שרשיר מצוי - Anas crecca crecca

תיאור המין

כינוי החיבה שלו הוא "קפיץ" - בזכות יכולתו להתרומם בקלות, ובצורה אנכית מפני המים. השרשיר המצוי הוא הברווז הקטן ביותר באירופה ובמזרח התיכון.

ככל הברווזים המסננים בעל דו-פרצופיות זוויגית מובהקת. לזכר ראש ערמוני עם פס-עין ירוק התחום במסגרת צהובה דקה (ממרחק רב הראש נראה כהה אחיד), הגוף בצבע אפור-כסף, החזה צהבהב מנוקד בחום,

ותת-שת שחור במרכזו וצהוב בצדדיו.

 

לבוש הנקבה חום-אפור מפוספס, אחיד למדי, דגם ראש לא בולט של פס-עין וכיפה כהים לעומת גבה בהירה, ושולי זנב בהירים.

בתעופה מזכיר חופמאי בגלל הכנפיים הצרות והמחודדות, הצוואר הקצר, המעוף המהיר והתזזיתי והצפיפות של מבנה הלהקה.

 

דגל הכנף ירוק מתכתי, תחום על ידי שני פסים לבנים. ממרחק גדול נראה כהה למדי, עם פס לבן רחב במרכז העל-כנף, לאורך הסוככות הגדולות (אצל שני הזוויגים). דגם זה מהווה גם סימן טוב להבדלה מקרקיר.

 

השרשיר קרוב מאוד בגודלו ובמבנה גופו לקרקיר, ולעיתים האבחנה ביניהם קשה - במיוחד בלבושי נקבה, צעיר וזכר בלבוש חסר.

באופן כללי, הקרקיר מעט גדול וכבד יותר, עם חזה וצוואר מלאים ומקור ארוך יותר. דגם הפנים של נקבת הקרקיר קונטרסטי יותר, כולל גרון בהיר וכתם בהיר בבסיס המקור. לנקבת הקרקיר אין שולי זנב בהירים.

בארץ נצפה תת מין אחד - A. c. crecca. הזכר בלבוש החסר דומה לנקבה, אך צבעיו כהים חומים-אדמדמים יותר.

השרשיר מצוי במקווי מים מתוקים ומליחים. בארץ מבלה בבריכות דגים, מאגרים, שלוליות חורף, נחלים ותעלות ניקוז.

 

מידות

אורך גוף: 34 - 38 ס"מ. מוטת כנפים: 53 - 59 ס"מ. משקל ממוצע: 300 ג'.

 

שם בערבית - חד'ף שיתווי, בט ברי

פירוש השם המדעי - Anas - ברווז ו - crecca - "שרשיר", בשוודית.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתו הולארקטית רחבה, כוללת את אירופה, אסיה וצפון אמריקה. האוכלוסייה הפליארקטית, המונה כשלושה מיליון פרטים, חורפת באפריקה ובדרום אסיה. האוכלוסייה המערב-פליארקטית ככל הנראה יציבה בגודלה (Wetlands International 2012).

האוכלוסייה העולמית של המין מוערכת בשישה מיליון פרטים (Wetlands International 2012). נראה שהאוכלוסיה יציבה - בחלק מהאזורים היא במגמת ירידה, בעוד שבאחרים המגמה היא חיובית דווקא.

 

בישראל

חולף וחורף מצוי. מספר השרשירים החורפים נע בין 10,000 ל- 40,000 (נתוני ספירת עופות המים, רשות הטבע והגנים), אף כי מספרים אלה קטנים יחסית למספרים האמיתיים - בגלל הפיזור הרב של השרשירים במקווי מים קטנים ועונתיים.

 

 

 

צילום - דרור גלילי

 

ביום א' - 19/1/14, לקראת הצהריים, התקבלה הודעה בכל הטלפונים הסלולרים החכמים של הצפרים בישראל - "ברווז אמריקני - באגמון החולה!"

הברווז האמריקני, כשמו כן הוא - מין אמריקני והוא מזדמן נדיר למערב אירופה. הברווז היפהפה הזה מעולם לא נצפה בישראל ואם לירי קופלביץ' - הצפר שמצא את הברווז, זיהה אותו בצורה נכונה - הרי שיש לנו מין חדש לישראל.

 

בינתיים ראשוני הצפרים החלו לצאת לדרך ובתוך זמן קצר התייצבו באגמון - מצאו את הברווז החשוד וכיוונו אליו טלסקופים. בינתיים דרור גלילי, צלם הציפורים שמבלה הרבה באגמון וסביבתו, אירגן את עגלת העגורים במהירות בזק! בעזרת העגלה, המוכרת לכל עופות האגמון היטב, הצלמים והצפרים יוכלו להתקרב אל הברווז, ולבחון אותו בצורה מעט יותר יסודית. התמונות החלו לזרום ברשת.

 

 

 

צילם - דרור גלילי

 

זה לא זה. זה לא ברווז אמריקני. זה שרשיר מצוי - זכר, מאוד מוזר. יתכן שמדובר בשרשיר עם "מקרה" פיגמנטציה מעניין...  אתם מוזמנים להתרשם מהתמונות. למרות זאת, חשוב לומר ללירי "כל הכבוד!" על שמצא את השרשיר המעניין הזה. ותודה לצלם דרור גלילי.

 

 

ברווז אמריקני.    צילמה: עידית כצנלסון

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשרשיר מצוי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
17/01/2020 בריכות דגים - טירת צבי Tirat Zvi fishponds 4360 Avner Rinot
17/01/2020 בריכות דגים - עין הנצי"ב Ein Hanatziv fishponds 459 Avner Rinot
17/01/2020 בריכות דגים - מעלה גלבוע Ma'ale Gilboa fishpods 1585 Avner Rinot

מאמרים

תגובות והערות

land marks