ביצנית לבנת-כנף - Tringa totanus

תיאור המין

החופמאי הבינוני הנפוץ ביותר באזורנו. דקת גזרה, ארוכת רגליים ומקור.

כמו לרוב הבצניות בארץ, גם ללבנת-הכנף צבעים "דלים" (שזה כמו לומר שמדובר בעוף משעמם, אבל בצורה מנומסת...).

צבעה אפור-חום עם ניקוד עדין בצבע לבן, רגליה ובסיס מקורה אדומים והבטן לבנה. הבוגר בלבוש קיץ כהה יותר וחזהו וגבו מנוקדים בשחור.

הביצנית לבנת-הכנף קולנית מאוד וקריאותיה הן מהקולות הבולטים ביותר במקווי מים רדודים בכל רחבי הארץ. הקריאה הטיפוסית "טואווו" מוזיקלי, לעיתים ארוך יותר ועגמומי "טו - לו - לו..."

 

בתעופה נבדלת מכל יתר החופמאים באזורנו בדגם התלת-גוני של כנפיה ובמיוחד בשפת הזרימה הלבנה הרחבה, ובעל-שת הלבן המשולש, המתארך בזווית חדה לכיוון הגב.

פעמים רבות נוסקת בבהלה תוך השמעת קריאות רמות.

ביצניות לבנות-כנף מצויות בכל הנופים הלחים. גדות בוציות של מקווי מים מתוקים או מלוחים, בחוף הים, שפכי נהרות, מאגרים ואגמים. במקומות אלה מוצאת הביצנית את מזונה - חסרי חוליות של מים מתוקים ומלוחים.

 

מידות

אורך גוף: 24 - 27 ס"מ. מוטת כנף: 47 - 53 ס"מ. משקל: 85 - 185 גר'.

 

שם בערבית - טיטווי אחמר א(ל)סאק פירוש השם המדעי: שם הסוג Tringa מקורה בשם trungas - עוף מים שתואר על ידי אריסטו. שם המין מקורו בכינוי האיטלקי למין ביצנית זה - totano.

 

מינים דומים

בעמידה דומה מאוד לביצנית אדומת-רגל, שגם לה רגליים ובסיס מקור אדומים, אבל לבוש החורף של אדומת-הרגל אפור כסוף, בהיר יותר בהשוואה ללבנת-הכנף. דגם הפנים של אדומת-הרגל בולט יותר וגם המקור ארוך יותר (כמעט פעמיים מרוחב הראש), וקצהו דק וחד.

מין נוסף שעשוי להיות דומה הוא הלוחם, שגם לו רגליים ובסיס מקור אדומים-כתומים. הלוחם נבדל במבנה גוףרחב וכבד יותר, מקור עבה יותר וחלקים עליונים כהים ובעלי מראה מפוספס - "קשקשי".

 

שונות ומופעים

מרבית הפרטים הנראים בארץ שייכים לתת המין T. t. totanus, שמקנן באירופה ובמערב אסיה וחורף בדרום אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון.

מדי פעם נצפים פרטים מעטים, קטנים ובהירים יותר, השייכים ככל הנראה לתת המין T. t. ussuriensis. הפרטים מתת מין זה מקננים במרכז אסיה, מונגוליה ומנצ'וריה וחורפים בדרום אסיה ובמפרץ הפרסי.

 

תת-מין נוסף - T. t. eurhinus - מקנן בצפון הודו ובטיבט, חורף בתת היבשת ההודית ומזדמן בחצי האי ערב ובמצרים.

פרטים מעטים עם מאפיינים המזכירים תת-מין זה תועדו באילת (Shirihai 1996).

תחום תפוצתה של הביצנית לבנת-הכנף כולל את מרבית שטחה של אירופה ורצועה רחבה במרכז אסיה עד מונגוליה ומנצ'וריה במזרח. כל האוכלוסיות נודדות.

אוכלוסיית המין מונה מעל למיליון פרטים. באירופה המין נמצא ככל הנראה במגמת ירידה, אך באזורים אחרים המגמה אינה ברורה ולכן המין לא הוכר כמין בסיכון (Wetlands International 2012).

 

המין מאוים בעיקר על ידי הרס ושינוי בתי גידול לחים, דוגמת בניית סכרים על נהרות ושליטה על מישורי גאות ושפל, זיהום נחלים וטריפה על ידי מינים פולשים (דוגמת קיפוד מצוי) באיים בים הצפוני.

 

בישראל

חולפת וחורפת שכיחה מאוד במקווי מים וחופים בכל אזורי הארץ. בשיא עונת הנדידה (בסתיו באוגוסט - אוקטובר, באביב באפריל-מאי) מתרכזים לעיתים מאות פרטים בגושי בריכות-דגים.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בביצנית לבנת-כנף


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
16/11/2019 Ein Hamifratz Fishponds בריכות עין המפרץ 3 Daniel Melamed
16/11/2019 ההרים הלבנים - The White Slopes 10 Avner Rinot
16/11/2019 אזור עכו, מחוז הצפון, IL (32.91, 35.1) 3 Amit Goldstein

מאמרים

תגובות והערות

land marks