עיט גמדי - Hieraaetus pennatus

תיאור המין

ה"מתאבד השיעי" שבין הדורסים הנודדים דרכנו והיחיד שמבצע צלילות ציד חדות ממש תוך כדי מעוף הנדידה. העופות הדורסים נודדים בשעות היום, תוך כדי שהם משתמשים בטרמיקות כדי לצבור גובה ואז גולשים בכדי להתקדם. למרות שהם נודדים בגובה שהוא סביר מבחינת היכולת לאתר טרף ולצלול לעברו, אף אחד מהם (למעט העיט הגמדי), אינו מתיימר להפסיק את הנדידה כדי לתפוס שוק או פולקע של איזה טרף מזדמן על הדרך.

למה העיט הגמדי עושה את זה? אף אחד לא ממש יודע, כנראה שהוא פשוט לא מצליח להתאפק...

לפני מספר שנים, יצא תושב אילתי לסיבוב שכונתי עם הכלב שלו, פינצ'ר קטן וחביב, לא מודע כלל לנדידת האביב המתרחשת מעל לראשו ממש. בואו נגיד שהוא היה די מופתע כשעיט כזה (שעבור פינצ'ר הוא לא כל-כך "גמד"), צלל על הכלב שלו וכמעט פינצ'ר אותו למוות. למזלו של הכלב הוא היה קשור ברצועה, ובעליו משך בה בעוצמה שגרמה להטחת העיט המורעב על קיר סמוך, והסבה לו זעזוע מוח קשה.

 

העיט הגמדי הוא חולף שכיח למדי דרך ישראל בשתי עונות המעבר וגם חורף נדיר בצפון הארץ ובמרכזה. הוא נודד בגובה נמוך יחסית לדורסים אחרים, וכשהוא מזהה על הקרקע מתחתיו טרף פוטנציאלי, דוגמת להקת יונים או חוגלות, אוסף את כנפיו וצולל לעברן בתלילות, צלילה ארוכה ומתמשכת, ובולם את עצמו בפתיחת כנפיים רק לקראת הגעתו לגובה הקרקע. מרבית הצלילות הללו אינן מסתיימות בציד מוצלח.

 

העיט הגמדי הוא עיט קטן, יחסית, וזריז הניזון בעיקר מעופות שהוא תופס באוויר או על הקרקע. הוא הקטן בעיטים באזורנו, וגודלו כגודל עקב חורף. הוא בעל שני מופעים - מופע בהיר, אצלו החלקים התחתונים לבנים ומנוגדים לאברות תעופה שחורות (כך שבמבט מלמטה הוא מזכיר חסידה ורחם) ומופע כהה, שצבעו חום-חלודי. כ- 60 אחוז מהפרטים הנצפים בארץ הם בעלי מופע בהיר.

 

מידות

אורך גוף: 42 - 49 ס"מ. מוטת הכנף 113 - 134 ס"מ. משקל: 500 - 650 גרם.

 

שם בערבית - עוקאב מוסיירה זע'ירה ("עיט מסייר קטן").

השם העברי מציין את העובדה שהוא הקטן בעיטים באזורנו. משתייך לסוג "עיט-ניצי" ולכן אמור היה להיקרא "עיט-ניצי גמדי". השם האנגלי Booted Eagle מתייחס לניצוי המרובה על רגליו, הנראה כזוג "מגפיים".

פירוש השם המדעי - "עיט ניצי מנוצה" וגם כאן ההתייחסות היא, כפי הנראה, ל"מכנסיים" החביבים של העיט הגמדי.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקנן בצפון-מערב אפריקה, ספרד וצרפת, תורכיה ודרום-מזרח אירופה ומזרחה עד מרכז אסיה ואגם באיקאל. בתחום זה האוכלוסייה מקוטעת ואינה רציפה. האוכלוסייה המערב-פליארקטית חורפת באפריקה, מדרום לסהרה, ונודדת דרך גיברלטר או בוספורוס והמזרח התיכון (המספרים בגיברלטר גבוהים יותר, עם שיא של 15,000 בסתיו 1972).

 

בישראל

חולף מצוי למדיי על פני כל הארץ בשתי עונות הנדידה וחורף נדיר, בעיקר בעמקים הצפוניים. כ- 60 אחוז מכלל הנצפים בארץ הם בעלי המופע הבהיר, והיתר בעלי מופע כהה.

 

נדידה

בסתיו מסוף אוגוסט עד סוף נובמבר, כשהשיא בין ה - 10 ל - 30 בספטמבר. חולף בעיקר בציר המערבי ונדיר למדיי באילת ודרום הנגב. המספר המקסימאלי שנרשם בסקרי הסתיו עומד על כ - 2,000 פרטים בכפר-קאסם ב- 1986. המעבר בסואץ ככל הנראה מרוכז יותר ופרוש על פני חזית צרה, 1,220 פרטים נצפו שם בעמדה אחת בסתיו 1984 (וייזר 1985).

