קטה הודית - Pterocles lichtensteinii

תיאור המין

הקטנה מבין הקטות שבארץ. אורך גופה 27-23.5 ס"מ, מוטת כנפיה כ-50 ס"מ ומשקלה 235-260 גרם. הפספוס החום-כהה משווה מראה כהה לזכר ולנקבה אם כי אצל הזכר הוא גס ודליל יותר. לזכר גם כתמים שחורים ולבנים על הקודוקוד והמצח. הנקבה מפוספסת במידה שווה על פני כל גופה.
 
שמה המדעי (pteron (GR) – כנף, kleis (GR) – הדוק)) "כנף הדוקה. מרמז לכנפיהם  המחודדות והארוכות הלחוצות בקצותיהן. גם באנגלית וגם בלטינית קרויה על שם מרטין  הינריך קארל ליכטנשטיין, מדען וחוקר גרמני מהמאה ה-19.
פירוש השם קטה באנגלית Sandgrouse - "אווז החול" ואילו פירוש שמה הגרמני "תרנגולת מעופפת". שמה הצרפתי "חברותית", על שום היותה להקתית בכל עונות השנה. השם "קטה" - העברי והערבי, על שום קריאותיה האונומטופאיות האופייניות הנשמעות (בעיקר אצל הקטה הסנגלית) כהד קולה "קט-קט". "מנדלי" כינה אותה בשם "שְׂלָו יְהוּדָּה". השם הודית ניתן לה למרות שלמעשה אין קטות הודיות בהודו... יתכן והשם ניתן על שום דמיונו לקטה ממין Painted Sandgrouse Pterocles indicus המצוי אך ורק בהודו ונובע בכלל מטעות.  
 
 
 
 
תפוצה ומגמות אוכלוסין
 
הקטה ההודית נפוצה באזורים הרריים וסלעיים בחגורת המדבריות הסהרו-הינדית, מהסהרה המערבית דרך צפון מרכז אפריקה, דרך המזרח התיכון ועד לצפון מערב הודו עם חדירה דרומית למזרח אפריקה.
 
בישראל
הקטה ההודית מקננת בדרום הערבה, בין אילת ונאות סמדר. בתי הגידול המועדפים עליה הם אזורים הרריים וואדיות ופתחי נחלים עם צמחיה נמוכה.
מידע לגבי אוכלוסיית הקטה ההודית בישראל חסר ביותר ודרוש מחקר מעמיק.
 
סטטוס שימור בינלאומי- ללא חשש (LC)
סטטוס שימור אזורי  - בסכנת הכחדה חמורה (CR)
 
מידע כללי
הקטה ההודית היא המין היחידי מבין חמשת מיני הקטה בארץ אשר שותה בשעות הערב המאוחרות, אם כי בקיץ, בימים חמים מאוד הן שותות גם בשעות הבוקר המוקדמות. עונת הקינון של הקטה ההודית היא בין אפריל ויולי. כשאר הקטות, גם ההודית מקננת על הקרקע. בארץ ישנן תצפיות על 2-6 אפרוחים. מעט מאוד ידוע על ביולוגיית הקינון של הקטה ההודית בארץ.
עד שנת 2000 אפשר היה לחזות בקטות הודיות בבריכת שתייה קטנה בפאתי העיר אילת. צפרים מכל העולם התכנסו במקום לקראת חשיכה וחיכו לקטות שהגיעו לעתים במספרים גבוהים ביותר (עד 140 פרטים). מאז שהבריכה נסגרה התמעטו התצפיות במין זה לאין שיעור.
 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקטה הודית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
30/10/2019 Eilat--KM19 Sewage Ponds בריכות ביוב ק"מ 19 5 Pawel Michalak [eBird]
20/08/2019 Eilat--KM19 Sewage Ponds בריכות ביוב ק"מ 19 7 Oded Ovadia
11/05/2019 Eilat--KM19 Sewage Ponds בריכות ביוב ק"מ 19 3

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks