ביצנית אפורה - Xenus cinereus

תיאור המין

פירוש השם Xenus בשפה המדעית הוא "זר" או במקרה של הביצנית האפורה - זרה.

זה נכון! קחו, למשל, את הביצניות המוכרות לכולנו: לבנת-כנף, שחורת-כנף, מנומרת ועדינה (ויש עוד..) אין ספק שהביצנית האפורה שונה מהן: הרגליים הקצרצרות, הנטיה הבולטת של המקור כלפי מעלה והאופי חסר המנוחה.

 

הביצנית האפורה היא מין מונוטיפי כלומר: בסוג שלה, Xenus, אין עוד מינים מלבדה.

בסוג Tringa (שם כללי שניתן לביצניות על ידי אלדרובנדי האיטלקי) יש מינים רבים - הזכרנו ארבעה מהם קודם לכן. לכן הביצנית לבנת-הכנף, המצויה בישראל, אינה מין מונוטיפי.

גם בסוג Actitis ("שוכן חוף"), אליו שייכת הביצנית לבנת-הבטן, יש כמה מינים. הביצנית האפורה קרובה יותר לביצנית לבנת-הבטן מאשר לביצנית לבנת-הכנף.

 

קל לזהות את הביצנית האפורה.

החזה והחלקים העליונים אפורים, החלקים התחתונים בהירים והרגליים קצרות, צהובות-כתומות. המקור ארוך ונוטה כלפי מעלה. בסיסו של המקור צהבהב, או כתום דהוי והמשכו שחור.

אזור כהה (שחרחר) במפרק הכנף ואצל הבוגרים פס כהה גם בשכמות. מרבה להתרוצץ לכאן ולכאן, במרדף אחר חרקי מים וזבובונים למיניהם, לעתים מנענעת את אחוריה מעלה ומטה.

בתעופה מתגלה שפת זרימה לבנה ובולטת. הדגם הלבן אינו דקיק, אמנם, אבל גם לא רחב כמו במקרה של הביצנית לבנת-הכנף. הזנב קצר, העל-שת אפור והרגלים הקצרות, כצפוי, אינן בולטות אל מעבר לשפת הזנב.

 

מידות

אורך גוף: 23 ס"מ מתוכם המקור שאורכו כמעט 5 ס"מ. מוטת כנפיים 58 ס"מ. משקל ממוצע: 65 גרמים.

 

שם בערבית - טיטווי מוע'בר. הקידומת טיטווי בערבית ניתנה לכל הביצניות, בזכות הקריאות האופיניות להן.

שם באנגלית - Terek sandpiper - על שם נהר הטרק, אחד מהנהרות הגדולים של צפון הקווקז, שנשפך לים הכספי. שם נצפתה לראשונה.

פירוש השם המדעי - "זרה אפורה".

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מקננת בטאייגה, מפינלנד במערב ומזרחה לסיביר ועד נהר קולימה שבצפון מזרח סיביר. שטחי הדגירה מצויים בחגור רחבה מאוד, מקו רוחב 55 ועד לקו רוחב 70.

כל האוכלוסייה נודדת דרומה. האוכלוסייה המזרח אסיאתית נודדת לאורך החוף המזרחי של היבשת לכיוון אוסטרליה, אינדונזיה והפיליפינים.

 

אזורי החריפה נמשכים לכיוון מערב, בהתאם לאזורי הדגירה באסיה, בחופי אנדמן, מפרץ בנגל והים הערבי. האוכלסייה של מערב אסיה נודדת דרומה בין נהר האורל ונהר הוולגה דרך הים הכספי והמזרח התיכון. האוכלוסייה הפינית נודדת מעל מזרח אירופה, חוצה את הים התיכון ובהמשך את רצועת הסהרה בנדידה רצופה!

אוכלוסיות אלה חורפות בחצי האי ערב, מזרח ודרום אפריקה.

 

כפי שניתן להסיק, הביצנית האפורה היא נודדת ארוכת טווח. אם האוכלוסיה של מערב אסיה חורפת בדרום אפריקה - הרי שהביצניות משלימות מסלול של 10,000 קילומטרים, לפחות!

נראה שהאוכלוסייה העולמית יציבה. למרות זאת, ניצול חופי ים, זיהום, דיג בלתי מבוקר של יצורי הקרקעית וצמצום נפח הסחף המגיע מהנהר הצהוב ומנהר היאנגצה - כל אלה מאיימים על הביצנית האפורה.

 

בישראל

חולפת נדירה. בסתיו (יולי-אוגוסט) בעיקר בחופי הים התיכון (תצפיות בעיקר באזור חוף הכרמל). באביב נצפית בעיקר באילת.

 

מידע כללי

הביצנית האפורה פעילה ביום, וגם בלילות ירח. באופן כללי היא נחשבת למי "חצי-חברותי או מושבתי" ובאתרי הקינון עד 10 זוגות יכולים לקנן בשטח של קילומטר רבוע. מחוץ לעונת הקינון הביצנית האפורה אינה נוהגת להתלהק, למעט תחנות רענון במסלול הנדידה - כמו אלו המצויות בסין ודרום קוריאה.

 


 

מכה אפורה...

יום שישי בבוקר, חוזר מסשן צילום די מאכזב בגלל עננות מעצבנת וחוסר עניין של הציפורים בי... עייף, מזיע ומלא בוץ אני נכנס לרכב ונשבע שמחר אני יוצא לסיבוב קצר ליד הבית, בערב אחרי הכדורגל, ה״שריטה״ מתחילה לגרד לי בראש ומתחילות המחשבות, אולי מחר השמש תצא מוקדם בבוקר ותאיר לי פנים? לפני השינה מקבל החלטה, נקום ב- 3:30, נצא לדרך ב- 4:00 ועל הכביש עם הקפה נחליט לאן, כמובן שאני מוצא את עצמי נוסע לאותה נקודה (מזל שור...) ונשבע שיותר לא אשבע (חילוני...) ומקווה שיהיה טוב בעזרת השם...

 

 

 

"ביצנית יפה ומיוחדת" - 14.8.18 נחשולים.      צילום (וסיפור יפה): יוסי חן

 

לשמחתי גם השמש האירה לי פנים וגם המזל בדמות ביצנית יפה ומיוחדת שנחתה קרוב למסתור שלי והחלפנו מבטים כאילו זאת הפעם הראשונה שנפגשנו (מה שנכון...), ב- 8:30 קיפלתי את הציוד ונכנסתי לרכב עייף, מזיע ומלא בוץ אבל הפעם עם חיוך מלא סקרנות, האם הביצנית היא מי שחשבתי?

ברדיו אני שומע את מוניקה סקס שרים איך לחיות מדקה לדקה. אחרי שעה מגיע הביתה ופותח מגדיר, כן, היפה שראיתי היא בדיוק מה שחשבתי, ביצנית אפורה, חולפת נדירה ומיוחדת שהיה לי העונג לפגוש ולתעד, מהחדר השני אשתי שואלת, אחרי שהזהירה אותי שלא אשכח לחלוץ נעליים (שכחתי...) ״נו איך היה״? סיפרתי לה את הסיפור, הפעם בלי מטאפורות, בלי דימויים...

(ביצנית אפורה, חולפת נדירה, 8.2018)

יוסי חן

 


 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בביצנית אפורה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
09/08/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 1 Jonathan Meyrav
24/05/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 2
24/05/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 2
land marks