חיוויאי להטוטן - Terathopius ecaudatus

תיאור המין

אחד הדורסים הצבעוניים והמרתקים של אפריקה, עיט גדול בעל מבנה וצללית ייחודיים.

כנפיו ארוכות, רחבות במרכזן והופכות צרות מאוד בקצותיהן. זנבו קצר מאוד, כך שבתעופה בולטות הרגליים מעבר לזנב והראש הגדול בולט לפנים יותר מבליטת הזנב לאחור. מעופו מהיר ומאופיין בחבטות כנף גמישות ושטוחות, המעוף לא יציב ונראה כמתנדנד, או כ"להטוטן" המהלך על חבל דק, והוא שהקנה לו את שמו.

 

במהלך מעוף החיזור הוא מבצע גלגולים ולהטוטים באוויר, כמו גם "מחיאות כנפיים" חזקות הנשמעות למרחק גדול, מה שמחזק עוד את הרושם הליצני.

מספר כלי-טייס שפותחו בעולם כיישום של מעופו המיוחד, נושאים (בגאון) את שמו של החיוויאי המוקיון (Bateleur), למרביתם כנפיים ארוכות המשוכות לפנים ו"זנב" קצר.

 

שמו העברי מטעה במקצת, שכן למעשה הוא אינו קרוב או דומה לחיוויאי, ונחשים אינם מהווים חלק נכבד במזונו. עיקר מזונו פגרים קטנים וקיני טרמיטים שהוא מוצא אגב תעופה נמוכה מעל הסוואנה.

החיוויאי הלהטוטן, או המוקיון, הוא מזדמן נדיר ביותר בארץ, מספר פרטים צעירים נצפו בחודשי הנדידה בסתיו ובאביב.

 

 

מידות

אורך גוף: 55 - 70 ס"מ. מוטת הכנף 170 - 180 ס"מ. משקל: 2,000 - 2,600 גרם.

 

השם העברי גזור משמותיו הגרמני והספרדי - "עיט להטוטן".

פירוש השם המדעי: Terathopius - "בעל מראה הפלא…" Ecaudatus - חסר זנב.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מאכלס כמעט את כל אפריקה שמדרום לסהרה ודרום חצי האי ערב. נחשב ליציב בכל תחום תפוצתו.

נפגע קשה מהרעלות. נוהג לשוטט על פני מאות קילומטרים ביום בחיפוש אחר פגרים קטנים, ולכן נפגע במיוחד מפיתיונות מורעלים המפוזרים על ידי חקלאים ובעלי עדרים הנלחמים בטורפים. כמו כן נפגע מצמצום שטחי המחייה על ידי הרחבת שטחי התיישבות וחקלאות, וכן על ידי צייד ואיסוף לגני חיות ואוספים.

 

 

 

אוקטובר 2016 שפלת יהודה   צילום: עזרא חדד

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר. בין השנים 1982 - 1989 נרשמו שש תצפיות בפרטים צעירים באילת.

למעשה, כל התצפיות בישראל הן בפרטים צעירים. פרט צעיר שהה באזור בית גוברין בפברואר 2002 ובמרץ 2015 צפה הצפר רעי סגלי בחיוויאי להטוטן בתנועה צפונה מעל הכפר כסרא שבגלל המערבי (תצפית עשירית לישראל).

בסוף ינואר 2015 מצא עזרא חדד, סייר רט"ג הנאמן, חיוויאי להטוטן צעיר בשדות שפלת יהודה הדרומית. אז זו הייתה תצפית חטופה יחסית, אבל החל בחודש מאי 2015, החיוויאי הצעיר השתקע בשפלת יהודה והפך ללהטוטן המפורסם ביותר  - "הלהטוטן שלנו". פרט זה נצפה בישראל במשך שלוש שנים! (נכון ל- 7.1.18). לכתבה העוקבת אחר הלהטוטן שלנו, ולתצפיות האחרונות בו - לחצו כאן.

 
מידע כללי

דורס גדול בעל מבנה וצללית ייחודיים. הכנפיים ארוכות, רחבות במרכזן והופכות צרות מאוד ביד הפנימית. אברות היד החיצוניות ארוכות ויוצרות 3 עד 4 "אצבעות". הזנב קצר מאוד, במיוחד אצל בוגרים. הראש גדול ובולט לפנים. דואה בכנפיים מורמות  מאוד מעל לציר הגוף. לעתים מבצע נסיקות, גלגולים ולהטוטים באוויר.

 

חי בסוואנות אפריקאיות עם עצים פזורים או חורש דליל. ניזון במגוון גדול של חולייתנים דוגמת יונקים קטנים, עופות, זוחלים ודגים, שהוא צד או מוצא כפגרים, וכן מחרקים. סורק שטחים גדולים אגב דאייה וגלישה בגובה של כמה עשרות מטרים (מבלה כ- 80% מזמנו בסריקה אווירית!). כשהוא מאתר טרף, הוא מנמיך אליו במעגלים הדוקים ומהירים. עשרות פרטים עשויים להתקבץ סביב קיני נמלים וטרמיטים.

 

זיהוי

הצעירים כהים מאוד ומזוהים בעיקר בהסתמך על הצללית הייחודית וצורת התעופה. לבוגרים דגם לבוש בולט, עם ניגוד חריף בין הגוף ואברות האמה השחורות לסוככות ולאברות היד הלבנות.

בגודלו דומה לעיט חורש. מרים כנף באופן בולט מאוד, כשאברות היד מורמות יותר מהאמה, כך שנוצר דיהדראל בקצה הכנף. האמה רחבה מאוד והיד צרה ומעוגלת עם 3 - 4 "אצבעות".

 

 

פברואר 2016 - שפלת יהודה    צילום: ברק גרניט

 

הכנף כולה וגם אברות היד משוכות מעט לאחור, מה שמבליט עוד את הראש לעומת הזנב. הזנב יתדי וקצר, בולט אך מעט מעבר לשפת הזרימה של הכנף. הראש רחב, מעוגל ובולט מאוד קדימה.

הדאייה מהירה יחסית, עם פניות חדות תוך הטיית גוף מלאה, כאשר ניכר שמרכז הכובד נמצא בקדמת הגוף, לעתים נראה "מתנדנד" מצד לצד, לא יציב. חבטות הכנף רדודות יחסית ומפתיעות במהירותן.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 


תצפית מעניינת ב... חיוויאי להטוטן   תצפית מעניינת ב... חיוויאי להטוטן   תצפית מעניינת ב...


 

שנת 2015 מסתמנת כשנת הלהטוטנים הצעירים.

ב-30 לינואר הצפר עזרא חדד צפה בחיוויאי להטוטן באזור בית ניר. ב-31 למרץ הצפר רעי סגלי צפה וצילם חיוויאי להטוטן בכסרא שבגליל המערבי ובסוף מאי עזרא חדד מאתר את הלהטוטן שמצא בתחילת השנה באזור נחלה הסמוך לקרית גת (שפלת יהודה). הלהטוטן הזה, לא הולך לשום מקום! בינתיים...

 

 


 

"היום ב- 31.5.15 התמזל מזלי בפעם השנייה בארבעת החודשים האחרונים לצפות בחיוויאי להטוטן, מזדמן נדיר מאפריקה.

הפעם יחד עם עירית רביד צפיתי וצילמתי חיוויאי להטוטן צעיר Bateleur בשדות שמזרחית למושב נחלה. החיוויאי עסק בצייד מכרסמים יחד עם חיוויאי נחשים ודורסים נוספים אחרי טרקטור שחרש את השדה.

 

זוהי תצפית שלישית לשפלת יהודה. הספקתי לצלם מספר תמונות לפני שהתרחק מהמקום.

תודה לעירית רביד שהתעקשה להראות לי חסידה ג'נגית".

עזרא חדד

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחיוויאי להטוטן


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
02/06/2019 255 דן, יובלים, מחוז הצפון, IL (32.873, 35.274) 1 obsr1220778 [eBird]
07/04/2018 מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 Anton Liebermann
12/09/2017 גן לאומי נבי סמואל 1 נסים פרימו

מאמרים

תגובות והערות

land marks