ארנריה אדמונית - Arenaria interpres

תיאור המין

הארנריה מקננת בסביבת חופי טונדרה סלעיים ובעונת הנדידה היא מצויה גם בחופים חוליים ואזורי בוצה.

לעתים נצפית כשהיא הופכת ומגלגלת אבנים (לאו דווקא קטנות…) לצורך איתור מזונה  - כפי שעולה משמה האנגלי Turnstone.

הארנריה היא חופמאי חברותי למדי: בחיפוש אחר מזון, הפרטים יכולים להתקבץ לעשרות ואף מאות פרטים. בעונות הנדידה, הכמות יכולה אף לגדול.

 

מידות

אורך גוף: 23 ס"מ. מוטת כנפיים: 54 ס"מ. משקל: 120 גר'.

 

השם בערבית - קונברת אלמא

פירוש השם המדעי - "חולית מבשרת". Arenarius - שקשור לחול (arena = חול). interpres - מודיע/מסנג'ר.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

הארנריה האדמונית מקננת בחופים הצפוניים של אירואסיה וצפון אמריקה. מחוץ לעונת הקינון תפוצתה רחבה ביותר וניתן למצוא אותה בחופים בכל רחבי העולם - כולל אוסטרליה ואפריקה.

 

אף אחד לא מנסה לצוד את הארנריה (נודדת בעיקר באזור החוף ואינה מצויה במקומות "מוכי" צייד), הארנריה למדה והסתגלה לשינויים שהאדם כופה על סביבתו - זיהום/אשפה/טרקטורונים/מטקות/וכו' במקומות חיותה החופיים וניכר כי היא אינה מתרגשת מנוכחותם של כל אלה.

לארנריה האדמונית תחום נדידה רחב מאוד, דבר הנובע מכושר התעופה המצוין שלה, תיעודים מסוימים הראו פרט אשר גמע 7,600 קילומטרים לערך - מאוסטרליה ועד טייוואן בכשישה ימים בלבד!

פרט אחר תועד בנדידה של 27,000 קילומטרים כאשר חזר לאוסטריה מעל האוקיינוס השקט ללא אף עצירת ביניים.

 

בישראל

חולפת מצויה, חורפת שכיחה למדי ומקייצת נדירה אך לא דוגרת. נמצאת בעיקר לאורך החוף, בפרט חוף הכרמל (מעגן מיכאל, עכו...) ולעתים רחוקות יותר נצפית בפנים הארץ.

 

סטטוס שימור בינלאומי - ללא חשש (LC)

סטטוס זה, דרך אגב, אינו מעיד על כך שאוכלוסיית הארנריות יציבה. מצב זה נקבע בעיקר בזכות מספר הפרטים הרב ושטח התפוצה האדיר. למעשה, מחקרים מראים ירידה של כ- 10 אחוזים בגודל האוכלוסייה ב- 3 דורות... זאת, ככל הנראה עקב צמצום שטחי החיות החופיים שלה וצמצום מקומות הקינון.

 

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי, אינה מקננת בישראל

למרות זאת, הארנריה בהחלט עלולה להיפגע ממגמות אי-שימור חופים בתחומי נדידתה, בהם גם ישראל.

 

מידע כללי

 

מעט לפני עונת הקינון זכר הארנריה חופר בחול מספר קנים במקומות וצורות שונות, והנקבה בוחרת באיזה נכס נדל"ן היא תטיל את ביציה.

הארנריה היא אולי החופמאי היחיד שבאמת ובתמים אפשר לקרוא לו "אוכל כל". לעתים נראית כאמור הופכת אבנים וסלעים קטנים בחיפוש אחר אצות ובע"ח קטנים, לעיטים נראית חומסת ביצי קנים של עופות אחרים ואפילו של שחפים וברווזים! ולעתים אף אוכלת נבלות או זבל אנושי.

 

כזכור, הארנריות מקננות בטונדרה הסלעית, בכל קן, נקבה בת שנתיים לפחות, תטיל בין 3-5 ביצים אשר יבקעו תוך 22-24 ימים בלבד. על הביצים תדגור לרוב הנקבה, אך לעתים, באופן שלנו יראה די רנדומלי, נראה גם את הזכר דוגר... חלוקת העבודה הלא "פיירית" תתברר כמאוזנת כאשר נגלה כי כעבור שבועיים מרגע הבקיעה, הנקבה עוזבת את הזכר עם הצאצאים ומטילה עליו את האחריות ההורית הבלעדית למשך שבוע או שבועיים נוספים עד למועד פריחתם הסופית.

 

עונת הקינון בטונדרה מאופיינת בקשיים רבים, בטח עבור חופמאי קטן מידות שעליו להאכיל עוד ארבע פיות. לכן, הטבע דאג לכך שבתוך יום אחד בלבד (!) הגוזלים יכולים לצאת מהקן, ולהתחיל לתור אחר מזון באופן עצמאי לחלוטין! כמובן שההורים יישארו באזור כדי לפקח שהכול מתנהל כשורה ושאין איומים על הקטנטנים.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בארנריה אדמונית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
09/11/2019 נחשולים 6 Amit Goldstein
06/11/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 1 Eran Banker [eBird]
04/11/2019 מחוז הצפון, IL (33.053, 35.103) 4 Ayana Dagan

מאמרים

 • מים שקטים
  מים שקטים
  בני סדרת החופמאים. עושים לי את זה - ביג טיים!
  02/06/2016
 • ציפורים בעכו
  ציפורים בעכו
  עכו הוא אחד המקומות המפתיעים ביותר לצפרות בחורף
  05/01/2014

תגובות והערות

land marks