חופית כהת-חזה - Calidris melanotos

תיאור המין

החופית כהת-החזה מקננת בטונדרה הארקטית. הקן, גומה מרופדת היטב ואף עמוקה מעט - להגנה מפני הרוח המקפיאה באזורי הקינון.

מין זה ידוע באסטרטגיית הרבייה "מופקרת" כאשר הזכרים ינסו להזדווג עם כמה שיותר נקבות וגם הן, הנקבות, אינן נאמנות לזכר אחד. הזכרים אינם משתתפים בגידול האפרוחים ויוצאים למסע דרומה, אל אזורי החריפה כבר באמצע חודש יולי.

 

הנקבות, מבחינתן, מפרגנות - בין כה וכה האפרוחים ניזונים בכוחות עצמם: חסרי חוליות ופרוקי רגליים זעירים. לאחר שהשגיחו על האפרוחים כשבועיים, גם הן יוצאות דרומה - עוד לפני שהצעירים יעופפו לראשונה בחייהם, בגיל 21 ימים.

 

חופית בינונית בגודלה, החלקים העליונים אפורים-חומים (חומים יותר בקיץ ואפורים יותר בלבוש החורף) והחלקים התחתונים לבנים. החזה אפור, מפוספס בצפיפות כשהגבול התחתון תחום היטב עם הבטן הלבנה. הרגליים צהבהבות, המקור זיתי וקצהו, המשתפל מעט כלפי מטה, כהה.

 

מידות

אורך גוף: 21 ס"מ. מוטת כנפיים: 46 ס"מ. משקל: 73 גר'.

 

פירוש השם המדעי - Kalidris - עוף גדה אפור שהוזכר על ידי אריסטו ו- melanotos - מהמילים melas - שחור ו- notos - גב.

החופיות נקראות באנגלית Sandpipers בזכות חיבתן לחופי ים וקריאותיהם העליזות - שנשמעות כמו חליל. החופית כהת-החזה (ולמיני חופיות אחרים) ניתן הכינוי Grasspipers בשל נטייתו של מין זה להימצא בנופים פתוחים ועשבוניים ולאו דווקא בסמיכות למים. בעונות הנדידה, לעומת זאת, החופית כהת-החזה מעדיפה מקומות חיות לחים עם מים מתוקים.

דגם החזה המיוחד של חופית זו הוא שהקנה לה את שמה באנגלית - Pectoral Sandpiper.

Pectoral = שקשור לחזה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

כאמור, מקננת בטונדרה הארקטית של צפון אמריקה וצפון מזרח סיביר. בחורף כל האוכלוסייה נודדת לדרום אמריקה ואוקיאניה. מעניין שגם החופיות שדוגרות בטונדרה הסיבירית (או לפחות חלק גדול מהן), חוברות לחופיות שמגיעות מצפון אמריקה אל אתרי החריפה שבדרום היבשת.

 

דפוסי הנדידה של החופית כהת-החזה מעניינים מאוד - מדובר בנודדת ארוכת טווח שמזדמנת גם למערב אירופה ולפעמים אפילו במספרים די גדולים. שימו לב למה שהתרחש בסתיו 2003 כאשר 150 חופיות כהות-חזה נצפו בבריטניה ועוד 40 פרטים נמצאו באירלנד. זה מעניין מאוד! לאן הן ביקשו להגיע בדיוק? האם לאתרי החריפה בדרום אמריקה? לשם כך עליהן לחצות את צפון האטלנטי - מרחק של 5,000 ק"מ, עד לחוף המזרחי של ארצות הברית... ואז לפנות דרומה לכיוון דרום היבשת ואל אתרי החריפה. מסע כזה יארך כדי 15,000 קילומטרים, ויותר!

קיימים "לחשושים" שאולי ישנו קומץ חופיות כהות שחורפות בדרום אפריקה...

 

 

 

 

 

חופית כהת-חזה בגן שמואל - ספטמבר 2017

 

בישראל

התצפיות בישראל הן משלהי האביב (אפריל-מאי) או שלהי הסתיו (נובמבר-דצמבר) - בעיקר בעמקי המזרח ובדרום הערבה

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחופית כהת-חזה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/09/2017 בריכות גן שמואל 1 אלדד רזניק
22/09/2017 בריכות גן שמואל 1 נסים פרימו
22/09/2017 בריכות גן שמואל 1 דודו ראבד

מאמרים

תגובות והערות

land marks