באביב חולף מתחילת מרץ ועד לסוף מאי, כשהשיא בסוף מרץ - תחילת אפריל. המעבר מפוזר על פני חזית רחבה, וחולף בעיקר דרך הנגב ומדבר יהודה וצפונה דרך מזרח הארץ. המספר הגדול ביותר עומד על 600 פרטים שנצפו בסקר באר-שבע באביב 1985 (בן-זוהר 1986). 260 פרטים חלפו באביב 1982 בבית שמש (עזרא חדד).

 

חריפה

חורף נדיר למדיי, בעיקר בעמקים הצפוניים, אך גם במישור החוף, בנגב הצפוני ובערבה. כ- 10 פרטים חורפים מדיי שנה בכל הארץ (Shirihai 1996). החל מאמצע שנות ה - 90 מספר העיטים הגמדיים החורפים גבוה מעט יותר, עם 6 - 7 פרטים בעמק החולה בלבד (ברק גרניט).

נתוני טיבוע: עיט גמד שנלכד באילת ב- 1984, נמצא ברוסיה ב- 1987. 

 

סכנות ואיומים

באירופה נפגע כתוצאה מכריתת יערות, מרדיפה וציד. בכל תחומי תפוצתו נפגע גם מתחשמלות והרעלות. עשוי להיפגע גם מפיתוח של חוות טורבינות רוח.

 

מידע כללי

דורס בינוני, בגודל עקב חורף. בעל פרופורציות גוף ממוצעות, המזכירות עקב חורף, אך עם יד רחבה ומלאה יותר, שבקצה שש "אצבעות", זנב ארוך כרוחב הכנף ורבוע.

לעיט הגמד שני מופעים - מופע בהיר, אצלו החלקים התחתונים, הזנב וסוככות תת-הכנף לבנים, מנוגדים לאברות תעופה שחורות (כך שבמבט מלמטה דגם הצבעים מזכיר רחם) ומופע כהה, שהנו מגוון - החל מצבע כללי חום-חלודי, עם אברות תעופה אפורות כהות, ועד לפרטים שצבעם חום בהיר או ג'ינג'י. באירופה נפוץ יותר המופע הבהיר (מהווה כ- 70 אחוז מהפרטים לערך). במבט מלמעלה מציגים שני המופעים דגם זהה, באופן כללי חום כהה, עם פס רחב בהיר לאורך הסוככות הבינוניות, על-שת לבן, ושני כתמים לבנים בקדמת בסיס הכנף, הנראים כמו "אורות נחיתה" של מטוס.

 

דוגר על עצים ביערות מעורבים עם שטחים פתוחים, חורשים או כרי מרעה. צד בעיקר בנופים פתוחים.

ניזון בעיקר מעופות שהוא תופס באוויר או על הקרקע. סורק את הקרקע תוך כדי תעופה איטית, עם עצירות מדי פעם אל מול הרוח. כשמזהה טרף הוא צולל אליו בכנפיים אסופות ובמהירות גדולה, כשהרגליים נזרקות קדימה לקראת המגע. הצלילה תלולה עד כדי 90 מעלות, לעתים מגובה רב, מהירה מאוד והחלטית, יותר ממרבית הדורסים באזורנו. המזון מורכב מעופות עד גודל תרנגולת, וגם לטאות ויונקים קטנים.

 

זיהוי

המופע הבהיר מזוהה בקלות יחסית בזכות הדגם הקונטרסטי של תחתית הכנף, המזכיר רחם בוגר, אך יחסית אליו הוא קטן יותר, עם זנב רבוע שצבעו אפור או חום, ראש רחב וחום ומקור קצר.

המופע הכהה קשה יותר לזיהוי ועשוי להזכיר דורסים בינוניים אחרים שצבעם חום כהה, דוגמת זרון סוף, דיה שחורה או איית צרעים כהה. בכל מקרה, דגם החלקים העליונים מהווה סימן טוב ומכריע (על-שת לבן, פס בהיר בסוככות ו"אורות נחיתה" בשפת ההתקפה של בסיסי הכנפיים), ומלמטה נראה פס כהה בולט על הסוככות הגדולות שמנוגד לשאר הסוככות ולאברות התעופה שהנן בהירות יותר.

כמו כן נבדל גם בצללית ובצורת החזקת הכנף: הכנף רחבה ועם יד מלאה יותר לעומת עקבים, דיות וזרונים, והזנב רחב ורבוע. במבט מלפנים - החזקת הכנף מאוזנת למדיי, אך כפופה מעט, עם אמה מורמת קלות, יד שמוטה ו"אצבעות" פתוחות ומורמות, היוצרות כמו "מטאטא" בקצה הכנף, וכמו כן הגוף נראה גדול יחסית לאורך הכנפיים (יותר מדיה או זרון).

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 


 

 

במהלך תקופת סקר הסתיו החדש 2014 נספרו בעמדות הסקר 620 עיטים גמדיים.

 

 

 

 


 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעיט גמדי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/10/2019 Agamon Hahula (general) אגמון החולה (כללי) 1 Yechiel Scheinfeld [eBird]
23/10/2019 צפת 1 Moshe Zinger [eBird]
23/10/2019 בריכות נווה אור 1 נסים פרימו
land marks