שלצדף החוף - Haematopus ostralegus

תיאור המין

חופמאי גדול ומרשים.

אין לטעות בו - הראש, החזה העליון והגב שחורים ואילו החלקים התחתונים לבנים. המקור ארוך, מרשים בצבע כתום עז - לרוב עם נטייה קלה מעלה.  הרגליים ורדרדות ו"חזקות". שלוש אצבעות פונות לפנים וללא אצבע אחורית.

המעוף ישר עם טפיחות כנפיים מהירות. במבט מלמעלה נחשפים פסי כנף לבנים, שפת זרימה שחורה וזנב לבן שקצהו שחור. "יתד" לבן עולה מהזנב לכיוון הגב התחתון. החלקים התחתונים לבנים ורק שפת הזנב, החזה העליון והראש - שחורים.

 

הצעירים דהויים יותר, קצה המקור שחור והרצועה השחורה בקצה הזנב דקה יותר. לפרטים בקיץ הראשון ולבוגרים בלבוש חורף יש רצועת סנטר לבנה.

חובב מקווי מים מלוחים, חופים בפרט, אך גם שדות לחים ובריכות רדודות - בעיקר בעונת הנדידה.

 

מידות

אורך גוף: 40 - 45 ס"מ (מתוכם מקור באורך 7.2 ס"מ!). מוטת כנף: 80 - 85 ס"מ. משקל: 520 גרם.

 

שם בערבית - אכל אלמחאר

פירוש השם המדעי -  Haematopus - "רגל דם" ו -  ostralegus - "אוסף צדפות".

השם באנגלית - oystercatcher = לוכד צדפות ובעברית - שלצדף = שולה צדפות.

 

שונות ומופעים

שלושה תתי-מין:

ostralegus - באירופה.

longipes - (ארך-רגליים) במרכז אסיה.

osculans - (נצמד/נושק) קמצ'טקה, סין והחוף המערבי של קוריאה.

ככל שנעים ממערב למזרח אורך המקור גדל. קיימים מאפיינים נוספים אשר מפרידים בין המינים כמו אורך "התעלה האפית" (Nasal groove - בה שקועים הנחיריים) מבסיס המקור לכיוון קצהו, מידת הגוון השחור ועוד...

 

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפוצתו של שלצדף החוף רחבה ביותר. אוכלוסיה "יציבה" מצויה באירלנד ובריטניה, מבלה את הקיץ באזורים רבים באירופה, במרכז אסיה ובמזרח הרחוק.

רוב האוכלוסייה נודדת וגם האוכלוסיות שנחשבות יציבות מקיימות תנועה מקומית נרחבת והתקבצות בחורף באזור החוף.

חורף בחופי דרום אירופה, אפריקה (מערב, צפון ומזרח - בעיקר מצפון לקו-המשווה), חצי האי ערב, המפרץ הפרסי, פקיסטן, מערב ומזרח הודו, סרי לנקה וסין.

ההערכה היא כי האוכלוסייה העולמית מונה 1.1 - 1.2 מיליון פרטים (Wetland International 2006). המגמה הכללית שלילית, למרות שבמקרה של אוכלוסיות מסוימות לא ניתן להצביע על מגמה ברורה.

 

קינון שלצדף החוף עלול להיפגע כתוצאה מרעיית בקר בשטחי העשב הסמוכים לחוף. הרחקת שחפים גדולים כמו שחף כספי (Larus Argentatus) ושחף שחור (Larus fuscus) מאזורי הקינון יכולה להועיל לשלצדף אבל כבר הוכח שגם באזורי קינון מוגנים היטב - הסכנה הגדולה ביותר נובעת, בעצם, מ"דיג-יתר" של פירות-הים החביבים על השלצדף, על ידי בני האדם. זהו, כפי הנראה, האיום הגדול ביותר על עתידו של שלצדף החוף.

באזורי החריפה, פיתוח החוף, זיהום והפרעות מצד נופשים.

 

בישראל

חולף לא שכיח עד נדיר בשנים מסוימות. נצפה במרבית המקרים על החוף, בעיקר בחופים הצפוניים (חוף הכרמל, עכו...). לא מעט תצפיות גם ממפרץ אילת ולעתים גם במקומות צפויים פחות בהמשך נתיב הנדידה, לדוגמה - שני פרטים בשפך הירדן הדרומי בים המלח (אסף מירוז, אוהד הצופה וערד בן דוד).

 

 

מידע כללי

השלצדף הוא מין "מפותח טכנולוגית" בכל מה שקשור להשגת מזון.

לעתים, פועל השלצדף כמרבית החופמאים, טומן מקורו בחול נמרצות, ואוכל "מה שבא ליד", או יותר נכון, מה שבא למקור...

אבל ההתמחות היא, איך לא… זלילת צדפות! לשלצדף מקור משוכלל - לחוץ בצדדיו וגובהו רב מרוחבו. מבנה זה מסייע לשלצדף לנקב ובהמשך לפסק את הקשוות של הצדפה ולאכול את תוכנה.

הרגלי התזונה של השלצדף שוחקים את מקורו ונראה כי במשך הזמן מקור זה יעיל פחות בטיפול בצדפות עיקשות. במקרה זה תפריטו של השלצדף יכלול יותר סרטנים ותולעים רב-זיפיות.

באזורי הקינון, שאינם מצויים תמיד בקרבת החוף, השלצדף ניזון גם בשלשולים וחרקים.

 

"פירות-ים" הם, כפי הנראה, המתכון לאריכות ימים.

הצרפתים יודעים את זה (הגב' אמורי אולימפי - 113 שנים ו-40 יום), גם היסעוראים יודעים את זה (יסעור אטלנטי - 55 שנים), וגם השלצדף… נמצא פרט מטובע שהגיע לגיל מרשים של 38 שנים... בראבו!

 

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי נדב פבזנר

 

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשלצדף החוף


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/09/2019 Ashdod Beach north==חוף אשדוד צפון 1 Yoav Perlman
20/07/2019 Ma'agan Michael Fishponds בריכות מעגן מיכאל 1 obsr1194185 [eBird]
19/07/2019 Ma'agan Michael beach חוף מעגן מיכאל 9

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks