קיווית מצויצת - Vanellus vanellus

תיאור המין

הקיווית המצויצת, דודתו הגוצה של הסיקסק המוכר לכולנו, אוהבת מאוד את החורף הישראלי.

בעונת החורף הקיוויות שמחות לבלות יחד. לעתים קרובות הן נראות עפות בלהקות של עשרות ומאות פרטים, בתעופה קלילה ובמבנה קבוצתי, מרושל להפליא.

הקיוויות מחבבות במיוחד שדות עשב נמוך, שטחים חקלאיים, שלוליות חורף ושטחי ביצה - שם הן מוצאות את מזונן: חרקים, רכיכות וסרטנים ירודים. יש המאמינים שגם מכרסמים קטנים כלולים בתפריט ובנוסף גם מזון צמחי.

מבין כל בנות הסוג "קיווית" (Vanellus), למצויצת יש את הרגליים הקצרות ביותר. מובן שזה לא מפריע לה שהרי מדובר ביפהפייה אמתית:

החלקים העליונים בגוון ירוק נחושתי כהה, עם נגיעות של סגול, הבטן צחורה והחזה שחור. העורף והלחיים בהירים אך "מלוכלכים" בנוצות הכהות היוצרות את דגם הפנים של הקיווית. וכמובן שיש את הציצית הארוכה, שמזדקרת מראשה.

המעוף אופייני, קליל ופרפרי. בשעת המעוף נחשף דגם השחור-לבן של החלקים התחתונים ותת-שת "מפתיע" בגוון כתום.

 

 

 

 

מידות

אורך גוף ממוצע: 30 ס"מ. מוטת כנפיים: 85 ס"מ ומשקל: 145 - 220 גרם.

 

שם בערבית - זקזאק שאמי.

מתוך אנציקלופדית החי והצומח: "ע"פ אליעזר שמאלי נהגו הפלאחים הערביים לאמור: 'סינת אל קטה (כך הם קוראים לקיווית) - זיד אל ע'טה'. דהיינו: בשנת קיוויות הוסף ללבושך עוד שכבות…"

פירוש השם המדעי: vanellus - מקורו במילה הלטינית vannus - משטח הקש אשר שימש בעבר (ועדיין משמש במדינות מסוימות) את האיכר כדי להרחיק את המוץ מגרגירי התבואה. הקפצת אותם מגישים מזכירה, כנראה, את טפיחות הכנף הקצובות של הקיווית.

 

הקיווית משמיעה "פו איייייץ" או "קי וווווויט" ובזכות קריאה זו היא זכתה בשמה העברי. גם בשפה ההולנדית היא נקראת קיווית.

 

השם בגרמנית Kiebitz התקבל בזכות סקרנותה והנטייה שלה להתגודד סביב עצמים מושכי תשומת לב. שם זה "הושאל" לציבור נותני העצות המצטופף סביב שחקני השח - "קיביצר". (עוזי פז, אנציקלופדית החי והצומח).

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפותה של הקיווית המצויצת נרחבת מאוד: מצפון אירופה במערב ועד למזרח רוסיה, מונגוליה וסין במזרח. אינה טורחת לנדוד למרחקים ארוכים ובאזורנו היא מבלה את החורף בדרום מערב אירופה, ארצות הים התיכון והמזרח התיכון. אוכלוסיות יציבות מצויות במערב אירופה וטורקיה.

מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת חלה ירידה קלה בגודל האוכלוסייה העולמית (שגודלה: בין 5 ל - 10 מיליון פרטים), בעיקר כתוצאה מהרס מקומות חיות וניצול שטחי קינון לטובת חקלאות. גם איסוף ביצים למאכל.

 

 

 

 

בישראל

חולפת וחורפת מצויה מאוד. מקננת נדירה ביותר בעמקי הצפון עם שתי תצפיות.

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקיווית מצויצת


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 2 Tuvia Kahn
13/11/2019 Barak resrvoir == מאגר ברק 5 Niv Bessor
13/11/2019 Urim Powerline קו המתח אורים 6 Eran Banker [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks