עיט ניצי - Aquila fasciata

תיאור המין


 

 

שדה תירס שנקצר בעמק צרעה משך אלפי יונים מהמרכז.

 

חבורה של שבעה עיטים ניציים צעירים התרכזה סביב השדה ובמשך שבועיים טבחה ביונים.

העיטים הצעירים חסרי הניסיון למדו מהר מאד שכדאי "להחריש" את היונים בצל הזיתים והכרם הסמוך.

מי שאכל את המנה על השדה הסתכן בשוד על ידי עיטי ערבות שנדדו באותה עת בכמויות גדולות.

 
 

 

דורס בינוני עד גדול. עיטים ניציים רבים מחבבים יערות עבותים ואילו אוכלוסיות אחרות מעדיפות כמקום חיות נוף הררי מבותר עם צוקים נישאים.

האקלים וכסות הצמחייה משחקים תפקיד קטן אצל העיטים הניציים - כך אפשר היה לפגוש בארץ (בעבר) עיטים ניציים במגוון מקומות חיות: משולי החרמון והרי הגליל ועד למצוקי הצינים בנגב המרכזי, ומחורשי הכרמל והגליל ועד לקניוני מדבר יהודה.

 

טרפו, בעיקר יונים ציפורים, אבל יכול לצוד גם שפני סלע ויונקים קטנים.

חלקיו העליונים - גב וסוככות על כנף, חומים כהים וכתם בהיר על גבו העליון בולט בעיקר בזמן תעופה. הבטן והחזה לבנים ומפוספסים בפספוסים כהים.

לעיט הניצי הצעיר בטן חלודית עם פספוס חזה מטושטש מאוד, בתעופה ניכר בזנבו וכנפיו הארוכות ומזכיר מבנה של "צלב מעופף".

 

הבוגר נבדל מהעיט הגמדי בגודלו, במבנה כנפיו ובדגם שעליהן. הצעיר יכול לגרום לבלבול רב עם חיוויאי הנחשים אך מבנהו הצר יחסית וזנבו הריבועי מאפשרים זיהוי ודאי.

שני תתי מין מוכרים:

A.f. fasciata הנפוץ מבין השניים והמצוי בישראל

A.f renschi החי באיים בארכיפלג המלאי.

 

מידות

אורך גוף: 65-72 ס"מ. מוטת כנף: 150 - 180 ס"מ. משקל: 1,600 - 2,500 גרם.

 

שם בערבית - עקאב בונלי (עיט בונלי, כשמו האנגלי)

פירוש השם המדעי - Aquila = "עיט אמתי" ו- fasciatus = "מפוספס" או "בעל טבעות".

 

 

 

עיט ניצי צעיר - 5.9.17 מאגר גבת       צילום: מאיר לוי

אוהד הצופה מהחטיבה המדעית ברשות הטבע והגנים מקווה מאוד שהנקבה הצעירה שבתמונה תשרוד את רולטת עמודי החשמל. 

יום לפני שמאיר לוי צילם את התמונה, נמצא פרט צעיר מחושמל ברם און שבאזור התענכים. 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מין בעל מרכז תפוצה ים תיכוני המופיע גם מזרחה, לכיוון איראן ובעל אוכלוסייה נפרדת באזור הודו ודרום סין.

למרות ירידה דרסטית באוכלוסייתו העולמית בעיקר כתוצאה משימוש בחומרי הדברה איבוד בתי גידול, התחשמלויות, פגיעה מטורבינות רוח וציד, עד כה המין אינו מוגדר בסכנה ממשית. באירופה ובישראל מוגדר כמין בסכנת הכחדה .

 

בישראל

העיט הניצי נחשב נדיר ביותר היום בישראל - ברמת הגולן, בשומרון, מדבר יהודה והנגב.

בעבר זה לא היה המצב - מין זה קינון בכל מקומות החיות המתאימים (נופים הרריים ומצוקים) מהגליל ועד לאילת.

