ביצנית לבנת-בטן - Actitis hypoleucos

תיאור המין

המענטזת.

כך קראנו לה כשהיינו תלמידי תיכון נלהבים המבלים סופי שבוע בברכות ביוב - בחיפוש אחר ציפורים. הזואולוג בודנהיימר, לעומת זאת, כינה אותה "ביצנית זנב-נוע". ואכן נדנוד הזנב שלה שובה לב ונוצה, ואין לו אח ורע בין הביצניות, למרות ששחורת-הכנף, ולעתים גם המנומרת, מנענעות גם הן מעלה-מטה בקטנה ובאורח פחות מוחצן, כמו שאבו-שוקרי המקורי הוא רק צל ורמז לאבו-שוקרי האמתי.

 

ללבנת-הבטן יש עוד כמה מאפיינים ייחודיים בין הביצניות, והם שהקנו לה (ולאחותה האמריקאית הביצנית המנוקדת) מעמד של סוג נפרד, בין היתר, העובדה שכסות אפרוחיה היא חלקה וללא נימור.

לבנת-הבטן היא הקטנה שבביצניות הנראות בארץ.

בניגוד למרבית הביצניות, המבלות במשטחי בוץ ובמים רדודים, היא מעדיפה חופים סלעיים של אגמים ונהרות. בארץ היא נראית בעיקר בנופי ברכות דגים ומאגרים, בהם היא תופסת עמדות בולטות הצופות על השטח, דוגמת סלעים וצינורות הנמצאים על גדת הברכה, ולעתים אף שבילי כורכר יבשים בין ברכות.

 

היא שוהה בדרך-כלל בגפה, וניזונה מפרוקי רגליים שהיא אוספת מפני השטח, מבלי  לנעוץ את מקורה לתוך הבוץ. עמידתה נמוכה ושפופה, כשהגב כמעט מקביל לפני הקרקע.

מעופה חריג בין החופמאים, ומורכב מרצפים של חתירות כנף מהירות מאוד, מופרדים בקטעי גלישה קצרים, כשהכנפיים מקומרות מטה בנוקשות אל מתחת לציר הגוף. היא גם היחידה בין הביצניות שיש לה פס לבן בולט במרכז הכנף (בשולי הסוככות ובבסיס האברות), בדומה לחופיות.

 

התנהגותה תזזיתית והיסטרית משהו, כשהזנב ופלג הגוף האחורי הם הברומטר למצב הרוח. כשמתקרבים אליה, היא מוחרדת ממקומה בסדרה של קריאות רמות וצייצניות "סווי-סווי-סווי", מתואמות עם חבטות הכנף. מעופה קצר בדרך-כלל, נמוך מעל לפני המים, כשבזמן הנחיתה היא מענטזת בהתרגשות מעלה-מטה עם כל פלג גופה האחורי. כאשר גם הראש והחזה נכנסים למטוטלת, זה סימן שפרצה מלחמה וכדאי לתפוס מחסה...

אחד מסימני ההיכר הנוספים שלה בזמן עמידה, הוא ה"מפרץ" הלבן, העולה מצידי החזה אל קדמת הכנפיים.

 

מידות

אורך גוף: 18 - 20 ס"מ. משקל: 42 - 80 גרם.

 

שם בערבית: טיטווי

פירוש השם המדעי - "שוכנת חוף לבנת-גחון". Akte - חוף. hupo - מתחת/למטה ו - leukos - לבן.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתה טרנספליארקטית. היא מקננת על פני מרבית שטחן של אירופה ואסיה וחורפת במזרח התיכון, אפריקה, המזרח הרחוק ואוסטרליה.

אוכלוסייתה העולמית נמצאת במגמת ירידה, אך בגלל תחום התפוצה הנרחב ופערי מידע, היא אינה מוגדרת כמין בסיכון.

 

בישראל

חולפת שכיחה וחורפת במספרים קטנים במקווי מים בכל רחבי הארץ. נדידת הסתיו מורגשת יותר במרבית חלקי הארץ ושיאה בחודשים יולי - אוגוסט, אז ניתן לראות עשרות פרטים מרוכזים בגושי ברכות ומאגרים. המספרים בנדידת האביב גבוהים יותר במזרח הארץ, דוגמת אילת ובקעת הירדן, ושיאה בחודשים אפריל - מאי.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בביצנית לבנת-בטן


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/12/2019 יהודה 4 Reva Burstein
14/12/2019 Hazore'a fishponds בריכות הזורע 6 Uri Almog Gabay [eBird]
14/12/2019 Revivim sewage ponds מט"ש רביבים 7 Jonathan Meyrav
land marks