חרטומית בינונית - Gallinago media

תיאור המין

גם לחרטומית הבינונית, כמו לשאר בנות משפחתי, יש מקור ארוך שבעזרתו היא נוברת בבוץ, בחיפוש אחר מזונה, וצבעי הסוואה שבזכותם היא נסתרת מהעין.

החרטומית הבינונית קיבלה את שמה בזכות ממדיה והיא מקננת בעמקי נהרות רחבים, כרי דשא ואזורי ביצה בטונדרה. מחוץ לעונת הקינון, מצויה בביצות, באזורי הצפה מכוסי צמחייה ובשדות.

 

המקור ארוך וישר, החזה והבטן מפוספסים בפספוס רוחב כהה ונוצות הגב חומות - עם קצוות שחורים ושוליים בהירים, ומתקבל מעין דגם קשקשים. על הסוככות שני פסי כנף לבנים.

המעוף אטי למדי, תחתית הכנף כהה ובחלקה העליון שני פסי כנף לבנים ובולטים. סימן זיהוי נוסף שיכול לסייע בזיהוי החרטומית הוא אברות הזנב החיצוניות שצבען לבן. בשעת תעופה קשה להבחין בהן, אבל בשעת נחיתה או המראה, הן בולטות מאוד.

דומה מאוד לחרטומית ביצות. לשתיהן, דרך אגב, מקור דומה באורכו, אבל החרטומית הבינונית מעט גדולה (ו -"כבדה") יותר מחרטומית הביצות ולכן מתקבל הרושם שהמקור שלה קצר יותר. אצל החטמית הביצות הבטן לבנה ובזנב, רק פס שפת הזרימה לבן ודק. החרטומית הבינונית הרבה פחות "תזזיתית" בהשוואה לחרטומית ביצות.

 

מידות

אורך גוף: 27 - 29 ס"מ. מוטת כנף: 47 - 50 ס"מ. משקל: 140 - 260 גרם.

 

שם בערבית - שנקב כביר.

פירוש השם המדעי - "תרגולת בינונית".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

קיימות שתי אוכלוסיות ברורות.

האוכלוסייה המערבית, שמקננת באזורים ההרריים של סקנדינביה והאוכלוסייה המזרחית, שמקננת בין פולין למרכז סיביר.

ציד והרס בתי גידול בסוף המאה ה-19 הביאו לירידה משמעותית בגודל האוכלוסייה. קינונים נפסקו ב-6 מדינות באירופה, שבהן קיננה קודם לכן. לאחרונה הירידה מתונה יותר, אבל עדיין מגמתית ולא יציבה.

 

בישראל

חולפת נדירה ביותר, בעיקר בשלהי נדידת האביב ובעיקר במזרח הארץ.

 

 

 

 

חרטומית בינונית - 24.5.18 קיבוץ סמר                 צילום: יניב באשר

 

מידע כללי

באביב, עם שובן של החרטומיות אל אזורי הקינון, הזכרים נאספים לאחר שקיעת השמש כדי להציג את עצמם לראווה בפני הנקבות. באסיפה זו, שנקראת גם "Lek", הם נעמדים במקום בולט ומתחילים במופע - ראשית הם זוקרים את זנבם הקצר כלפי מעלה, אוספים את ראשם לאחור ומשמיעים סידרת "טקטוקים" חביבים. בשלב הזה "גל" עובר בגופם, כאילו שהם רקדני "ברייקדאנס" (בינוניים למדי) ולסיום הזנב נמתח לאחור, נפרש והאברות הלבנות מוצגות לראווה.

הנקבה תבחר את הזכר שהותיר עליה את הרושם הרב ביותר ואתו היא מזדווגת במרכז מתחם התצוגה שלו. סביר להניח שהיא התרשמה מאוד מ"כמות" הצבע הלבן שעל אברות זנבו החיצוניות.

 

אצל עופות כמו החרטומית הבינונית, מפגש האהבה ב - "Lek" הוא מפגש חד-פעמי. לאחר שהזדווגו, כול אחד מהם ימשיך בדרכו והזכר לא ייקח חלק בטיפול ההורי. גוזלי החרטומית מתפתחים מהר ובגיל שלושה שבועות (עד חודש) הם פורחים מן הקן ועצמאיים לחלוטין.

 

 
 
חרטומית בינונית במאגר רוויה - רמת הגולן 8.6.18                      צילום: גיורא לייטנר
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחרטומית בינונית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
24/05/2019 נחל הבשור דרום 1
17/05/2019 Habesor Reservoirs==מאגרי הבשור 1 obsr132211 [eBird]
17/05/2019 נחל הבשור דרום 1

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks