שחפית גמדית - Sternula albifrons

תיאור המין

קיניה של השחפית הגמדית נתגלו בארץ לראשונה ב- 1953, תוך כדי העבודות לייבוש אגם החולה. משטחי הבוץ שנחשפו סימנו את כניעתו של האגם לאדם, אך בו בעת הם היוו אתר קינון אידיאלי עבור השחפיות, שלא היה קיים קודם לכן.

המושבה בחולה גדלה לכדי עשרים זוגות ב- 1955, אך היא נעלמה עם סיום הייבוש.

כשני עשורים לא נצפו קיניה בארץ כלל, עד שבמהלך שנות השבעים היא נתגלתה כמקננת בבריכות המלח בעתלית. מספר הזוגות בעתלית טיפס בהדרגה מזוגות בודדים לכדי כמאה בשנות השמונים וכמאתיים זוגות בשנות התשעים, וזהו לערך גם מספר המקננים כיום בחוף הכרמל.

 

השחפית הגמדית היא הקטנה שבמיני השחפיות הנצפים בישראל, ולדעת רבים גם האלגנטית והכריזמטית ביותר. כל גודלה כגודל בולבול והיא ניכרת בנקל במצחה הלבן, במקורה וברגליה הצהובים. מעופה מהיר ותזזיתי ובשעת ציד היא מרפרפת במהירות בנקודה אחת, תלויה באוויר כבובת תיאטרון תוך שהיא משמיעה קריאות קצובות ורמות.

מדי פעם היא צונחת בתלילות לעבר המים, נחבטת בהם בעוצמה ומיד נוסקת שוב בזריזות מופלאה, לעיתים כשדג קטן מנצנץ במקורה העדין.

על אף צנימותה, השחפית הגמדית היא המתושלח של ציפורי ישראל ושוברת שיאים סדרתית לענייני גיל וקילומטראז'. לאחרונה נצפתה שחפית כזו שטובעה כגוזל בקן בעתלית, והיא בת למעלה מ- 19 שנים.

 

אם נביא בחשבון שבכל שנה היא נודדת מישראל לחופי מזרח אפריקה וחזרה, הרי ששחפית זו גמאה במהלך חייה מרחק של לפחות 80,000 ק"מ על ציר הנדידה בלבד, מבלי להביא בחשבון את התעופה המבוצעת אגב שיחור-מזון, חיזור, קינון ועוד.

 

 

מידות

אורך גוף: 21 - 24 ס"מ. משקל: 36 - 62 גרם.

 

שם בערבית - דע'בז

פירוש השם המדעי: "שחפית לבנת-מצח" albus - לבן ו- frons - פרונט/מצח. במקורות רבים שם הסוג אינו Sterna (שחפית) אלא Sternula - "שחפיתוש…" שחפית, אבל קטנה - "מיידלע". סטרנולה - בקרוב גם אצלנו.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

לשחפית הגמדית תחום תפוצה גדול אך מקוטע, הכולל את מערב אירופה ומרכזה, אגן הים התיכון וחלקים מצפון אפריקה, ומשם מזרחה עד הרמות הגבוהות של מרכז אסיה. אוכלוסיה נוספת חיה בחופי מזרח אסיה ויפן, איי האוקיינוס השקט וחופי מזרח אוסטרליה.

יש חוקרים המשייכים אותה למין אחד עם השחפית הגמדית האמריקאית Sterna antillarum, המקננת בארה"ב והקריביים. כל האוכלוסיות נודדות לאחר עונת הקינון או משוטטות לטווחים קצרים.

אוכלוסייתה העולמית נמצאת במגמת ירידה בגלל פיתוח והרס החופים, ייבוש אגמים, ביצות ומקורות מים אחרים.

 

בישראל

חולפת שכיחה למדי בארץ, בחודשי הקיץ והסתיו היא נצפית לאורך חופי הים התיכון, ובנדידת האביב בעיקר באילת (עד כ- 3,000 פרטים נספרו שם לאורך העונה). כמו כן, מקייצת ומקננת נדירה ביותר, עם מושבה מרכזית אחת בבריכות המלח בעתלית ומושבות לוויין קטנות נוספות בבריכות דגים ובמאגרים בחוף הכרמל. בעבר נצפו גם ניסיונות קינון בחופים, אך הללו נכשלו ברובם בגלל פעילות אדם. האוכלוסייה המקננת מגיעה ארצה במהלך אפריל ועוזבת באוגוסט-ספטמבר.

כ- 1,000 זוגות מקננים נצפו בלגונת בארדוויל בצפון סיני בשנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת.

 

 

 

 

מידע כללי

שמה המדעי של השחפית הגמדית (albifrons) הוא "שחפית לבנת-מצח", על שם סימן ההיכר הבולט שלה. אהרוני כינה אותה "קשש לבן מצח" (את השם קשש נתן לכל השחפיות "כי רזה ודל בשר כקשיש ומכאן שמו").

השחפית הגמדית היא עוף-ים קטן, המבלה בעיקר בחופים חוליים וניזון בדגיגים שהוא צד במים רדודים. למרות חיבתה לחופי ימים, היא נכנסת עמוק לתוככי היבשת ומקננת גם במליחות יבשתיות רדודות, באגמים ובמאגרי מים.

 

הקן הוא לא יותר מאשר גומה רדודה בקרקע, לעיתים מרופדת בכמה אבני חצץ קטנות או גושי מלח. עונת הקינון מתחילה במעופי חיזור מרהיבים ובהאכלה טקסית של הזכר את הנקבה. בהמשך מוטלות 2 - 3 ביצים מנוקדות ומסוות להפליא ושני בני הזוג מתחלקים בדגירה עליהן. משך הדגירה 19 - 22 יום, והזמן עד לפריחה 17 - 20 יום. האפרוחים בוקעים עוטי פלומה ופקוחי עיניים, אך הם אינם עצמאיים ומואכלים על ידי הוריהם בדגיגים עד לפריחה וגם כשבועיים לאחריה, כשהם משוטטים לטווחים ניכרים מהמושבה.

 

ערך זה נכתב על ידי חוקר הציפורים - אסף מירוז

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשחפית גמדית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/09/2019 Ma'agan Michael beach חוף מעגן מיכאל 6 Oded Ovadia
14/09/2019 זכרון יעקב, IL (32.576, 34.934) 7 Klil Zaitlin [eBird]
10/09/2019 Ma'agan Michael fishponds & beach (general) מעגן מיכאל בריכות וחוף (כללי) 3 Yoav Perlman

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks