נץ גדול - Accipiter gentilis

תיאור המין

הנץ הגדול הוא אימת הציפורים והיונקים, טורף-העל הבלתי מעורער של החורשים והיערות.

דורס זריז וחזק שדורס יונקים כמו חולדה וארנבת במרדף קרקעי, ועופות מכל גודל בכל מקום שהם נמצאים בו - על הקרקע, בסבך העץ או באוויר.

זהו דורס בגודל בינוני (דומה בגודלו לעקב חורף), רחב כנף וארך-זנב, הנקבות גדולות באופן ניכר מהזכרים. דומה לנץ המצוי, אך גדול וחזק ממנו, כנפיו ארוכות וצרות יותר וזנבו קצר יותר ומעוגל. לשני הזוויגים גב וחלקים עליונים בצבע אפור כהה, חזה ובטן לבנים עם פספוס רוחב כהה ופס גבה לבן בולט מעל לעין.

 

עיקר מזונו הם עופות בגודל קטן ובינוני, דוגמת עורבים, יונים וברווזים. צד מעמדת תצפית כשהוא חבוי בתוך עץ, ממנו הוא יוצא בהתקפה מהירה לעבר הטרף, ומסוגל לחלוף גם דרך מעברים צרים ביותר בין ענפים ועלוות עצים. לעיתים הוא סורק את השטח בדאייה בגובה בינוני ואז צולל אל הטרף מלמעלה. במרבית הפעמים תופס את הטרף על הקרקע.

 

הנץ הגדול הוא אחד הדורסים המועדפים לספורט הבזיארות. הנקבות, שהן גדולות וחזקות יותר, משמשות לצייד של ארנבות, שועלים, פסיונים, ברווזים ועוד. סיבה זו מעמידה את קיומו בסכנה באזורים נרחבים של תחומי תפוצתו, בעיקר במרכז אסיה, שם נלכדים פרטים רבים וקינים רבים נחמסים.

בישראל הנץ הגדול הוא חורף וחולף נדיר, בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. מרבית החורפים הם פרטים צעירים, ואילו הבוגרים נשארים ככל הנראה בארצות מוצאם, או קרוב יותר אליהן, גם בחורף.

בגלל נדירותו, הכבוד שרוחשים לו צפרי ישראל והעובדה שהוא מופיע כאן רק בחודשי החורף, הוא מככב לא אחת סביב שולחן החג בשיר הידוע "נץ גדול היה פה".

 

מידות

אורך גוף: 54 - 67 ס"מ. מוטת כנף 98 - 120 ס"מ. משקל: 570 - 2,050 גרם.

הנקבות גדולות באופן ניכר מהזכרים ולעיתים כבדות מהם פי שתיים ויותר.

 

שם בערבית - באז

השם העברי הוענק לו על שום גודלו הרב, בדומה לשמו האנגלי שפירושו "נץ ריבוני", שכן נחשב לריבון היער.

שמו הערבי משמר את השם העברי "בז", או אולי מלשון "ביזה", המרמזת על היותו דורס מועדף לבזיארות.

פירוש השם המדעי - "נץ אציל".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפוצתו הולארקטית וכוללת את אירופה, צפון אסיה וצפון אמריקה. מרבית האוכלוסייה אינה נודדת, אך הצעירים, בעיקר באוכלוסיות הצפוניות, נודדים או משוטטים דרומה בחורף, בעוד הבוגרים נשארים באזור טריטוריית הקינון אם מצאי המזון מספק.

באירופה נפגע באופן קשה במהלך המאה הקודמת בגלל ציד ורדיפה מכוונים, הרעלות משניות והרס בתי הגידול. באמריקה אוכלוסייתו יציבה בגודלה. פיתוח עתידי והקמת חוות טורבינות מאיימים על אוכלוסייתו בצפון אמריקה ובמערב אירופה.

 

בישראל

חורף וחולף נדיר למדי. בחורף נצפה בעיקר בחבל הים-תיכוני, כשמרבית החורפים הם פרטים צעירים. כ- 10 עד 15 פרטים נצפים מדי חורף, אך המספרים האמיתיים גבוהים פי כמה, בגלל שהניצים הגדולים מבלים בתוך חורשים וקשים לגילוי. ריכוזים יוצאי דופן נרשמו ביער אום-צפא בשומרון - חמישה פרטים ב- 9.11.85 (ירון בזר ואהוד דברת) ובמחסייה שבהרי יהודה - ארבעה פרטים ב- 25.1.86 (עזרא חדד).

פרטים בודדים נצפים בסקרי הנדידה, עם שיא של שבעה פרטים בסתיו 1989 בעמקים הצפוניים, בין ה - 21.9 ל - 9.10 (דן אלון ואריאל סובל).

 

 

"סקר בזים שחורים 2018 יצא לדרך. סקר שכולו תענוג. עד כה בדקנו את הר כרכום וחלקים מנחל נקרות.

מצאנו מספר זוגות פעילים. על הדרך אספנו מספר מינים מרשים של עופות דורסים נודדים וכמה מקומיים.

המיוחד שלנו היה נץ גדול שאפילו נתן קצת לצלם".               מידד גורן 2.10.18

 

מידע כללי

מקנן ביערות, בדרך כלל ביערות בוגרים עם עצים גבוהים, אך לעיתים גם בנופים מיוערים למחצה. בחורף נראה גם בבתי גידול פתוחים יותר.

תפריטו כולל בעיקר עופות בגודל קטן ובינוני, דוגמת עורבים, יונים וברווזים, אך בעונת הקינון צד גם פרחונים של ציפורים קטנות יותר. ניזון גם ביונקים דוגמת מכרסמים, ארנבות וסנאים.

 

זיהוי

נבדל מדורסים בינוניים אחרים בצללית בעלת כנפיים רחבות ומעוגלות וזנב ארוך ומעוגל, ובמעוף שהוא ניצי טיפוסי, עם חבטות כנף מהירות ומתפרצות המתחלפות בגלישה קצרה.

הכנפיים נראות באופן כללי אפורות כהות מלמעלה ובהירות-אחידות, חלקות למדי מלמטה. ממרחק נבדל מניצים אחרים בכנפיים ארוכות, עם יד צרה יחסית לאמה (זהה ברוחבה אצל נץ מצוי), בזנב קצר יותר ומעוגל, בפס גבה בולט, בצוואר ארוך ובתעופה חזקה ועוצמתית יותר.

חבטות הכנף שלו עשויות להפתיע במהירותן יחסית לגודלו, מה שעשוי לסייע גם לאבחנה מנקבת זרון תכול, שהצללית שלה דומה למדי.

מעניין לציין את ההבדל בתגובתם של עורבים ועורבנים לנוכחות של נץ גדול לעומת נץ מצוי - העורבים צועקים, רודפים ותוקפים את הניצים המצויים, בעוד שהם בורחים ומסתתרים למראה נץ גדול.

 

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בנץ גדול


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/11/2019 Slope above Majdal Shams סביבת מג'דל שמס 1 Nadav Israeli
19/11/2019 Slope above Majdal Shams סביבת מג'דל שמס 1 Scott Harrison [eBird]
13/11/2019 10 הלימון, אבו גוש, מחוז ירושלים, IL (31.809, 35.104) 1 Moshe Zinger [eBird]

מאמרים

תגיות

תגובות והערות

land marks