בקווי-מתח והרעלות, וכן מחמיסת קינים, בעיקר על ידי בני מיעוטים. יחסית לדורסים אחרים, נפגע באורח פחות קשה מהרעלות, בעיקר בגלל שהוא נעדר מהארץ בתקופת החורף (שבה מתרחשות מרבית ההרעלות) וכן בגלל שיונקים מהווים רק חלק קטן מתפריטו (ומרבית הדורסים נפגעים מהרעלות המכוונות נגד מכרסמים ויונקים אחרים).

 

 

מידע כללי

 

לחיוויאי צללית אופיינית, עם ראש גדול, רחב ומעוגל, עיניים צהובות הממוקמות בחזית הראש, כנפיים רחבות וארוכות, היוצרות תבנית מרובעת בזמן דאייה, בדומה לעיט חורש.

 

בזמן גלישה היד סגורה ומחודדת יותר בהשוואה לעיטים ה"אמתיים" הדומים לו (דוגמת עיט חורש ועיט ערבות), ומפרק הכנף משוך יותר קדימה. זנבו צר, ארוך למדי, רבוע ומפוספס. בתעופה הוא ניכר בגוון הבהיר של החלקים התחתונים, המנומרים בפסי רוחב חומים. הגרון והראש חומים אצל מרבית הפרטים, אך עשויים להיות בהירים מאוד אצל חלקם. חלקי גופו העליונים חומים כהים.

 

נדידת הסתיו של החיוויאים מתחילה בסוף אוגוסט והיא נמשכת עד סוף אוקטובר. השיא בסוף ספטמבר-תחילת אוקטובר ואז ניתן לראות מאות חיוויאים חולפים מידי יום. נדידת האביב מתחילה בפברואר ונמשכת עד מאי, כשהשיא בד"כ במהלך מרץ. הנדידה מתרחשת בקבוצות קטנות ובזוגות, פעמים רבות נראה שהמשפחות נודדות ביחד, בקבוצה של שני הורים וצעיר.

 

החיוויאי מרבה לסרוק את השטח בדאייה. הציד מבוצע על פי רוב מעמדת רפרוף באוויר, אך לעתים גם מעמדה נייחת, כמו עץ או עמוד חשמל. הנחשים מהווים נתח משמעותי בתפריטו, אך הוא מגוון את התפריט גם עם זוחלים אחרים דוגמת חרדון או זיקית, ולעתים גם עם מכרסמים (בעונה שבה חורשים את השדות המכרסמים מהווים נתח מרכזי מהדיאטה).

החיזור מתחיל זמן קצר לאחר שובם של החיוויאים ממעונות החורף. מפגני הראווה כוללים מעוף איטי ומלכותי, בכנפיים פרושות ומורמות כלפי מעלה, כשכנף הזכר כמעט נוגעת בכנף הנקבה. תוך כדי החיזור משמיעים בני הזוג קריאות רמות הנשמעות כיללה רמה.

הקן נבנה לרוב על עץ, אפילו נמוך, עד כדי מטר או שניים מעל לקרקע.

 

 

 


 

לכבוד יום הולדתו, קיבל הצפר עזרא חדד שפע ברכות חמות. עזרא ניצל את יום הולדתו לבילוי בשטחי שפלת יהודה - אותם הוא מכיר כל כך טוב. גם החיוויאים העניקו לו את ההזדמנות לצלם את התמונות הנדירות האלה. עזרא כותב:

"תודה לכל המברכים ביום הולדתי, ריגשתם אותי מאוד. וזו מתנת יום הולדת מאוד מיוחדת שקיבלתי היום בבוקר ממשפחת חיוויאים, הנקבה מביאה זעמן מטבעות לגוזל בקן". 27.6.15

 


 

הקן נבנה מענפים וזרדים והוא מרופד בענפים דקים ועלים טריים.