במהלך המאה ה- 20 פגענו בעיט הניצי בצורה קשה. אוכלוסיית הגליל, הכרמל ומדבר יהודה נכחדה כמעט לחלוטין בשנות ה- 60 וה- 70, בעקבות הרעלות משניות שנגרמו עקב שימוש פרוע בחומרי הדברה בחקלאות. בהמשך, בשנות ה- 80 וה- 90 היו אלה שודדי קינים שהכשילו את הקינונים בשומרון.

היום רק זוגות בודדים עדיין מקננים בחבל הים תיכוני ופחות מעשרה זוגות באזורי המדבר. הסכנה הגדולה ביותר שמאיימת על העיט הניצי היא סכנת התחשמלות - במיוחד במקרה של פרטים צעירים שפורחים מהקן.

 

 

כך, לצד מאמצי שימור אדירים שכוללים מיגון עמודי חשמל, ניטור ומעקב צמוד אחר קינים פעילים, שחרור פרטים צעירים מגרעין הרבייה בחי בר כרמל ועוד, קיימת תחזית עצובה ולפיה בעוד כ- 50 שנים העיט הניצי לא יקנן עוד בישראל. אלא אם כן ימצא פתרון לבעיית ההתחשמלות.

 

 
שכנות טובה:

בקניוני מדבר יהודה, למשל, העיט הניצי חי בשכנות לעיט הזהוב (שמצבו אף יותר חמור מזה של העיט הניצי) והטריטוריות שלהם לא פעם גם חופפות. ולמרות זאת אין תחרות על המזון בין השניים: העיט הזהוב, צד בעיקר ארנבות ומוצא את מזונו בעיקר ברמת המדבר, כלומר - בחלקים המערביים יותר של הנחלים, ואילו העיט הניצי צד בעיקר חוגלות, יונים וקוראים - מוצא את מזונו בתחום של הקניונים - באזורים מזרחיים יותר.

 
 
 
ביום שבת ה- 23.12.17 התקבלה הודעה נרגשת מהצפר האדיר והצלם הנהדר - אמיר בן דב:
"בשורה נהדרת, כעת זוג עיטים ניציים נראו בצפון ים המלח יחד. זאת לאחר שהזכר הקודם שבר כנף וזה שלפניו - התחשמל...
נחזיק להם אצבעות".    בתמונות למעלה: הזכר (בצד ימין) והנקבה  צילום: אמיר בן דב
 

 

מידע כללי

סוף סוף זה קרה! העיט הניצי התקבל אל מועדון ה - "Aquila" - מועדון "העיטים האמתיים".

 

עד לא מזמן סווג העיט הניצי בתור Hieraaetus. שם זה מורכב מ: Hirax = נץ ו - Aetos = עיט. אולי בזכות הרגליים הארוכות שלו ביחס לרגליהם של עיטים אחרים והזנב הארוך. אין ספק שהעיט הניצי התברך בעצמה של עיט ובזריזות מרשימה של נץ.

 

אבל כעת מחקרים גנטיים מגלים לנו שהעיט הניצי "אמיתי" יותר מלא מעט "עיטים אמתיים" אחרים. מסתבר שהעיט הזהוב והעיט השחור, למשל, שנחשבים לעיטים אמתיים "קלאסים", קרובים לעיט הניצי יותר מעיטים אחרים המוכרים לנו - ביניהם עיט ערבות, שמש, חורש וצפרדעים... אלה "יושבים" על "'קליידים' - ענפים טקסונומיים - שונים.

 

הטפרים של העיט הניצי, כלי הנשק העיקרי שלו, הם הארוכים מבין כל הדורסים - ביחס לגודל הגוף, עוד הוכחה לכך שמדובר בציד משוכלל ויוצא דופן ביכולותיו.

העיט הניצי מפגין כישורי ציד מרהיבים ובין היתר שיתוף פעולה בין בני הזוג.

לדוגמה: אחד הפרטים מרחף מעל טרף פוטנציאלי - יונים למשל, אלו מתעופפות בבהלה ואז מגיע תורו של הפרט השני, שמנצל את בהלתן של היונים ומפתיע אותן מאחור.

 

 

 
 
 

תצפית מעניינת ב.. עיט ניצי   תצפית מעניינת ב... עיט ניצי   תצפית מעניינת ב...


 

9.1.19

אוהד הצופה מהחטיבה המדעית של רשות הטבע והגנים

 

"מסיבות "ביטחוניות" אנחנו לא נגלה, עדיין, היכן צולמה תמונת הלוויין שלפניכם.

מה שמדהים בכל הסיפור הזה הוא ששני העיטים הניציים הצעירים, שתוייגו ומושדרו בישראל, לנו (בילו את הלילה) במרחק של 2.5 קילומטרים זה מזה.

אז מה כל כך מדהים בסיפור הזה?

בכחול, עיט ניצי שבקע בטבע - סומן ומושדר (משדר לווייני הוצמד לגבו) באביב 2018 אי שם בגבול שבין מדבר יהודה והנגב.

בירוק, עיט ניצי שבקע גם כן באביב 2018, אבל במקרה הזה העיט בקע בגרעין הרבייה בחי בר כרמל ובהמשך הועבר לכלוב אקלום בשמורת גמלא ואז שוחרר לחופשי. זה המקום להזכיר שהפעולות האלו הן חלק מפרויקט "פורשים כנף" המשותף לרשות הטבע והגנים, חברת החשמל והחברה להגנת הטבע - פרויקט הפועל למניעת הכחדת העופות הדורסים בישראל.

 

 

אי שם... 9.1.2019   צילום הלוויין באדיבות פרויקט "פורשים כנף".

 

שני העיטים הצעירים נדדו דרומה לאותו אזור, שמסתמן כחביב במיוחד עבור העיטים הניציים ומהווה עבורם אתר חריפה ותחנת מעבר חשובים. וכל זאת כשנהוג לחשוב שהעיט הניצי הוא מין "יציב" ואינו נודד כלל. והנה אנחנו רואים שרוב העיטים הצעירים כן נודדים דרומה - לסודן, ערב הסעודית ותימן.

מכך אנחנו למדים, בסיפוק גדול יש לציין, שפרטים שבקעו בטבע ופרטים שבקעו בשבי - חורפים באותו מקום, ושגרעין הרבייה והשיטות המשמשות אותנו באקלום והשבה לטבע אינם משנים את טבעם של העיטים.

לא שחשבנו שהם כן, אבל זה תמיד משמח להיווכח שאנחנו צועדים בדרך הנכונה.

 


 

9.9.14

יגאל סימן טוב ויהודית ואיתן קאופמן צפו בעיט ניצי "מעניין"...

 

 

יהודית כותבת:

 

"תצפיות שערכנו איתן, יגאל סימן טוב ואני בעמק בית שאן החלטנו לבדוק את שדרת העצים בטירת צבי. יגאל ואני יצאנו מהרכב לתצפית רגלית ואילו איתן הצלם, המשיך עם הרכב במטרה לצלם עם עדשה ארוכת טווח. בזמן שאני מבצעת סריקה עם המשקפת, מגיחה מולי לפתע צללית של דורס - בגובה של 10-15 מטר. בצמוד לגילוי הדורס גם יגאל שם לב לקריאות אזהרה ובהלה של ציפורים, מה שהתאים מאד לנוכחות הדורס שהיה די גדול.

הדורס התקרב אלינו ונותר רק לזהות אותו. הוא עשה סיבוב מדוגם מולינו כשהוא כבר בגובה של כ-20 מטר. בזווית זו ניתן היה לראות היטב את צבעיו. במשקפת התגלה דורס די כבד, בצבע חלודי חלק ויפהפה, כשרק בסיסי הסוככות הגדולות התחתונות ואברות היד שחורים, וכל אברות התעופה מפוספסות.

 

הדורס זוהה כעיט ניצי צעיר, מיהרנו לקרוא לאיתן שיצלם את העיט. כשאיתן הגיע התברר שהוא כבר גילה אותו כשנסע עם הרכב והספיק לצלם אותו בצילומים מרהיבים. עמדנו שלושתינו  והמשכנו לצפות בו בתצפית ארוכה במיוחד. איתן הוסיף צילומים ואנחנו, הצפרים, גם סחטנו את המצלמה עד הסוף וצילמנו את העיט מכל זווית.

 

העיט הניצי "בילה" בחברתנו דקות ארוכות עד שפנה לכיוון אחר והתרחק. אנחנוו המשכנו בתצפיות ממושכות בשטח סמוך במיני ציפורים שונים כמו זוג פרנקולין ועוד - ולאחר מכן כשצפיתי שוב במשקפת לכיוון מערבי הבחנתי ב-3 דורסים באוויר, בגובה רב. אחד מהם היה זרון סוף צעיר, אחד שלך, והשלישי נראה בצללית מיוחדת שונה מדורסים אחרים שאני רגילה לראות. בטלסקופ התגלה לי שוב "ידידנו" העיט הניצי...

 

השלך החל להציק לעיט וגירש אותו מעט מזרחה, לכיוונינו. ההתנגשויות בין 2 הדורסים הללו חזרו על עצמן מספר פעמים. העיט הניצי גורש ונעלם מעינינו לאי שם..

 

 

 

 

 

לאחר שחזרנו הביתה ואיתן הכין את התמונות לשמירה ולפרסום ברשתות החברתיות - הוא מגלה טבעת על רגלו של העיט הניצי. בהגדלה של התמונה ניתן היה, לשמחתנו,  לקרוא את המספרים. קיבלתי המלצה מהצפר אמיר בן דב לפנות ליוסף כיאט ממרכז הצפרות הישראלי בעניין הטבעת, מכיון שהייתי סקרנית לדעת היכן העיט טובע ועל יד מי?

 

יוסף השיב לי בזריזות: העיט טובע כגוזל בקיץ האחרון בגמלא. במקביל קיבלתי מייל מאוהד הצופה אקולוג עופות ראשי של רשות הטבע והגנים ובה צוין תאריך הטיבוע של העיט, תאריך בקיעתו מהביצה ו.. שם הקן - איתן.

לאחר כמה ימים קיבלתי במייל תעודה רשמית ממרכז הטיבוע על העיט. סיכומו של דבר: העיט בקע מהביצה ב7.3.14, טובע ע"י אוהד הצופה בתאריך 27.4.14. נמצא 51 ק"מ ממקום טיבועו, 135 ימים לאחר טיבועו. מספרו בטבעת שזוהתה: A08.

 

יהודית".

 

 

תצפית מעניינת ב... עיט ניצי   תצפית מעניינת ב.. עיט ניצי   תצפית מעניינת ב... עיט ניצי


 

16.9.14

הצפר אסף מירוז צפה בעיט ניצי בוגר מעל עמדת "סגולה" - אחת מחמש עמדות סקר נדידת הסתיו החדש.

 

 

"ושוב זרם איות גבוה לפני העמדה ונכנסות לטרמיקה ביחד עם... משהו גדול יותר, בטן לבנה, כנפיים מאוזנות כשולחן, שפת התקפה לבנה... עיט ניצי! בוגר!!

ואללה זה פעם ראשונה לדעת שנינו שאנחנו רואים עיט ניצי בוגר בנדידה. ככה סתם מעל פתח-תקווה... אני רגיל לראות אותם מעל למצוקי מדבר יהודה והגולן, והנה הוא גולש מעל אזור תעשיה סגולה".

 

 

מתוך הכתבה - "שעה וחצי העמדת סגולה" שכתב אסף. 

אסף, מי שעומד מאחורי הספר האדום של העופות המקננים בישראל, גם כתב את הערך של העיט הניצי באתר הצפרות.

 

 

 


.

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעיט ניצי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
29/11/2019 Ein Avdat canyon==קניון עין עבדת 2
29/11/2019 Ein Avdat canyon==קניון עין עבדת 2 obsr1164124 [eBird]
29/11/2019 Ein Avdat canyon==קניון עין עבדת 2

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks