תורית זנבנית - Oena capensis

תיאור המין

ננסית אמתית.

למרות קרבתה הגנטית והמורפולוגית (מראה חיצוני) לסוג תור (Streptopelia), נבדלת מכל קרוביה בגודלה הזערורי.

ראיתם "יונה" בגודל של דרור ועם זנב ארוך באופן משמעותי? כנראה שראיתם תורית זנבנית.

 

דקת גזרה, ניכרת בזנב שחור, ארוך ומדורג. הצורה המעוינת של הזנב נחשפת בזמן התעופה בלבד. סימן זיהוי נוסף אשר קופץ לעין רק בזמן המעוף הוא הצבע החלודי של אברות היד. על הגב פס לבן התחום בשני פסים שחורים.

מימדי הגוף והפרופורציות (גוף קטן זנב ארוך), יחד עם צורת הזנב הייחודית וטפיחות הכנפיים המהירות מזכירים תוכי קטן.

המקור דק וחזק ומשמש לאכילת זרעים קטנים בעיקר.

קיימת דו-צורתיות זוויגית. היינו הזכרים נבדלים במראם מהנקבות. לזכר פנים וחזה בצבע שחור. הבטן לבנה. חלקיו העליונים בצבע תכול-אפרפר. המקור אדום-צהוב. הנקבה דהויה יותר. ללא שחור בחלקים הקדמיים.   

 

התורית מחבבת אזורים מדבריים עם נוף סוואנה של שיטים ושיחים. כמו כן מבכרת שטחים חקלאיים. מבלה זמן רב על הקרקע שם ניזונה מזרעים קטנים. הקן נבנה בשיחים נמוכים, על פי רוב מעט מעל הקרקע.

 

מידות

אורך גופה 22 - 26 ס"מ. מתוך זה יכול הזנב להגיע ל-12 ס"מ. מוטת הכנפיים 28 - 32 ס"מ. משקל 40 - 90 גרם.

 

השם המדעי (Oena capensis) והאנגלי (Namaqua Dove) מעידים על התפוצה הדרומית ביבשת אפריקה. Capensis על שם אזור כף התקווה הטובה בדרום אפריקה. Namaqua - על שם קבוצה אתנית החיה בדרום אפריקה, בוצואנה ונמיביה.

 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתה אתיופית. מין אפריקאי שתפוצתו משתרעת מדרום אפריקה בדרום, כולל מדגסקר, עד חבל הסאהל שמדרום לסהרה באפריקה. כמו כן בחצי האי ערב וצפונה לאורך השבר הסורי אפריקאי עד טורקיה. שני תת-מינים קיימים בתחום תפוצתו. O.c.capensis  השכיח במרבית אזורי התפוצה. O.c.aliena במדגסקר.

 

בישראל

יציבה (זאת אומרת מקננת) לא שכיחה בערבה ובאזור ים המלח. מזדמנת לא שכיחה לאורך צפון השבר הסורי אפריקאי. נצפתה לראשונה בשנת 1961 ועדות ראשונה לקינון בשנות ה-80.

התצפיות המתרבות מעידות כנראה על המשך מגמת ההתפשטות של המין צפונה.

 

 

ציפורים מגיעות לבריכת המים - ניצנה - יובל דקס

 

 

 

 

מידע כללי

מבין חברותיה היונים, התורית הזנבנית היא החששנית והרגישה ביותר לנוכחותו של האדם. במקומות בהם תפוצתה בירידה, נקשר ההסבר לעליה בפעילות האדם במקום. מאידך, המגמה הכללית של המין בעולם בכלל ובישראל בפרט היא עליה בשכיחות והתרחבות אזורי המחיה צפונה.

 

בתור מין חובב מדבר ואזורים חצי-יבשים, תלויה התורית הזנבנית במקורות המים. אחד ההסברים לעליה בשכיחותה הוא התרחבות השטחים החקלאים וזמינות גבוהה יותר של מים.

אז מה היא אומרת לנו בעצם?

האם בתור מין חששן שאינו חובב את קרבתו של האדם, הרחבת התפוצה מעידה על מגמה חיובית של תהליכים טבעיים בריאים? או שמא התרחבות שטחי המחיה היא תוצאה של אופורטוניזם של המין הספציפי כתוצאה מפעילות האדם ועליה בזמינות המים?

שאלה פתוחה....

 

 

ערך זה נכתב על ידי דותן יושע ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בתורית זנבנית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/10/2019 יהודה 3 saed shomaly [eBird]
22/10/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 1 nitay haiun
21/10/2019 Eilat--KM19 Sewage Ponds בריכות ביוב ק"מ 19 2 Shachar Shalev
land marks