דרומס - Dromas ardeola

תיאור המין

אחד החופמאים היפים באזורינו.

הדרומס הוא יחיד בסוגו (Dromadidae) ולא ברור מי הם הקרובים לו ביותר? יש שמאמינים שהדרומס קרוב לכרוונים ולשדמיות, אחרים חושבים שהאלקות והשחפים קרובים אליו יותר…

רגליו של הדרומס ארוכות ואפורות ובין אצבעות הרגליים מתוח קרום חלקי בלבד. הלבוש לבן ושחור, העמידה זקופה והמקור שחור וכבד - מותאם במיוחד לפיצוח שריונם של סרטנים. באנגלית הוא נקרא - Crab Plover - חופמי הסרטנים.

הזוויגים דומים אם כי יש הסבורים שמקורם של הזכרים כבד יותר…

 

 

 

 

מידות

אורך גוף: 38 - 41 ס"מ. מוטת כנפיים: 75 - 78 - ס"מ. משקל: 230 - 330 גר'.

 

פירוש השם המדעי: Dromas ardeola = "אנפית אצנית". trekho - לרוץ ו-ardeola - אנפה קטנה.

השם בעברית "דרומס" עושה כבוד לשם המדעי ובעצם… למה לא.

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

הדרומס מקנן בחופי הים הערבי, במפרץ עומאן, המפרץ הפרסי, דרום הים האדום ובקרן אפריקה - באריתריאה ובסומליה. בתום עונת הקינון האוכלוסייה מתפזרת אל חופי האוקיינוס ההודי: עד לאיי אנדמן, סרי לנקה ומלזיה במזרח, ובדרום - למדגסקר ולחופיה המזרחיים של אפריקה, עד לדרום אפריקה.

 

בסקרים שבהם ניסו לאמוד את גודלה של האוכלוסייה, החוקרים ספרו את הדרומסים במעונות החורף שלהם. הם הגיעו למסקנה שיתכן כי המספר נע בין 60,000 ל- 80,000 פרטים.

סקרים שמתבצעים במושבות הקינון עצמן, לעומת זאת, מציגים מספרים הרבה יותר קטנים. נראה כי לא כל מושבות הקינון מוכרות למדענים. לאחרונה, בסקר שהתקיים בשנת 2004, נמצאה מושבה מרשימה ביותר בארכיפלג האריתראי ובה 6,500 פרטים.

 

בישראל

מזדמן נדיר ביותר עם 6 תצפיות בלבד.

צפרים נלהבים רבים "פספסו" את דרומס כזה או אחר שבא לבקר… העניין עם הדרומסים האלה, הוא שהם נוחתים בחוף, נחים שעה שעתיים ואז… פורשים כנפיים ונעלמים. כל התצפיות הן ממעגן מיכאל או אילת.

 

 

 

 

תצפיות אחרונות:

יולי 1997 - חוף מעגן מיכאל. שני פרטים.

יוני 2014 - חוף מעגן מיכאל. פרט בודד.

מאי 2016 - חוף צפוני אילת. פרט בודד.

מאי 2018 - חוף צפוני אילת. שלושה פרטים.

 

מידע כללי

הדרומס, בשונה משאר חברי סדרת החופמאים, מקנן במחילות תת קרקעיות בדיונות חול זהובות - לא הרחק מחוף הים.

מין זה מקנן במושבות שיכולות לשמש מאוד ואף אלפי זוגות.

פתח מחילות הקינון, שאורכן יכול להגיע לשני מטרים וחצי, פונה מטה אולם בהמשך המחילה מתאזנת ואז מטפסת מעלה - לכיוון פני השטח. שם, קרוב לפני השטח, כורים בני הזוג את החלל שישמש להטלה.

 

תא הקינון התת-קרקעי מגן, מצד אחד, על הביצה היקרה מפני הטמפרטורה הקטלנית ששוררת באזורי הקינון ומצד שני היא משמשת בתור אינקובטור יעיל אשר פותר את ההורים ממלכת הדגירה - כמעט לחלוטין.

הביצה גדולה במיוחד וממנה בוקע אפרוח מפותח מאוד. האפרוח יישאר במחילה עד למועד הפריחה, שלאחריו הוא יצטרף אל הוריו אשר ילמדו אותו לפצח סרטנים טעימים בכוחות עצמו.  

 


 

לא פחות מארבעה מינים חדשים לישראל נאבקו על התואר הנחשק - ציפור השנה 2018.

חופית זהובת-גחון, ברנטה לבנת-לחי, עלווית צפונית ותוכי ים אטלנטי - וואו! כל אחד מהם ריגש את הצפרים הנלהבים בישראל - שביקשו לראות אותם במו עיניהם. במקרה של תוכי הים האטלנטי זה כבר היה אבוד כיוון שמדובר בפרט שנאסף מת, גם העלווית לא הראתה את עצמה לצפרים שהרחיקו למענה עד לאילת. אבל החופית והברנטה ואתן גם הסלעית הפרסית והחנקן הטורקסטני היפהפה - הפכו את שנת 2018 לשנת צפרות בלתי נשכחת. מאות אוהבי ציפורים צפו בהם.

 

 

ולמרות זאת, אף אחד מהם לא זכה בתואר. מי שכן זכה היה הכתלי שנמצא על ידי מידד גורן - מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב, על קירות קניון עין עבדת. הכתלי הוא יפהפה, על כך אין ויכוח אבל הזכייה התקבלה בזכות נוסטלגיה - שכן מין זה נעדר מן המדבר במשך 20 שנים וקמפיין בחירות קשוח של מידד וחבריו - בעד המועמד שלהם - הכתלי הנהדר, בעל כנפי הפרפר שצבעו באדום את קירות המדבר.

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בדרומס


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
10/05/2018 חוף צפוני אילת 3 אוהד שרר
07/05/2016 חוף צפוני אילת 1 Noam Weiss
07/05/2016 חוף צפוני אילת 1 שחר שלו

מאמרים

תגיות

תגובות והערות

land marks