שחפית אפורת-זנב - Sterna saundersi

תיאור המין

הערך על השחפית אפורת-הזנב מקורו בהרצאה של יואב פרלמן שהתקיימה בפסטיבל הנדידה ב- Spurn בסתיו 2015 והתפרסמה ב- Birding Frontiers.

 

Saunders’s and Little Terns ID pitfalls

 

אחת הציפורים הנדירות והפחות מוכרות במערב הפליארקטי, וזאת למרות תפוצתה הנרחבת: סביב האוקיינוס ההודי, הים האדום, חופי מזרח אפריקה, חצי האי ערב והודו.

ההבחנה בין שחפית אפורת-זנב ובין אחותה השחפית הגמדית "קלה" יותר בלבוש הדגירה ובמקרה של פרטים צעירים - בלתי אפשרית, כנראה.

אפורת-הזנב קטנה במעט מהשחפית הגמדית, גזרתה עדינה ומעופה קלילה ומתנודד יותר. ההשוואה בין השתיים מזכירה את ההשוואה בין שחפית ים ושחפית קוטב - כשהאחרונה עדינה וקלילה יותר.

גם הקולות שונים, קריאתה של אפורת-הזנב רכה יותר וגסה פחות.

 

בניגוד למה שנהוג לחשוב, חלקי הגוף העליונים אצל בוגרים בלבוש קיץ בהירים יותר בהשוואה לשחפית הגמדית - הגוון שלהם נוטה לכסוף בהיר. 4 - 5 אברות היד החיצוניות, אצל אפורת-הזנב, שחורות (בניגוד ל- 2 - 3 אברות שחורות אצל הגמדית) וכך מתקבל הרושם של שפת התקפה כהה ובולטת יותר. בנוסף, אצל השחפית הגמדית קיים ניגוד בין העל שת והזנב הלבנים ובין הגב האפור. כלומר - אמור להיראות גבול ברור. למרות זאת, אצל שחפיות גמדיות רבות נוצות זנב מרכזיות אפורות הן עניין שכיח למדי. אבל אברות הזנב החיצוניות לבנות תמיד.

אצל השחפית אפורת-הזנב כל החלקים אחידים ללא ניגוד: הגב, העל שת וכמובן שגם הזנב - כך מעיד עליה שמה העברי.

 

שני המינים, אם כן, קשים להבחנה אבל מה שיותר מעניין הוא שגם השחפית הגמדית המוכרת מאוד, חביבת הצלמים, יכולה להציג שנות גדולה בין הפרטים.

 

 
שחפית צעירה "בלתי מזוהה" (קדמית) בחברת שחפית גמדית בלבוש דגירה.
Sea City Kuwait 25.4.15  Photo: Mike Pope
 

אבל אז העלילה מסתבכת… הפצתי את התמונה של מייק בין חברי ועדת הנדירים של ישראל. יוסף כיאט, מנהל מרכז הטיבוע הישראלי, שטיבע לא מעט שחפיות גמדיות במושבת הקינון שבעתלית, שלח לי כמה תמונות שדל פרטים מהמושבה.

הייתי מודע לשונות שבין הפרטים, לא פעם אף הצטרפתי אליו לטיבועי הלילה האלה.

נתחיל מהשחפית שבתמונה - מדובר בפרט שנה שניה שבקע במושבה בשנת 2014 לזוג הורים בעלי לבוש "נורמלי" לחלוטין.

 

 
שחפית גמדית צעירה (שנה שניה) 25.8.15 עתלית     צילום: יוסף כיאט
 
 

הזנב והעל שת אפורים ונכון שאברות הזנב החיצוניות בהירות יותר, בהשוואה לאברות הזנב המרכזיות - הבלויות מאוד, אבל אין לי כל ספק שבתצפית שדה רגילה - הזנב הזה היה נראה אפור לחלוטין.

שימו לב לפרט נוסף - שנה ראשונה, גם הוא בקע במושבת הקינון בעתלית וגם הוא, צאצא להורים בעלי לבוש סטנדרטי.

ותראו את הכנף הזאת....

יתכן מאוד שהצופה יקבל את הרושם שלשחפית הזאת יש שפת התקפה שחורה ונרחבת במיוחד. וביחד עם העל שת והזנב האפור - הדרך לשחפית אפורת-זנב… קצרה מאוד.

 
 
שחפית גמדית צעירה (שנה ראשונה) 1.9.15 עתלית     צילום: יוסף כיאט
 

גם התמונה של יהודה סילקי (כמו התמונות של מייק ויוסף) צולמה בקיץ 2015. יהודה צילם צמד שחפיות גמדיות בוגרות במעגן מיכאל - אלו פרטים אשר מקננים במושבת הקינון המפורסמת שבעתלית.

 

 

שחפיות גמדיות - 7.6.15 מעגן מיכאל.       צילום: יהודה סילקי

 

שני הפרטים מציגים שונות ומאפיינים מסוימים אשר יכולים להתאים גם לשחפית אפורת-זנב: דגם המשולש הלבן שעל המצח וכמות השחור שבקצה המקור.

אצל שחפיות אפורות-זנב, גודל המשולש הלבן שעל המצח קטן, הוא נראה יותר רבוע כיוון שאינו נמתח אל מאחורי העין - כמו במקרה של הפרט הקרוב שבתמונה. מצד שני, שחפיות אפורות-זנב ניכרות ב"הרבה" שחור בקצה המקור, כמו במקרה של הפרט הרחוק…

אין מה לומר. הסיפור הזה ממש לא ברור לנו.

 

 

שחפית גמדית (למעלה) 10.4.16 ושחפית אפורת-זנב (למטה) 23.5.16 Modhva, near Mandvi, Kutch, Gujarat, India

צילום: jaysukh parekh Suman

שימו לב למיקום העין של שחפית אפורת-זנב - בתחום השחור של הכיפה. 

 

לסיכום:

כרגע יש שלוש תצפיות שהתקבלו, באביב - קיץ. יש עוד כמה תצפיות שעוד לא התקבלו או לא נידונו. בנוסף, לאור המידע החדש שנצבר על היקף השונות בלבוש שחפית גמדית, יתכן כי יהיה עיון מחודש גם בתצפיות שכבר התקבלו.

 

פירוש השם המדעי - "השחפית על שם הווארד סנדרס" - איש העסקים הבריטי שלימים הפך לאורניתולוג נלהב ומומחה לשחפים ושחפיות 1835 - 1907.

 

התמונה מתוך אתר ויקיפדיה

 
 
לקריאת ההרצאה של יואב ב- Birding Frontiers לחצו כאן

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשחפית אפורת-זנב


גרף עמודות שבועי

land marks