עיט חורש - Clanga pomarina

תיאור המין

עיט "קטן" ממדים, מקנן בעמקים לחים ומיוערים אבל למעשה מסתפק כמעט בכל אזור מיוער.

טרפו של עיט החורש - יונקים קטנים שאותם הוא מאתר בשדות ציד פתוחים ומישוריים. צבעו חום כולו, מכנסיו צרים - רחבים יותר על הירך מאשר על השוק ומקורו קטן ביחס לעיטים אחרים.

בעמידה אפשר להבחין כי הסוככות כהות יותר בהשוואה לשאר הגוף. לעיט חורש צעיר יש פספוס (או ניקוד גס) לבן על הכנף, מעט ניקוד על הגב וכתם בצבע קרם על העורף. בתעופה צבע הסוככות בהיר מצבע האברות ובבסיס אברות היד שני פסיקים בהירים המופרדים אחד מהשני בפס כהה צר. לרוב נצפה בגלישה עם כנפיים מעט מקושתות מטה.

 

עיט החורש דומה מאוד לעיט הצפרדעים אבל נבדל ממנו בדגם תחתית הכנף: אצל עיט הצפרדעים הסוככות כהות מהאברות, פסיק לבן בודד בבסיס אברות היד וכנף רחבה יותר. בארץ ובעולם מוכרים "פרטי ביניים" כתוצאה של הכלאה בין שני המינים.

 
 
 

מידות

אורך גוף: 61 - 66 ס"מ. מוטת כנף: 146 - 168 ס"מ. משקל: 1,053 - 2,160 גרם.

 

שם בערבית - עקאב אספע צעיר

פירוש השם המדעי - Aquila - עיט ו - pomarina - דוקסות שנמצאה, בעבר, באזור הים הבלטי. היום אזור זה מחולק על ידי נהר האודר (נהר השני באורכו בפולין) בין פולין וגרמניה.

במקורות מסוימים מין זה אינו נמנה עוד עם בני הסוג Aquila ("עיטים אמתיים") אלה לסוג Clanga - "צעקה" ביוונית והכינוי הספציפי לעיט הצפרדעים Clanga clanga - קרובו של עיט החורש..

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מין מזרח אירופאי הדוגר מצפון מערב גרמניה לכיוון מערב רוסיה ומטורקיה לכיוון הקווקז. חורף באפריקה.

 

בישראל

נודד נפוץ בנדידת הסתיו, בחודשים ספטמבר - אוקטובר בעמקי הצפון ולאורך שפלת יהודה.

דגם הנדידה קבוע למדי, כאשר שיא הנדידה מתרחש לרוב בימים האחרונים של ספטמבר או בימים הראשונים של אוקטובר. מדי שנה עוברים כ- 100,000 עיטי חורש שהם כלל האוכלוסייה העולמית של מין זה.

 

בימי שיא עשויים לעבור עד 45,000 עיטים, לעתים במעברים צפופים ונמוכים מאד - מחזה מרהיב! הם נכנסים מלבנון, הר מירון וגליל עליון, צומת גולני, בין מגדל העמק לטבעון, ואז דרומה לאורך שולי השומרון, מזרח גוש דן (כפר קאסם), נגב צפוני, נגב מרכזי ויוצאים מישראל לסיני באזור פיתחת ניצנה.

באביב הציר מעט דרומי ומזרחי יותר אבל דומה מאוד מבחינת הכמויות והריכוז.

 

לינה

בשונה מדורסים רבים שיורדים ללינה בסוף היום כשנגמרות הטרמיקות בצורה אקראית, עיטי חורש מתרכזים ללינות לילה משותפות. לינה אחת היא ביער כפר החורש, מצפון לנהלל. השנייה היא ביער בן שמן, ולעתים גם ביער להב.

 

בחורף - נדיר, מספרים קטנים בלבד, בעיקר בעמק החולה ובעמק בית שאן.

 
 
 
עיטי חורש מתרוממים מעל יער בן שמן - נדידת הסתיו.     צילום: אמיר בן דב
 

מידע כללי

אסון צ'רנוביל שאירע ב - 1986 פגע באתרי קינון נרחבים של עיטי החורש ברוסיה, בלארוס ואוקריאנה. בשנים אלה נרשמה ירידה דראסטית בכמות הפרטים שנספרו בסקר העמקים ורק בסוף שנות ה - 90 (של המאה הקודמת) החלה שוב עלייה למספרים המוכרים לפני האסון.

מאמצי שימור רבים הובילו לעלייה בכמות העיטים אך התפתחות ענפי התיירות כמו גם איבוד שטחי יער טבעיים מקשה על עיטי החורש לבחור אתרי קינון בטוחים ושקטים.

 

במהלך הנדידה, עיטי החורש, כמו דורסים בינוניים וגדולים נוספים, ממעטים לאכול על מנת לחסוך באנרגיה היוצאת על חיפוש מזון ומיעוט מקורות מזון זמינים.

בעבר לא ידעו להבחין בין עיט החורש ועיט הצפרדעים ומכיוון שבכול חורף מבלים בישראל לא מעט עיטי צפרדעים - היה נהוג לחשוב שמדובר בעיטי חורש. זאת הסיבה שבעבר היה שמו של עיט החורש - עיט חורף.

 
 
 

 

סקר הסתיו החדש 2014 היה הצלחה אדירה בכל הקשור לעיטי החורש.

כמעט 110,000 עיטי חורש נספרו בחמש עמדות הסקר מבלי שהיה צורך לפתוח "עמדה ניידת" ש"תרדוף" אחרי הציר.

יום השיא של העיטים התרחש בראשון לאוקטובר עם 22,248 עיטים!

 
 
 
 
 

 

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעיט חורש


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
11/11/2019 Hula Valley--Lake Agmon אגמון החולה 1 Anonymous eBirder [eBird]
11/11/2019 Hula Valley--Lake Agmon אגמון החולה 2 Bill Giezentanner [eBird]
11/11/2019 Hula Valley--Lake Agmon אגמון החולה 2 Steve Hahn [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks