נץ מצוי - Accipiter nisus

תיאור המין

דורס קטן, ארך זנב וקצר כנפיים, המותאם לציד ציפורים בסבכי יער וחורש. בשדה נצפה בדרך כלל בתעופה ונדיר לראותו בעמידה.

בזמן מנוחה הנץ המצוי עומד, בדרך כלל, במרכז נוף העץ, לא בנקודה בולטת כמו בזים וגם צבעיו "מצניעים" אותו בין הענפים. בתעופה הצללית יחודית, עם כנפיים רחבות, מעוגלות ובעלות קצוות קהים, זנב ארוך וצר וראש מעוגל (נראה כמו "פטרייה מעופפת").

הזכר קטן באופן ניכר והוא גם צבעוני יותר - החלקים העליונים שלו אפורים-כחלחלים ואילו החלקים התחתונים לבנים ומפוספסים לרוחב בפסים עדינים בצבע אדום חלודי. הלחי אדמדמה והעין צהובה.

 

הנקבה גדולה וכבדה יותר ומעופה יציב וחזק. החלקים העליונים שלה בצבע אפור-פחם,החלקים התחתונים לבנים ומפוספסים בפסי רוחב שחורים, דקים. מעל לעין הצהובה פס גבה לבן בולט.

 

הנץ המצוי מרבה לעוף בגובה נמוך מעל ובין עצים ושיחים, ולהפתיע ציפורים מטווח קרוב.

פעמים רבות מתגלה בזכות קריאות האזהרה של ציפורי-שיר דוגמת ירגזי, דרור ובולבול. המעוף בכל הגבהים משלב קטעים של דאייה וגלישה, מתחלפות לסדרה של מספר חבטות כנף מהירות וקלות באופן מפתיע (עושה רושם כאילו חובט בתוך "אוויר דליל").

המין הדומה לו ביותר באזורנו הוא הנץ קצר-האצבעות, שניהם בעלי גודל דומה. בעמידה קצר-האצבעות נבדל בעיקר בדגם הפנים (עין כהה, חסר פס-גבה ולזכר לחי אפורה).

 

בתעופה הוא ניכר בכנפיו הצרות יותר, שקצותיהן מחודדים, החלקים התחתונים בהירים מאוד, מנוגדים לקצות אברות יד כהות.

נץ גדול גם הוא עשוי להיראות דומה מאוד למצוי, במיוחד זכר של נץ גדול בהשוואה לנקבה של נץ מצוי, שהבדלי הגודל ביניהם אינם בולטים. לנץ הגדול פס גבה לבן מודגש מאוד, על רקע של לחי וכיפה כמעט שחורים, זנבו מעוגל יותר בקצהו ורחב יותר בבסיסו וכנפו ארוכה יותר, במיוחד באמה.

 

הנץ המצוי מקנן ביערות ובחורשים, לעתים גם בפארקים בתוככי ערים, שדרות עצים בלב שטח פתוח וכדומה. הקן נבנה במסעף ענפים על עצים גבוהים (בארץ בעיקר על אורן ואיקליפטוס). בעונת הנדידה נראה בכל בתי הגידול.

 

מרבית הפרטים הנצפים בארץ שייכים לתת המין A. n. nisus המקנן באירופה ובמערב אסיה.

באפריל 1987 טובעו באילת 3 פרטים הקרובים במידותיהם ובצבעם הבהיר לתת-המין A. n. nisosimilis, המקנן במרכז אסיה, ויתכן שפרטים השייכים לתת מין זה אכן מזדמנים בישראל אגב נדידה (Shirihai 1996).

 

מידות

אורך גוף: 29 - 34 ס"מ (זכר), 35 - 41 ס"מ (נקבה). מוטת כנף: 58 - 65 ס"מ (זכר), 67 - 80 ס"מ (נקבה). משקל: 117 - 345 ג'.

שם בערבית - באשק ("מפחיד חיות")

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקנן בכל אירופה וברצועה המרכזית של אסיה, מזרחה עד יפן. חורף באפריקה, במזרח התיכון ובדרום אסיה.

האוכלוסייה העולמית מונה למעלה מ- 1.5 מיליון פרטים, והיא ככל הנראה יציבה בגודלה (Birdlife international 2012).

 

במחצית השנייה של המאה הקודמת נפגעה אוכלוסייתו האירופית באופן דרמטי כתוצאה משימוש בחומרי הדברה אורגנו-זרחניים. במהלך שנות השבעים והשמונים פסק השימוש בחומרי הדברה לא-סלקטיביים ואוכלוסיה התאוששה בהדרגה.

 

 

 

נץ מצוי במעוף ציד - 24.1.19 ארסוף קדם   צילום: אבנר וולברום

 

בישראל

יציב מקנן בכל החבל הים תיכוני, דרומה עד אזור אשקלון ובקעת באר שבע.

כמו כן חולף וחורף שכיח בכל רחבי הארץ. הקינון בישראל התגלה לראשונה רק ב- 1988 ברמות מנשה (מנחם אדר ודן אלון). מאז התברר שאוכלוסייתו גדולה והוא מקנן שכיח כמעט בכל רחבי הארץ.

נראה שחלק מהגידול הזה קשור לגידול אמתי באוכלוסיה, חלק אחר בגידול נובע, כפי הנראה, מהעלייה ביכולת שלצפרים לזהות את נוכחותו וקיניו.

 

 

מידע כללי

נקבת הנץ המצוי גדולה מן הזכר ב- 25%.

זהו ההבדל הגדול בין זכרים לנקבות בעולם הציפורים. הבדלי הגודל האלה מאפשרים לבני הזוג לצוד מזון שונה בגודלו ולגוון מאוד את התפריט. הזכרים צדים ציפורי שיר כמו ירגזים, דרורים ופרושים ואילו הנקבות צדות בעיקר קכליים, זרזירים ו"עופות" שמשקלם 500 גרם ואפילו יותר.

 
 

בתמונה: נקבה צעירה עם טרפה - חרטומית ביצות. בריכות מעיין צבי, אוקטובר 2013

 

הנץ המצוי הוא ציד ציפורים מובהק וכ- 10% מההתקפות מניבות טרף. הזכר צורך 40 - 50 גרם "בשר" ביום ואילו הנקבה 50 - 70 גרם.

בשנה אחת זוג ניצים מצויים יכול יצוד 2,200 דרורים, או 600 שחרורים, או 110 יוני ענק - אבל ברור שזה לא המצב ושהמגוון הוא רב יותר - כ- 120 מיני ציפורים.

מינים שניזונים בשטח פתוח, רחוק ממחסה, כמו דרורים ופרושים נמצאים ב"קבוצת סיכון" גבוהה יותר.

 

לנץ המצוי, כמו למיני עופות רבים אחרים, חלקים עליונים כהים וחלקים תחתונים בהירים.

בזמן המעוף, מעניק דגם הצבעים הזה יכולת הסוואה (Counter Shading) מכל כיוון שממנו מביטים בנץ.

שיטת הסוואה זו, דרך אגב, נפוצה מאוד בקרב טורפים ימיים, כמו כרישים. את הדגם הזה אפשר לראות גם אצל בז נודד, בז גמד, מיני ניצים נוספים וחופמאים.

 

במחקר שנעשה עם פוחלצים של קוקיות אירופיות החוקרים ראו שציפורים קטנות נוטות שלא להתקרב אל הקוקייה, שמציגה דגם צבעים דומה מאוד לזה של הנץ המצוי.

הקנית קטנה מצויה ביחסי טפילות "מרים" עם הקוקייה האירופית ובמחקר נמצא שהקניות מתנהגות בצורה מאוד אגרסיבית אם הפוחלץ דומה "פחות" לעצמו, כלומר - לא כל כך דומה לנץ.

המסקנה היא שהמראה ה"ניצי" של הקוקייה מסייע בידה להתקרב לקינים זרים ללא חשש להתגודדות מצד הדיירים המקומיים.

 

נקבת הנץ המצוי מטילה 4 - 5 ביצים כחלחלות ומנוקדות בחום, משך הדגירה 33 ימים וכעבור 26 ימים מרגע שהביצים בקעו - הפרחונים עוזבים את הקן.הצלחת הקינון טמונה במשקל גופה של הנקבה שצריך להישאר יציב, בזכות אספקת המזון אשר באחריותו של הזכר.

שרידות הפרחונים בשנה הראשונה - 34% ובשנתיים שלאחר מכן - 70% .

תמותה בקרב זכרים צעירים גבוהה יותר מאשר אצל הנקבות, מן הסתם בגלל מזונם הקטן יותר והאילוץ לצוד לעתים תכופות יותר.ההערכה היא שבקרב הניצים המצויים, הנקבה יכולה לשרוד אפילו שבוע שלם ללא מזון - שלושה ימים יותר מהזכר.

 

מחקר אחר, שבדק את תוחלת החיים של נקבות הנץ המצוי הראה "שיעור שרידה" גבוה מאוד בשלוש השנים הראשונות שלאחר עזיבת הקן, וירידה חדה בשיעור זה בחמש-שש השנים הבאות.

לגורם ה"זקנה", אם כן, הייתה השפעה מכרעת על שיעור ההישרדות.

בכל אופן, תוחלת החיים הממוצעת, גם של זכרים וגם של נקבות, היא ארבע שנים, וכמובן שהיו גם יוצאים מן הכלל, כמו אותו נץ מצוי שטובע בדנמרק ונתפס שוב, כעבור 20 שנים ושלושה חודשים.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר אסף מירוז

 

ב- 4.6.19 נחמה ריבלין, רעיית נשיא המדינה רובי ריבלין, נפטרה ממלחת ריאות קשה. נחמה עשתה רבות למען הטבע הישראלי והיא תחסר לכולנו. צפו בסרטון ובו וגברת ריבלין משחררת נץ מצוי שהתנגש בחלון בית בחיפה ושוקם בבית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן. קיץ 2018.

 

 


 

הנץ המצוי נודד מאוחר, יחסית. 410 ניצים מצויים נספרו במהלך סקר נדידת הסתיו - 2014. כרבע מהם נצפו ב - 8.10.14

 

 


תצפית מעניינת ב... נץ מצוי   תצפית מעניינת ב... נץ מצוי   תצפית מעניינת ב... נץ מצוי


 

הצפר נתנאל קוה עוקב אחר קן ניצים מצויים שנמצא סמוך לישיבה בה הוא לומד. "לפחות בלחץ הלימודים, יש לי במה להתנחם..." הוא כותב בעמוד הפייסבוק שלו.

הקן נמצא במקום הומה ילדים, אמנם, אבל לניצים זה לא מפריע כלל. ביום ג', ה - 30.6.15 הייתה לנתנאל תצפית מפתיעה במיוחד:

 

"כמה דקות מהגעתי, הנקבה הגיעה לאזור עם טרף - בולבול ואכלה אותו. כנראה שהגוזלים אכלו כמה דקות לפני שהגעתי בגלל שהיו שאריות של בשר ודם על המקור שלהם.

 

חצי שעה לאחר מכן שמעתי רעש של בעל-חיים רץ בצמחייה שמתחת לאזור הקן. הופתעתי מאוד לראות חתול בורח בפניקה מ'משהו', ואז הבנתי... כשהחתול יצא מהצמחייה נקבת הנץ עפה אחריו תוך כדי שהיא נועצת בו את טופריה, בגבו ובראשו ותוך כדי קריאות אזהרה רמות!!!


כמה מטרים לפנים נמצא בניין שהקיר שלו פנה לכיוון שאליו ברח החתול, בערך 2-3 מטרים לפני שהגיעו לקיר, הופתעתי עוד יותר לראות את נקבת הנץ מרימה את החתול באוויר לגובה של בערך חצי מטר ומטיחה אותו בעצמה בקיר.

 

למזלו של החתול היה בקיר חור שאליו יכל להימלט. הניצה חזרה לאזור העצים.

2 דקות לאחר מה שקרה, החתול יצא מהחור שבקיר צולע, מדמם ובעיקר מפוחד...

חוויה מדהימה ולא צפויה".

 

 

 

האכלת הגוזלים.      צילום: נתנאל קוה

 


 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בנץ מצוי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Ta'oz (Latrun) Reservoir==(מאגר תעוז (לטרון 1 Yoav Perlman
22/11/2019 Nafha Vineyards חוות נפחא 1 Meidad Goren
22/11/2019 Neot Smadar Sewage Ponds ביוב נאות סמדר 1 Klil Zaitlin [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגיות

תגובות והערות

land marks