עקב מכנסיים - Buteo lagopus

תיאור המין

אם הוא לא היה נדיר, ספק אם היינו מתלהבים ממנו כל-כך...

עקב המכנסיים הוא עקב אופייני, בעל כנפיים רחבות, זנב בינוני ורבוע, ראש מעוגל וצוואר קצר. גדול מעט מעקב חורף וקטן מעקב עיטי.

רגליו עטויות בנוצות קצרות וצפופות והן שהקנו לו את שמו. ראשו וחזהו בהירים בדרך כלל, מנוגדים לבטן ולגב כהים, אך בדומה לכל יתר העקבים, גם הוא מציג שונות רבה בין פרטים ומספר גדול של מופעים, החל ממופע בהיר שהוא כמעט לבן, ועד למופע כהה שגוונו חום כהה.

 

דגם הזנב שלו מיוחד ומהווה מפתח חשוב לזיהוי, הוא בהיר מאוד, עם שפת זרימה שחורה רחבה ולעיתים גם מספר פסי רוחב שחורים.

עקב המכנסיים ניזון בעיקר ממכרסמים דוגמת נברנים, והוא תלוי בהם לרבייתו, כך שבשנים שבהן אוכלוסיית הנברנים קטנה, הוא עשוי לא לקנן כלל.

בדרך כלל צד מעמדת תצפית נייחת, אך כשתנאי הרוח טובים עשוי לסרוק את השטח בתעופה איטית עם הפסקות לרפרוף. הציד מעמדת רפרוף מאפיין אותו, יותר ממיני עקב אחרים.

 

זהו דורס הנפוץ באזורים צפוניים יחסית שהזדמן עד כה לישראל פעמים ספורות בלבד, בעונת החורף. הוא מקנן בטונדרה פתוחה בצפון אירופה, בסקנדינביה ובצפון אמריקה. האוכלוסייה האירופית חורפת במרכז אירופה.

 

מידות

אורך גוף: 50 - 60 ס"מ. מוטת כנף 127 - 148 ס"מ. משקל: 700 - 1,200 גרם.

רגליו העטויות נוצות קצרות וצפופות הן המקור לשמו בכל השפות. פירוש שמו המדעי - "עקב רגלי הארנבת".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפוצתו הולארקטית - נפוץ בעיקר בסקנדינביה ובצפון אירופה, צפון רוסיה וצפון אמריקה. האוכלוסייה הסקנדינבית חורפת במרכז אירופה ובמזרחה. אוכלוסייתו יציבה יחסית בגודלה, ולא ידוע על תנודות חדות בדומה לרבים ממיני הדורסים האחרים, יתכן בגלל תפוצתו בקווי רוחב צפוניים, שבהם החקלאות אינה אינטנסיבית.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר בחורף. פרט אחד נצפה בשדות נחשונים ב- 8.12.84 (אהוד דברת), ופרט נוסף (יתכן אותו פרט) ברבדים ב- 26.1.85 (עזרא חדד).

הפרט השלישי נצפה בנגב המערבי בנובמבר-דצמבר 2012 (משה כהן וצפרים רבים אחרים).

התצפית האחרונה הייתה בשדה משה, הסמוף לקרית גת בפברואר 2016 (עירד סולניק ורבים אחרים) ואז, כשבועיים אחרי התצפית של עירד, הצפר ניסים פרימו מצא וצילם עקב מכנסיים נוסף בקדמה - ק"מ ספורים משדה משה. אין ספק כי "מכת" הנברנים של חורף 2015/16 עשתה רק טוב... לצפרים. סה"כ תצפיות בארץ - 5!

 

עקב המכנסיים הראשון לישראל זוהה על ידי הצפר אהוד דברת בשנת 1984.

דברת ידוע בעיקר בזכות גילוי ציר נדידת הסתיו "עוקף ים תיכון מזרחי" אבל ברזומה שלו יש עוד הרבה. הוא שקד על סקרי קינון, היה הראשון "לשבור את הראש" עם השחפים הגדולים (לבני הראש), בלילות הוא עקב אחר הגידול באוכלוסיית ינשופי העצים במרכז הארץ ועוד ועוד ועוד…

בעיני רבים, ההישג הכי חשוב של הצפר אהוד דברת הוא טיפוח, חינוך והכשרת הדורות הבאים. צפרים מקצועיים. חלקם בעלי שם עולמי!

 

בחודש נובמבר 2017 אהוד חגג יום הולדת 80 ולכבוד האירוע המשמח פורסמה באתר הצפרות כתבה שכולה זיכרונות וחוויות שכתבו חניכיו.

לקריאת הכתבה לחצו כאן.

 

 

 

 

מידע כללי

עקב אופייני, עם גוף מלא, צוואר קצר, כנפיים רחבות וזנב באורך בינוני. תחתית הכנף בדרך-כלל בהירה, עם סוככות יד עגולות שחורות ושפת זרימה שחורה (בדומה לעקב עיטי בהיר). הזנב לבן בבסיסו ובקצהו פס או מספר פסי רוחב שחורים רחבים (וזהו סימן זיהוי חשוב לאבחנה מעקב עיטי או מעקב חורף). דואה בכנף כפופה מעט, כשהאמה מורמת והיד מאוזנת למדיי.

דורס של טונדרה פתוחה, חודר גם ליערות מחטניים עם קרחות ושטחים פתוחים, שבהם הוא צד. לעיתים קרובות מקנן בסמיכות לאגמים או גדות נחלים. חורף במגוון של נופים פתוחים.

 

זיהוי

בעל מספר גדול של מופעים, אם כי פחות מגוון מעקב חורף או מאיית צרעים. הזיהוי מתבסס על דגם הזנב מלמעלה ומלמטה (לבן בבסיסו ועם שפת זרימה שחורה רחבה אצל צעירים ונקבות, 4-1 פסים צרים אצל זכר), יחד עם ניצוי אפור-לבן-שחור בעיקרו וכן צורת החזקת הכנף בדאייה ובגלישה (כנף מורמת כמו עקב חורף, אך "שבורה" בפרק היד). דגם תחתית הכנף והחלקים התחתונים מסייעים להשלמת הזיהוי.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעקב מכנסיים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/02/2016 שדה משה 1 מיכה מנדל
16/02/2016 מאגר קדמה 1 נסים פרימו
16/02/2016 שדה משה 1 נתנאל קוה

מאמרים

תגובות והערות

land marks