הנקבה מטילה ביצה אחת לבנה (לעיתים נדירות שתיים), לרוב בראשית אפריל. מועד זה הוא מאוחר מאוד יחסית לדורסים אחרים וקשור ככל הנראה לזוחלים שמהם הוא ניזון, המתעוררים רק בעונה זו מתרדמת החורף.

משך הדגירה 42 -47 יום והיא מבוצעת בעיקר על ידי הנקבה. הגוזל עוטה פלומה לבנה צפופה, ושני ההורים דואגים למצוא עבורו מזון. הוא מגיע לפריחה בגיל 70 - 80 יום. באביב שב הגוזל לנחלת הוריו, והם סובלים את נוכחותו לרוב עד בקיעת הגוזל החדש.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

5,914 חיוויאים נספרו בסקר נדידת הסתיו החדש 2014.

היום ה"חזק" ביותר היה ב - 5.10.14 ובו נספרו 501 פרטים נודדים.

 

 


תצפית מעניינת ב... חיוויאי הנחשים   תצפית מעניינת ב... חיוויאי הנחשים   תצפית מעניינת ב...


 

ביום שלישי ה - 23.6.15 מידד גורן - מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב, פרסם בדף הפייסבוק שלו תמונה מדהימה ובה נראה חיוויאי הנחשים בדאיה כאשר חץ תקוע בכנפו.

מידד צילם את התמונה בשפלת יהודה, בשדות הציד שבהם שהה באותם ימים חיוויאי להטוטן צעיר אשר משך למקום צפרים וצלמי טבע רבים.

החיוויאי ה"ירוי" נצפה על ידי צפרים רבים וסביר מאוד להניח כי הוא "סוחב" את החץ כבר מאתרי החריפה באפריקה.

גורן כותב: "לא פשוט להיות עוף נודד בעולמנו..."

 

 

ביום שני ה- 11.9.17, יהונתן מירב ממרכז הצפרות הישראלי קיים תצפית בשדות שבאזור לטרון. מירב שם לב שהשטח משמש לא מעט חיוויאים והופתע לצפות באחד הפרטים, כשהוא צולל אל עבר להקת יונים. מה שבאמת מדהים היה שכמה דקות לאחר מכן אותו חיוויאי נצפה אוכל את היונה שצד על הקרקע.

זוהי תצפית חריגה ביותר! חיוויאים אף פעם לא צדים יונים!

 

 

 

11.9.17 - חיוויאי נחשים לאחר שדרס יונה

 

יהונתן ניסה להתקרב כדי לצלם את החיוויאי אבל זה המריא מיד והתרחק. לאחר שחזר לביתו ובחן את תמונות ה"רקורד" (תמונות לשם תיעוד) שבכל זאת הצליח לצלם, יהונתן הבחין שהחיוויאי נושא טבעות על רגליו ומשדר לווייני על גבו. בדיקה קצרצרה עם חוקר החיוויאים והעקבים העיטיים גלעד פרידמן גילתה ש-E כתום (Orange E) היה אחד החיוויאים שהשתפו במחקר של פרידמן, לפני כחמש שנים.

 

בתמונות ניתן לראות, גם את הטבעת הבולטת על רגל ימין וגם את המשדר שעל גב החיוויאי
 

וכך הוא נראה בשנת 2012...


 

8.6.18 - דרישת שלום מהעבר הרחוק.

 

לפני כמה ימים צילם אבנר וולברום חיוויאי מטובע, נושא חנק משריץ, בשדות גלאון.

בחיפוש מהיר בנתונים עלה כי היה זהו "אפור 62" שטובע כגוזל בקן שבחבל לכיש לפני שבע שנים.

בטח עכשיו כבר יש לו גוזל משלו. יא-אללה שלו!

 

גלעד פרידמן

 

16.6.11  צילום: גלעד פרידמן                         4.6.18   צילום: אבנר וולברום

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחיוויאי הנחשים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
07/01/2020 מסילת ציון 1 נסים פרימו
04/01/2020 מסילת ציון 1 Klil Zaitlin [eBird]
30/12/2019 שומרון 1 נסים פרימו

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks