חופמי צווארון - Charadrius hiaticula

תיאור המין

חופמי ממוצע בגודלו - גדול מחופמי אלכסנדרי וחופמי גדות וקטן מחופמי חוף.

גוף קומפקטי, ראש רחב, מעוגל ומקור קצר.

 

ניכר בצווארון שחור על רקע לבן צח ומכאן שמו. בעונת הקינון דגם ראשו יפה ובולט ומורכב מפס עין וקודקוד שחורים, מצח וגבה לבנים וגרון לבן. בסיס המקור כתום, הופך חום כהה בחורף.

פעמים רבות עף בלהקה מעורבת עם מינים אחרים של חופמים וחופיות.ניכר בפס הלבן העובר לאורך מרכז העל-כנף (בבסיס האברות), המבדיל אותו מחופמי גדות. דומה בגודלו לחופית אלפינית אך כנפיו רחבות וארוכות יותר, ראשו רחב וצווארו קצר.

 

המעוף מהיר, עם טפיחות כנף עמוקות ו"חופשיות", לעיתים בכנף "מהודקות" – סגורות למחצה וקרובות לגוף.

 

בית גידול- חופים חוליים ובוציים של מקווי מים מתוקים או מלוחים, כולל חוף הים, שפכי נהרות, גדות בריכות, מאגרים ואגמים. מזונו: מגוון רחב של חסרי חוליות של מים מתוקים ומלוחים.

 

מידות

אורך גוף: 19.5 - 17 ס"מ. מוטת כנף: 41 - 35 ס"מ. משקל: 83 - 36 גר'.

 

שם בערבית - אבו א(ל) רואוס אלמותטוואק.

 

מינים דומים

באופן כללי יש דמיון רב בין כל המינים בסוג חופמי הנראים באזורנו. בעמידה דומה מאוד לחופמי גדות, ובתעופה דומה יותר לחופמי חוף ולחופמי אלכסנדרי, שגם הם מציגים פס לבן בכנף.

חופמי הגדות קטן, צר ועדין יותר, בעל מקור דק וכהה לכל אורכו,טבעת עין צהובה ונימה לבנה מעל לקודקוד השחור.

הפרטים הנראים בארץ שייכים לתת-מין C. h. tundrea המקנן בצפון סקנדינביה וסיביר וחורף באפריקה ובמזרח אגן הים התיכון.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקנן בצפון אירואסיה, גרינלנד, איסלנד וצפון מזרח קנדה. חלק מהזוגות מקננים גם בפנים יבשת אירופה, ובמערב אירופה הם מדרימים עד לצפון צרפת. חופמי הצווארון מקנן על הקרקע בנופים פתוחים ולא פעם בני הזוג משתמשים במופע "הכנף השבורה" בכדי להרחיק טורפים מסביבת הקן.

כל האוכלוסיות נודדות דרומה בחורף, האוכלוסייה הצפון-אירופית חורפת באפריקה ובמזרח התיכון.

 

אוכלוסיית המין מונה כחצי מיליון פרטים ויותר. המין נמצא ככל הנראה במגמת ירידה גלובלית, אך קצב הירידה אינו מצדיק הכרה במין כמין בסיכון (Wetlands International 2012)

 

ישראל

בישראל חולף וחורף שכיח במקווי מים וחופים בכל אזורי הארץ. בשיא עונת הנדידה (בסתיו בספטמבר - אוקטובר, באביב באפריל) מתרכזים לעיתים מאות פרטים באזורי בריכות-דגים ולאורך חוף הים.

 

מידע כללי

אצל חופמי הצווארון שתי האצבעות החיצוניות בכל רגל "קרומות" במקצת והוא זהה, כמעט לחלוטין, לחופמי האמריקאי שאצלו בין כל האצבעות מצוי קרום חסר - Semipalmated  - "חצי דמוי כף יד".

 

בספרו, "קינים וביצים של ציפורים מוכרות באנגליה", (יצא לאור ב -1871) כותב המחבר הנרי אדמס:

 

"לאחר עיון בתולדות הטבע (Naturalis Historia) של פליניוס הזקן, לא ברור לי פשר השם המדעי של חופמי הצווארון. על פי תולדות הטבע "Charadrius" - פירושו 'הציפור שמי שמביט בה נרפא ממחלת הצהבת...' אבל קיים בי ספק גדול אם תצפית בציפור כלשהי יכולה להביא עמה מזור למחלה זו".

 

מהמילון הלטיני לומד אדמס שמקור המילה הוא יווני ושאחד הפירושים שלה הוא "תלם". זה מתחבר יפה לעובדה שחופמי הצווארון יכול להופיע גם בשדות חרושים – לאו דווקה בקרבת מים.

 

גם המשך השם - Hiaticula מרמז על אותם "תלמים" פראיים ו"בלתי אחידים" של החוף הסלעי. באנגלית - Hiatus פירושו פרצה, רווח, פער, ומקורה של המילה הוא בלטינית.

 

אתרים חשובים של חניית-ביניים במסלולי הנדידה לאורך חופי הים הבלטי נפגעו מזיהומי נפט,מקומות חיות אחרים בצפון אירופה נפגעו משאיבת מים להשקיה, ושינויי ממשק שהובילו להתפתחות תכסית צומח "זרה" במקומות חיות לחים פוגעים בחופמי הצווארון וברבים אחרים מסדרת החופמאים.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחופמי צווארון


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/11/2019 Kfar HaRif reservoir מאגר כפר הרי"ף 2 rony livne
17/11/2019 Ma'agan Michael fishponds & beach (general) מעגן מיכאל בריכות וחוף (כללי) 10 Nadav Israeli
17/11/2019 Ma'agan Michael fishponds & beach (general) מעגן מיכאל בריכות וחוף (כללי) 10 Scott Harrison [eBird]

מאמרים

תגובות והערות

land marks