שחיינית רחבת-מקור - Phalaropus fulicarius

תיאור המין

השחיינית זכתה בשמה בזכות מנהגה לבלות בעיקר במים, שם היא שוחה במעגלים זריזים ומלקטת בעלי חיים זעירים מפני המים.

השחייניות הן חופמאים בינוניים בגודלם. לבוש הקיץ צבעוני ובולט ואילו לבוש החורף "אפור" יותר - כיאה לעונת השנה. אצל השחייניות הנקבות גדולות ומקושטות יותר בהשוואה לזכרים - תופעה אופיינית בקרב מינים בעלי אסטרטגיית רבייה פוליאנדרית - נקבה אחת עם מספר זכרים.

 

לבוש הקיץ של השחיינית רחבת-המקור מרשים. הגחון והגרון ערמוניים, הלחיים לבנות והכיפה שחרחרה. המקור צהוב וקצהו שחור. לזכר צבעים דומים אך בולטים פחות ודגם הראש אינו ברור כמו במקרה של הנקבה. אין ספק שמדובר באחד החופמאים הנאים באזורינו, אבל כדי לראות שחיינית רחבת-מקור בלבוש כזה, צריך להרחיק עד לחוג הקוטב הצפוני…

 

לנו יש סיכוי טוב יותר לצפות בה בלבוש החורף - שהוא הרבה פחות אטרקטיבי. החלקים התחתונים לבנים, החלקים העליונים והכנפיים אפורים-תכולים אחידים וללא פספוס. הכיפה לבנה, אחורי הכיפה והצדדים שחורים. פס עין שחור, רחב ובולט נמתח לכיוון העורף והמקור שחור עם בסיס צהוב.

בלבוש זה, השחיינית רחבת-המקור דומה מאוד לקרובתה השחיינית צרת-המקור. צורת המקור חשובה לזיהוי ובנוסף, גבה של השחיינית צרת-המקור בלבוש חורף אינו אחד כמו גבה התכלכל של רחבת-המקור.

 

התעופה מסגירה מבנה מעט "מגושם" ואז היא מזכירה מאוד חופית לבנה. בכל אופן, פס-הכנף של החופית הלבנה אחיד לכל אורכו בעוד שאצל השחיינית הוא "נחלש" בחצי הרחוק של הכנף (רחוק מהגוף) - באזור ה"יד".

 

מקום חיותה מקומות חיות ימיים או מקווי מים, בהם היא שוחה ומוצאת את מזונה: יצורי פלנקטון, סרטנים ירודים וחרקי מים. שחייניות מסתדרות נהדר עם מים מלוחים והן מרבות להימצא בלב ים, בעיקר בעונת החורף.

 

מידות

אורך גוף: 21 ס"מ. מוטת כנפיים: 42 ס"מ. משקל: נקבה - 63 וזכר - 50 גרם בממוצע.

 

השחייניות מצוידות ב"קרומי שחיה נפרדים" (אחד על כל אצבע). קרומים כאלה מצויים גם אצל האגמית המצויה ומכאן נובע גם שמע המדעי של השחיינית: Phalaropus מורכב מ - phalaris = אגמית ו - pous = רגל.

חלקו השני של השם - fulicarius שוב מתייחס לאגמית. fulica = אגמית ו - arius = שייך ל…

 

השם באנגלית הוא Swimmer (שחיינית) באופן כללי אבל כאשר רוצים לציין מין ספציפי, כמו למשל שחיינית רחבת-מקור, השם הוא Red Phalarope או Grey Phalarope. בארצות הצפון, שם נראות השחייניות בלבוש הכלולות ה"אדום" שלהן, השם הראשון רלוונטי. אבל באירופה, וגם אצלנו, מעדיפים את האופציה השנייה, בזכות לבוש החורף.

 

 

 

שחיינית רחבת-מקור - ינואר 2015 תימורים      צילום: שלומי לוי

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגרת בחוג הארקטי בגרינלנד, איסלנד, סיביר וצפון אמריקה. השחייניות הן נודדות ארוכות טווח - הן חורפת מול חופי דרום אפריקה ומערבה ודרום אמריקה.

מרבית האוכלוסייה דוגרת בסיביר ובעוד שהאוכלוסייה הפליארקטית מציגה מגמת ירידה קלה, האוכלוסייה הצפון אמריקנית רושמת מגמה חיובית.

 

בישראל

מזדמנת נדירה ביותר עם תצפיות בודדות בכל שנה. רוב התצפיות הן מהאביב אפריל מאי ומהחורף - ינואר. ברכות המלח שמצפון לעיר אילת, אזור חוף הכרמל ושתי תצפיות גם ממאגרי מים בשפלת יהודה (רבדים ותימורים).

 

מידע כללי

בעונת הקינון נקבת השחיינית אינה נוטלת חלק בדגירה על הביצים ובטיפול באפרוחים. לאחר שסימה להטיל היא מחפשת לעצמה זכר חדש שאתו היא תזדווג, תטיל ביצים ואז, שוב, תסתלק לה. לאחר שהנקבות סיימו את מלאכת ההטלה הן יוצאות לדרכן דרומה - למעונות החורף. הזכרים והצעירים יצטרפו אליהן חודש - חודשיים מאוחר יותר.

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשחיינית רחבת-מקור


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/08/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 1 Tuvia Kahn
09/08/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 1 Jonathan Meyrav
24/07/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 1

מאמרים

תגובות והערות

land marks