עגור אפור - Grus grus

תיאור המין

 

"את הקטע הזה דמיינתי כבר זמן רב.

עגורים בגשם, שמש מציצה לרגע ומציתה את הטיפות.

לא ציפיתי למבול.

זה הדבר היחידי שמשתיק לזמן קצר 45 אלף עגורים..."

 

 

עמיר בלבן - דצמבר 2016

 

 

 

 

העגור האפור הוא עוף ביצה גדול המקנן בשטחי יער מוצפים.

העגורים "דומים" לחסידות ולאנפות - גם להם רגליים ארוכות, צוואר ארוך ומקור חד... אבל להבדיל מחסידות ואנפות, העגורים ניזונים בעיקר מגרעינים שורשים ופקעות בשדות פתוחים ובשטחי חקלאות. רכיכות ובעלי חיים קטנים מהווים חלק נדיר וזניח בתפריט שלהם.

 

הגוף אפור, הראש והגרון שחורים - כתם לבן עובר מאחורי העין ועד בסיס העורף, וכתם אדום בוהק בכיפה המופיע אצל רוב הפרטים. לצעיר ראש חום אדמדם החסר את הדגם הקונטרסטי של הבוגר. בתעופה ניכר בגודלו, בצוארו הארוך וברגליו המתוחות לאחור. אחד מסימני הזיהוי הוא קולו המחצרץ  של העגור - "גרררוס גרורררס...." שנישא למרחקים גם בלילה וגם ביום.

הזויגים זהים אבל הזכר גדול מהנקבה.

 

עגור החן Anthropoides virgo, קטן מהעגור האפור ונבדל ממנו בצבעיו הבהירים יותר ובשתי ציציות לבנות וכתם שחור היורד עד לחזה.

ישנם ארבעה תתי מינים של עגור אפור, כאשר הנפוץ ביותר G. g. grus והוא גם זה שנצפה בישראל. ישנן עדויות שגם תתי המינים G. g. lilfordi ו - G. g. archibaldi מבקרים אף הם בישראל.

 

מידות:

אורך גוף: 115 ס"מ. מוטת כנף: 180 - 200 ס"מ. משקל: 4,000 - 6,100 גרם.

 

שם בערבית - כרכי רמאדי

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין


העגור האפור הוא העגור הנפוץ ביותר בעולם. הוא מקנן ברחבי צפון אירואסיה - מאנגליה במערב ועד סיביר, מונגוליה וצפון סין במזרח. אוכלוסיות קטנות אף מקננות בטורקיה ובקווקז.

הוא חורף בהודו, דרום מזרח אסיה, צפון מזרח אפריקה, צפון אפריקה ולאחרונה ככל הנראה כתוצאה משינויים אקלימיים כמו גם הגדלת שטחי חקלאות הגרעינים המתועשת (תירס, חומוס ואגוזי אדמה) גם בחלקים מהמזרח התיכון ודרום אירופה.

 

האוכלוסייה האירופית והמערב אסייתית נודדת בשלושה ראשי חץ עיקריים: במסדרון המערבי נודדים עגורים מצפון מערב אירופה לספרד, פורטוגל ולאחרונה גם צרפת.

בנתיב המרכזי העגורים נודדים מצפון אירופה וסקנדינביה דרך מדינות הבלקן אל צרפת ספרד וצפון מערב אפריקה. ובציר המזרחי נודדות אוכלוסיות מרוסיה שממערב להרי אורל וסקנדינביה - דרך טורקיה וישראל אל צפון מזרח אפריקה אתיופיה סודן.

 

סכנות ואיומים

אף על פי שמדובר בעגור הנפוץ ביותר בעולם, שינויים אקלימיים ואבדן שטחים טבעיים מאיימים על האוכלוסייה. גם "סיפור האהבה", שהתפתח בין העגורים ובין החקלאות עלול להסתיים בגירושים כואבים - העגורים מחפשים את מזונם בשדות חקלאיים (כאמור - העדפה לגרעינים) בעיקר בחורף ובמהלך הנדידה, וכשלהקת עגורים נוחתת בשדה חומוס, היא עלולה לגרום לא מעט נזק. בנוסף, התנגשויות בקווי חשמל וטלפון והתפתחות של "חוות רוח" עם טורבינות להפקת חשמל - גם אלא מהווים איום, בעיקר על עגורים הנודדים בלילה.

 

בישראל:

 
 

העגור האפור חולף מצוי בסתיו, בחודשים אוקטובר - ונובמבר ובאביב, בחודשים מרץ - אפריל. העגור האפור לא רק חולף מעל שמי ישראל אלא גם חורף המוני למדי, הנצפה בכמויות גדולות במיוחד בעמק החולה, אך גם בעמקי המזרח ובצפון מערב הנגב.

 

כתוצאה משינויים בשימושי הקרקע ובמשטר הגידולים בעמק החולה מספר העגורים החורפים בעמק החולה עלה מכ - 100 פרטים בשנת 1994 לכ - 35,000 פרטים בשנת 2102. הגידול החד הזה יצר קונפליקט עם חקלאי העמק, אבל שיתוף פעולה יוצא דופן בין כול הצדדים - חקלאים, תיירנים, שומרי טבע, רשויות ועוד, הביא להפעלה של ממשק פעיל לניהול העופות החורפים.

"צוות העגורים" הביא לתוצאות חיוביות, של הפחתה בנזקי החקלאות לצד ניצול העגורים כמשאב טבע לקידום תיירות ולגיוס דעת הקהל לנושאי שמירת טבע. העגורים הפכו ל"מותג" של עמק החולה כולו, והם מהווים כיום מוקד עניין מרכזי עבור תיירים ומבקרים ששוויו מוערך במיליוני דולרים לאזור הגליל העליון.

 

העגור האפור הוא עוף מונוגמי השומר על קשרי זוגיות לאורך כל חייו ומשקיע רבות בהליך החיזור שנה אחרי שנה על ידי ריקוד הכולל קפיצות ומחוות זוגיות. כשאר מיני העגורים בעולם (סה"כ 15 מינים), גם הוא זכה להוות סמל של טוהר ואצילות בתרבויות רבות באירופה ובמזרח הרחוק.

העגור האפור הוא העוף שמצטיין בטיפול ההורי הממושך ביותר בעולם העופות ולמעשה היחידה המשפחתית נשמרת כמעט שנה שלמה - במהלך הנדידה דרומה מאזורי

הקינון ועד לחזרה צפונה לאחר החורף, אז נפרדים הצאצאים לראשונה מהוריהם ומצטרפים לקבוצות רווקים למשך שנתיים - שלוש, עד אשר ימצאו בן/בת זוג.

 

למרות שלרוב נראה נינוח, במצב של סכנה, העגור רץ במהירות מפתיעה תוך צעקות, הנפות כנפיים ובעיטות, וכך מסלק את המטרד.

 

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר אסף מירוז

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעגור אפור


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
26/01/2020 רם און, מחוז הצפון, IL (32.526, 35.255) 6 שי הלוי
26/01/2020 258 הרימון, פטיש, מחוז הדרום, IL (31.329, 34.56) 350 Shlomi Levi
25/01/2020 צפת 50 Shlomit Lipschitz

מאמרים

תגובות והערות

land marks