חופמי חוף - Charadrius leschenaultii

תיאור המין

חופמי דק גזרה וארך רגליים.

מבין ה"חופמים" (למשל - צווארון, גדות ואלכסנדרי) הגדולים יותר. המקור שחור, ארוך ומסיבי והרגליים הארוכות ירקרקות. החלקים העליונים אפורים-חומים והחלקים התחתונים לבנבנים. בלבוש קיץ הזכרים מתקשטים בחזה, צידי בטן ועורף חלודיים. דגם הראש כולל מסכת עיניים שחורה, מצח "נמוך" לבן תחום במסגרת שחורה וכתר חלודי "עדין", שמתמזג עם העורף החלודי.

הנקבות דהויות יותר. בחורף המראה "צנוע" יותר ורק הגבה והעורף בעלי גוון בז'.

 

הצעירים דומים לבוגר בחורף ועל גבם דגם "קשקשים" נאה - בזכות שולי הנוצות הבהירים-ג'ינג'ים. כשהם מגיעים אלינו הם כבר דומים יותר לבוגר ודגם הקשקשים בולט בעיקר על סוככות הכנף. גם הראש אחיד פחות עם כיפה מפוספסת בעדינות.

המעוף חזק וישר, עם רגלים בולטות מעבר לזנב.

 

שלושה תתי-מינים:

הפרטים שמקננים בטורקיה ובמערב המזרח התיכון - columbinus - (דמוי יונה), הם בעלי מקור עדין יותר. לזכרים בלבוש קיץ האזורים החלודיים בחזה ובצידי הבטן נרחבים יותר. הצבע החלודי מצוי גם בגב. תת-מין זה הוא המצוי באזורינו.

תת-המין הגדול ביותר - crassirostis - (עב-מקור) ממזרח לים הכספי, בעל מקור גדול ומגושם.

הפרטים שבמזרח אסיה - leschenaultii, ניכרים בפס חזה צר, יחסית.

 

חופמי החוף דומה מאוד לחופמי המונגולי, במיוחד תת-המין המצוי באזורינו - columbinus. קשה מאוד להבדיל ביניהם, במיוחד כשמדובר בחופמי שניצב לבדו - ואין לידו חופמי אחר להשוואה. באופן עקרוני לחופמי המונגולי מקור עדין, רגליים כהות וגזרה גוצית יותר. שני החופמאים המונגולים האחרונים שנצפו בישראל (יולי 2013 ו- יולי 2014) משכו את תשומת לבם של הצפרים, בין היתר, בזכות לבוש הקיץ שלהם. החופמי המונגולי מחליף את נוצותיו מאוחר ואילו חופמי החוף מוקדם יותר. לכן לא סביר לפגוש, בתקופה זו של השנה (סוף הקיץ) חופמי חוף בלבש דגירה.

 

מבחינת פרופורציות, חופמי החוף מזכיר מאוד את חופמי אסיה - שגם הוא דק-גזרה וארך רגליים. הנקבות דומות זו לזו, אבל לחופמי אסיה מקור עדין יותר וכתם החזה אינו מקוטע. בתעופה, לחופמי אסיה הרבה פחות לבן בצידי הזנב. במקרה של שניהם האצבעות בולטות מעבר לזנב.

 

מידות

אורך: 19 - 20 ס"מ. מוטת כנפיים: 57 ס"מ ומשקלו 70 - 84 גרם.

 

שם בערבית - קטקאט ר'מל כביר = "חופמי חולות גדול".

פירוש השם המדעי - החופמי על שם ז'אן בפטיס לואיס קלוד תיאודור לשנאולטי דה לה טור (לא בטוח שאפילו לשנאולטי עצמו זכר את כל השם הזה בעל פה…) - בוטנאי, אורניתולוג ואספן צרפתי (1773 - 1826).

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מקנן בטורקיה ומזרחה דרך הים הכספי ועד סין ומונגוליה. לאחר תום עונת הקינון חופמי החוף מתקבץ ללהקות קטנות ויוצא בחזית רחבה לנדידה דרומה. הם יוצאים לדרך בין יוני לאוגוסט, ומגיעים לאתרי החריפה בסוף יולי ועד נובמבר. הפרטים הבוגרים והמתבגרים יוצאים לדרכם לפני צאת הדור הצעיר.

אתרי החריפה מתפרשים על פני שטח עצום! מצפון אפריקה וחצי האי ערב "במערב" ומזרחה אל חופי הודו, בורמה, תאילנד, קמבודיה, ויאטנאם, כל הארכיפלג האינדונזי ועד אוסטרליה! ובדרום - חופי מזרח אפריקה ועד דרום אפריקה.

 

חופמי החוף הוא מזדמן נדיר מאוד במערב אירופה (בריטניה, צרפת ואיסלנד) ו"בחצי הכדור המערבי" (הכוונה לאמריקה - הצפונית והדרומית) הו נצפה פעמיים בלבד.

 

האוכלוסיה שחורפת בדרום מזרח אסיה מתחילה לנדוד צפונה בסוף פברואר ומגיעה לאתרי הקינון באמצע אפריל ועד תחילת מאי.

האוכלוסיות שחורפות במזרח אפריקה ודרום אסיה יוצאות לדרך רק באמצע אפריל. רוב הפרטים שאינם דוגרים מוותרים על המסע צפונה ונשארים באזורי החריפה בקיץ.

 

חופמי החוף דוגר באזורים פתוחים שאינם מעובדים. מישורי בוץ יבשים, טין וחרסית. תת-המין "האזורי" שמקנן בטורקיה, למשל, מחבב מאוד את "ערבות המלח" המצויות ברמה האנטולית. בחורף, לעומת זאת, חופמי החוף מגלה העדפה ברורה לאזורי החוף.

 

בישראל

חולף מצוי למדי וחורף לא שכיח. למרות זאת בחורף, לאורך חופי הים התיכון, מצוי כמעט תמיד - במספרים קטנים, בלהקות מעורבות של חופמים (צווארון ואלכסנדרי) וחופיות. נדיר מאוד בקיץ. (לא להתבלבל עם הפרטים שנצפים בחודשים יולי-אוגוסט, שהרי הם פרטים בנדידה דרומה).

 

סטטוס שימור בינלאומי - ללא חשש (LC)

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי - אינו מקנן בישראל.

אבדן מקומות חיות מתאימים, יבוש/ניקוז או שימוש במים לצורך השקייה ופיתוח חקלאות - כל אלה עלולים בהחלט לאיים על חופמי החוף. על פי (Wetland International 2006) גודל האוכלוסייה בעולמית נע בין 180 ל - 360 אלף פרטים.

 

מידע כללי

תפריטו של חופמי החוף משתנה בהתאם לעונה. בתקופת הקינון, שבה חופמי החוף מבלה יותר בנופים ערבתיים - לעיתים לא בקרבת מים, התפריט מורכב בעיקר מחרקים על דרגותיהם השונות - חיפושיות, טרמיטים ויבחושים. באזורי החריפה התפריט מורכב בעיקר מפירות ים - רכיכות, תולעים וסרטנים.

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחופמי חוף


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
16/11/2019 Rosh HaNikra Sea Reserve שמורת ראש הניקרה 2 Rea Shaish
16/11/2019 Rosh HaNikra Sea Reserve שמורת ראש הניקרה 2 תמר זילברשטיין
15/11/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 1 Noam Weiss

מאמרים

תגובות והערות

land marks