חופית לבנת-שת - Calidris fuscicollis

תיאור המין

אחת הנודדות הקשוחות במחלקת העופות - החופית לבנת-השת דוגרת בחוג הארקטי - בטונדרה של קנדה ואלסקה ומבלה את החורף בדרום אמריקה הדרומית!

 

ניכרת בגזרה מאורכת ורגליים קצרות למדי, גזרה זו אינה אופיינית לחופמאים קטנים אחרים. בשעת מנוחה ניכרת בכנפיים ארוכות, שעוברות את הזנב ובשעת תעופה, בולט העל-שת הלבן.

למעשה, נוצות העל שת אצל החופית הזו הן שחרחרות, הכיסוי הלבן מתקבל בזכות סוככות הזנב הלבנות אשר סוככות על בסיס הזנב ומסתירות, בעצם, את על השת הכהה. כך מתקבל הכתם הלבן שצורתו U.

לבוגר בלבוש קיץ חלקים עליונים אפרפרים עם מרכזי נוצות כהים, החזה וצידי הבטן מפוספסים לאורכם בשחור והבטן לבנה.

 

החופית לבנת-השת דומה מאוד לחופית בירד - במיוחד בגזרה המוארכת והכנפיים הארוכות. הן נבדלות זו מזו בדגם העל-שת שאצל חופית בירד הוא בעל שדרה מרכזית שחורה ובפס גבה בהיר וברור אצל לבנת-השת. גם המקור, אצל לבנת-השת, מעט ארוך יותר, נוטה מטה (נוטה מטה אך בקושי אצל חופית בירד) ובתצפיות מקרוב, עם טלסקופ - כשהחופית רגועה ולא מתרוצצת לכאן ולכאן, אפשר להבחין גם בבסיס החום של המקור התחתון.

בלבוש החורף דומה מאוד לחופית אלפינית (בלבוש חורף כמובן) אבל האחרונה גדולה יותר ואינה מצטיינת בגזרה האופיינית של לבנת-השת ובירד.

לחופית לבנת-שת צעירה, כמו גם לחופית בירד צעירה, דגם הקשקשים בגב בולט, ברור ו״חם״. בנוסף לבנת-השת הצעירה ניכרת בכיפה ג׳ינג׳ית ופסי V בולטים (לבנים) בגב העליון ובשכמות.

 

מידות

אורך גוף: 15 - 18 ס״מ. מוטת כנפיים: 40 - 44 ס״מ. משקל ממוצע: 50 ג׳.

 

פירוש השם המדעי - ״חופית כהת-גרון״. Kalidris - עוף גדה אפרפר שהוזכר על ידי אריסטו. המשך השם מורכב מ- fuscus - כהה/שחור ו- collis - גרון.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

כפי שכבר הוזכר, החופית לבנת-השת, כמו ״אחותה״ חופית בירד היא נודדות בנשמה ולטווחים בלתי נתפסים.

צפרים פוגשים חופיות לבנות-שת בעיקר בעונות הנדידה כיוון שהם לא ״משוטטים״ בחוג הארקטי בקיץ  וגם לא בפטגוניה... בחורף.

הנודדות בסתיו חוצות את האוקיינוס האטלנטי מצפון מזרח אמריקה לכיוון דרום היבשת ואז "מתקנות" לכיוון דרום מזרח - לאורח החוף המזרחי של אמריקה הדרומית, לפני הכניסה ליבשת - באגן האמזונס. משך המסע - כחודש.

נדידת האביב מתבצעת על פני אותם נתיבים אבל כצפוי, היא מהירה יותר. אז, החופיות אשר נחפזות אל עבר אתרי הקינון, נודדות במקטעים ארוכים יותר - לעתים מעל 4,000 קילומטרים בנדידה רציפה.

 

בישראל

מזדמנת נדירה ביותר. תצפית אחת מסוף ספטמבר 1998 במעגן מיכאל

 

 

תודה רבה ל - Jacob Spendelow על התמונה של החופית. 

התמונה צולמה במאי 2010 - בוושינגטון ארה"ב.

לתמונות נוספות חופית לבנת-שת באתר www.tringa.org - לחצו כאן


 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחופית לבנת-שת


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
26/04/2004 בריכות מעיין צבי 1 נסים פרימו
land marks