עיט צפרדעים - Clanga clanga

תיאור המין

עיט כהה מאוד ומגושם, כנפיו רחבות וזנבו קצר. קטן יחסית לשאר העיטים ה"אמיתיים" (גדול מעט מעיט חורש, קטן מעיט ערבות, עיט שמש ועיט זהוב).

צבעו חום כהה אחיד. לצעירים ניקוד לבן בולט על הגב וסוככות הכנף והם שהקנו למין את שמו האנגלי "עיט מנוקד".

זהו דורס של בתי גידול לחים, המקנן על עצים קרוב לנהרות, אגמים ובריכות. כפי שמעיד עליו שמו העברי, ניזון גם בדוחיים ובדגים, בנוסף למכרסמים ולעופות ביצה שונים.

 

עיט הצפרדעים הוא חורף נפוץ יחסית בישראל - בעמקים הצפוניים, במישור החוף ובשפלת יהודה.

גורמים שונים, ביניהם צייד והרס בתי הגידול (ויתכן גם הכלאות עם עיטי חורש) הביאו לצמצום ניכר באוכלוסייתו העולמית של המין והוא מוגדר כיום בסכנת הכחדה. 150 - 200 הפרטים שחורפים בארץ מהווים נתח משמעותי מאוד מכלל אוכלוסייתו העולמית של העיט, המונה פחות מ- 10,000 פרטים.

 

מידות

אורך גוף: 59 - 63 ס"מ. מוטת הכנף 164 - 181 ס"מ. משקל: 1,500 - 3,200 גרם.

הנקבה גדולה עד עשרים אחוז מהזכר.

 

שם בערבית: עוקאב סקעאא כוברא ("עיט מנוקד גדול")

השם העברי עיט צפרדעים אינו הולם אותו במיוחד, שכן צפרדעים לא מהוות נתח חשוב מתפריטו, אך השם מרמז על נופי הביצה שהם בית הגידול האופייני שלו.

השם המדעי, clanga, הוא כינוי ספציפי למין זה ואין לו משמעות כלשהי.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

דוגר מפולין במערב, דרך מזרח אירופה והים הבלטי ועד למערב אסיה. נדיר מאוד באירופה עם פחות מ - 1,000 זוגות, כ - 3,000 זוגות דוגרים ברוסיה וכ - 1,000 נוספים מזרחה יותר באסיה. בסך הכול מונה האוכלוסייה העולמית לא יותר מ - 10,000 פרטים (Bird Life International). חורף בדרום-מזרח אפריקה, במזרח התיכון ובדרום-מזרח אסיה.

 

בישראל

חורף מצוי למדיי בצפון הארץ ובמרכזה וחולף נדיר. על פי מקורות היסטוריים גם קינן בארץ.

 

קינון ודגירה

מקורות זואולוגיים שונים דיווחו על קינון של עיט צפרדעים בצפון ישראל, על מדרונות הרים בקרבת מים, בעמק יזרעאל ועמק החולה. הקינון נפסק כתוצאה משינויים במקומות החיות - ייבוש ימת החולה, מעבר לחקלאות אינטנסיבית ושימוש בלתי מבוקר בחומרי הדברה, כל אלה הביאו להכחדת המין כמקנן באזורנו באמצע המאה העשרים (סלע 1975, פז 1986). אוכלוסייה זו נחשבה לאוכלוסייה הדרומית ביותר של המין באזור המערב-פליארקטי, ואולי גם בעולם כולו.

כבר במאה ה - 19 דיווח טריסטראם על קינון של עיט צפרדעים בין נצרת לחיפה (Tristram 1865). טריסטראם (1873Tristram) דיווח גם על קינון של זוג עיטי צפרדעים בוואדי זרקא בירדן עוד ב - 1872, אך מאז אין כל עדות לקינון בירדן.

בדיקה מחודשת של נתוני התפוצה ואופי בית הגידול של עיט הצפרדעים ושל קרובו הקטן יותר, עיט החורש, הביאה למסקנה שסביר יותר להניח שהעיט שקינן בישראל היה דווקא עיט החורש, שנצפה כאן היום בנדידה בלבד (הצופה 2004).

 

חריפה

חורף מצוי למדי בעמקים צפוניים, במישור החוף ובשפלת יהודה. מגיע באוקטובר-נובמבר ועוזב בפברואר-מרץ. ריכוזי החריפה העיקריים הם בעמק החולה: 40 עד 70 פרטים, עמק בית שאן: עד 20 פרטים, עמק יזרעאל: עד 15 פרטים, עמק זבולון: עד 30 פרטים, עמק חפר: עד 20 פרטים, גוש דן: עד 17 פרטים ושפלת יהודה: עד 17 פרטים (גרניט ולבינגר 2004, ברק גרניט, עזרא חדד ואסף מירוז, תצפיות אישיות).

עד לשנות השישים היה חורף מצוי בכל החבל הים-תיכוני. בעקבות הרעלה וציד התמעטה אוכלוסייתו באופן דרסטי. הרעלות המוניות, של עשרות פרטים, נרשמו בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת, בעיקר בעמק החולה (Mendelssohn 1972, פז 1986).

 

נדידה

חולף נדיר למדיי, בסתיו מסוף ספטמבר ועד לסוף נובמבר ובאביב מסוף פברואר ועד לתחילת מאי.

נראה במספרים קטנים, שחלקם מייצגים, כלל הנראה, את הגעת האוכלוסייה החורפת ועזיבתה. מספר השיא בסקרי הנדידה עומד על 87 פרטים בסתיו 1996

(Alon & Granit et al. 2004).

 

 

 

 

סכנות ואיומים

עיט הצפרדעים נפגע באופן קשה ממגוון של גורמים, ביניהם פיתוח, זיהום וייבוש של אזורי ביצות ואגמים, הפרעות באזורי הקינון כתוצאה מפעולות ייעור וכריתה, הרעלות מכוונות ולא-מכוונות, התחשמלות, ציד בנתיבי הנדידה ועוד.

במזרח אירופה תועדו בעשורים האחרונים מקרים רבים של זוגות מעורבים של עיטי צפרדעים עם עיטי חורש (זוגות היברידיים המייצרים ככל הנראה צאצאים פוריים). לחוקרים לא ידוע בינתיים האם תופעה זו היא חדשה, אך באזורים מסוימים של אירופה הזוגות המעורבים מהווים למעלה מ- 50% מכלל זוגות עיטי הצפרדעים.

יצוין שבמרבית אזורי החפיפה בין המינים עיטי החורש נפוצים יותר מעיטי הצפרדעים, וניכרת התפשטות שלהם מזרחה, לתוך תחום התפוצה של עיטי הצפרדעים (לעיט החורש תחום תפוצה מערבי יותר).

מסיכום הדברים עולה, שהכלאה עם עיט חורש מהווה איום משמעותי על אוכלוסיית עיט הצפרדעים.

 

 

מידע כללי

דורס בינוני-גדול, גדול מעיט חורש וקטן מעיט ערבות, עם חפיפה חלקית במידות. הנקבה גדולה עד עשרים אחוז מהזכר. זהו עיט כהה מאוד וקומפקטי, כנפיו רחבות ומרובעות וזנבו קצר. הצעירים כהים מאוד, כמעט שחורים, עם כתמים לבנים על סוככות העל-כנף, כך שבעמידה הגב נראה מנוקד.

 

הבוגרים חסרים את הניקוד הזה, והם באופן כללי מעט בהירים יותר (גוונם הכללי חום שוקולד מריר 70% קקאו). בדאייה האמה מאוזנת והיד מושפלת, כך שהכנף נראית מקושטת כלפי מטה. בכל הגילאים קיים גם מופע בהיר ונדיר הקרוי  'fulvescens', שהנו נפוץ יותר בחלקה המזרחי של התפוצה. במופע זה הגוף והסוככות בצבע קרם- חולי (בצורות הבהירות ביותר) או צבע אדמה-צהבהב. כמו כן נראים מופעי ביניים בין "fulvescens' למופע הרגיל.

 

 

עיטי צפרדעים בגן שמואל - חורף 17/16        בצד שמאל ה"פולבסנס" ששימח צלמים וצפרים רבים 

 צילום: תומאס קרומנקר נובמבר 2016

 

מקנן על עצים גבוהים ביערות, סמוך לאגמים או ביצות. חורף בשדות מעובדים או מוצפים, נופי ביצה ובריכות דגים עם עצים גבוהים בחבל הים-תיכוני. בחורף מתרכזים לעיתים מספר פרטים ללינה משותפת על עצים גבוהים, בעיקר איקליפטוסים.

 

צד מעמדת תצפית בולטת או ממעוף סריקה איטי בגובה בינוני, או מפתיע עופות מים תוך כדי מעוף גלישה מהירה נמוך ביותר. צד לעיתים גם תוך כדי הליכה בשדה. באזורי הקינון ניזון בעיקר ממכרסמים דוגמת נברן המים ומעופות מים ואפרוחיהם. באזורי החריפה ניזון גם מדגים ומפגרים שונים.

 

זיהוי

עיט כהה מאוד, קצר-זנב ורחב כנף יחסית לעיטים אחרים. עשוי להיות דומה מאוד לעיט חורש ולעיט ערבות, וההפרדה בין שלושת המינים הללו מהווה את אחד מאתגרי הזיהוי הגדולים של דורסים באזורנו.

בזיהוי כדאי להסתמך על הצללית בתעופה, דגם הכנף מלמעלה ומלמטה וצורת החזקת הכנף בדאייה. הצללית באופן כללי רחבה וכבדה יותר בהשוואה לעיט חורש, עם ראש וגוף גדולים יותר וזנב קצר יותר. היד מרובעת ומסתיימת בשבע "אצבעות" עמוקות.

לעיט החורש צללית עדינה וצרה יותר, במיוחד ביד, שמסתיימת ב"אצבעות" פחות עמוקות (האצבע השביעית קצרצרה). הראש קטן וצר יותר והזנב ארוך מעט בהשוואה לעיט צפרדעים. לעיט הערבות כנף וזנב ארוכים יותר, עם ראש וצוואר ארוכים ובולטים יותר משל שני המינים האחרים.

עיט צפרדעים דואה בכנף מושפלת באופן ברור, יותר משני העיטים האחרים.

הצעירים קלים יותר לזיהוי, עם סוככות כנף כהות יותר מהאברות (הפוך אצל העיטים האחרים), וסוככות על-כנף מנוקדות בלבן, היוצרות פסים לבנים לאורך הכנף, הנראים היטב גם בתעופה וגם בעמידה.

צללית הצעיר שונה מהגילאים האחרים בשפת הזרימה שהיא גלית מאוד. החל מהשנה השנייה הכנף הופכת מקבילה ומלבנית יותר.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 


תצפית מעניינת ב... עיט צפרדעים   תצפית מעניינת ב... עיט צפרדעים   תצפית מעניינת ב... 


 

תצפית של יהודית ואיתן קאופמן בעיט צפרדעים באזור צרעה - סתיו 2014

 

"בתאריך 12.10.14 צפינו, איתן ואני, באזור צרעה.

סרקנו את השטחים החקלאיים אחר דורסים נודדים שבדיוק הגיעו: אני צפיתי בעיט צפרדעים שדאה בסמוך ואיתן הפנה את תשומת לבי לעיט נוסף שדאה בעקבותיו.

העיט השני נראה לי בהיר, בעיקר באזור סוככות הכנף. חיכיתי שיעבור ממש מעלינו.

והנה, "מעשה קסמים", והעיט החליט דווקא לנחות על הקרקע! כמו צנחן, העיט נחת - בקו ישר.

 

כעת לא יכולנו לראות הרבה, מלבד צללית מטושטשת שהקשתה עלי להבחין בצבעי הנוצות ובעצמתם. אבל עדיין יכולתי להבחין בבהירות חריגה.

מקום הנחיתה זוהה בבירור, והיה עלינו להתקרב אליו על מנת לבחון אותו ולתעד אותו במדויק. לאחר שהקפנו את השדה ממערב נסענו מזרחה לכיוון מקום עמידתו שסומן מראש על פי סימן בשדה.

לאחר שהתמקמנו מחדש העיט נראה כשהוא שותה בצימאון משלולית כלשהי, שהייתה בשולי כרם גפנים. מזווית זו הציץ רק הראש.

 

מכיוון שנראה לפני כן בצללית מטושטשת בלבד היה די מפתיע לגלות ראש בצבע חום, די כהה, עם אזורים אדמדמים וגם הפעם בלטו הסוככות הבהירות.

כעבור זמן מה עף ונעמד על גדרה הגובלת בכרם. בעמידתו נראתה מתכונת מורכבת של צבעים ומבנה, שגרמו לבלבול רב בזהותו. המופע כלל אזורים בהירים בחלקים העליונים, עם ניקוד מודגש בצבע בהיר-צהבהב (המזכיר עיט שמש) עם שילוב של כיפה באחורי ראשו וניקוד על הגב והעורף - בצבע זהה.

אבל החלק הקדמי של ראשו היה כאמור בצבע שונה לחלוטין. גם מבנה המכנסיים לא התאים לזה של עיט שמש (המכנסיים נראו רחבים רק עד לשרשכף, ומהשרשכף ועד לאצבעות נראו רק "גרביים" צרות).

 

 

 

נשארו, אם כך, רק שתי אפשרויות של עיטים קטנים יותר - חורש או צפרדעים. ואז העיט פרש את כנפיו…

בפרישת הכנפיים התגלה הצבע הצהבהב בסוככות תת-הכנף. זה בהחלט נראה כמו עיט צפרדעים במופע fulvecsens, אבל לא במופע המובהק בעיקר גלל דגם הראש.

לאחר שהעלינו את התמונות לפורום "ציפורים בטבע וצפרות" בתפוז, מנהל הפורום - ברק גרניט קבע שמדובר בעיט צפרדעים fulvescens צעיר.

על פי יואב פרלמן, ממרכז הצפרות הישראלי, ככל הנראה מדובר בפרט "מעורב" - עיט צפרדעים fulvescens X צפרדעים רגיל".

 

 

 

 

ברק גרניט כותב בפורום בתפוז

 

"עיט צפרדעים fulvescens - הנו עיט צפרדעים ממופע בהיר הנפוץ מאוד במזרח (חורף נפוץ בהודו ובמפרץ הפרסי) ונדיר מאוד במערב (באירופה).

 

מופע זה מתאפיין במידה משתנה של סוככות בהירות ובגוף בהיר ולעתים גם ראש בהיר (נדיר, בדרך כלל הפנים כהים). אברות התעופה ללא שינוי בין המופע הרגיל לפולבסנס.

מלמעלה - צעירים של פולבסנס מנוקדים כמו הפרטים של עיטי הצפרדעים הצעירים המנוקדים ביותר ואף למעלה מכך.

 

בתוך מה שמכונה פולבסנס קיימת שונות במופעים - החל מפרטים בהירים לחלוטין בסוככות בגוף ואפילו בראש ועד פרטים עם סוככות חצי בהירות וחצי כהות וגוף וראש כהים וכל צורות האמצע (למשל רק ראש וחזה קצת כהים).

 

בישראל, בהיותנו במזרח התיכון ניתן לראות קשת של מופעים - החל מהבהירים ביותר (שהם הנדירים כאן) ועד למופעי הביניים.

את הפרט של יהודית אפשר למקם באמצע טווח השונות של פולבסנס, והרחק 'ממזרח' לפרטי הביניים הרגילים שרואים כאן: הסוככות בהירות חוליות והראש כהה עם התבהרות בגחון. מלמעלה הוא מנוקד יופי - אף יותר מצעיר מנוקד מאוד של עיט צפרדעים רגיל".

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעיט צפרדעים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 גן לאומי ירקון עמדה, המרכז, IL (32.105, 34.931) 2 David Raved
14/11/2019 Kfar Menachem Sewage==ביוב כפר מנחם 1 rony livne
13/11/2019 Barak resrvoir == מאגר ברק 1 Niv Bessor

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks