קוניור שחור-ראש - Aratinga nenday

תיאור המין

למרות שאף לא מין אחד ממשפחת התוכיים הוא חלק מהנוף הטבעי יותר של ישראל, נראה שהארץ מתאימה מאוד לצורכיהם של מיני תוכים פולשים ופליטי תרבות שונים החיים באוכלוסיות בכל רחבי הארץ המקיימות את עצמם ואף גדלות בהתמדה. הקוניור שחור-הראש  (Aratinga nenday) הוא אחד ממינים אלו.

עם תלבושת ססגונית הכוללת גוף בצבע ירוק בוהק, ראש שחור, נוצות תעופה וחזה כחולים, ירכיים אדומות וזנב ארוך וקדוד, הקוניור הוא מין שקשה לפספס, במיוחד שהמראה הזה משולב עם קריאות רמות וחבטות כנף מהירות.

 

סיפור הגעתו של הקוניור לחלק מהטבע הישראלי לא מהווה תעלומה גדולה, בהיותו מין כלוב פופולרי, הפרטים לעומת זאת, מעט שנויים במחלוקת.

סברה אחת גורסת שהפרטים הראשונים ברחו ממגדלים בקיבוץ יגור בתחילת שנות ה-90, אלה החלו לקנן ולהרחיב את תפוצתם דרומה וכיום קיימת אוכלוסייה המונה לפחות כמה מאות, אם לא אלפי פרטים המבוססת בעיקר בפרדס חנה-כרכור ,עמק חפר ואף מעבר לגבולות אלה.

הסברה השנייה הפופולרית יותר טוענת שהפרטים הראשונים, גם פליטי תרבות, החלו דווקא לקנן בפרדס חנה בשנות השבעים ומשם החלו להרחיב את תפוצתם. בארצות הברית מין פולש זה ההתבסס באזורים רבים.

 

גם בארץ, כמו בארצות המקור ברזיל בוליביה, ארגנטינה ופרגוואי, מעדיף הקוניור אזורים מיושבים עם עצים רבים בהם הוא מקנן. כמין אופורטוניסטי, הוא מנצל את נוכחות האדם וניזון בעיקר מתוצרים החקלאים כמו פירות ואגוזים שונים, את הדיאטה הזו הוא מגוון לעיתים קרובות עם חרקים.

הקוניור ידוע כמין מתלהק (לאחר עונת הקינון) - ההתכנסות ללינה משותפת וחיפוש אוכל המוני מסחררים את הצופה בשלל של צבעים וקריאות.

 

מידות

אורך:  32 - 37 ס"מ. משקל: 140 ג'.

 

פירוש השם המדעי: "תוכי זוהר ו… קשקשן" בשפת הטופי. שם הסוג הוא הרכבה של Ara - תוכי/ציפור ו- tinga - זוהר/בוהק. שפות הטופי כוללות 70 שפות המדוברות על ידי האינדיאנים של דרום אמריקה ו"גוואראני" (פארגוואי, ארגנטינה, בוליביה ודרום ברזיל) היא השפה המדוברת ביותר.

המשך השם Nenday הוא שם כולל לקוניור בגוואראני. Nandaia - רועש/קשקשן.

 

בישראל

בנוסף לאוכלוסייה המתקיימת באזור פרדס חנה, קיימת אוכלוסייה גם במתחם נמל התעופה בן גוריון. מינים פולשים ותוכים פחות "אטרקטיביים" עבור הצפרים בישראל, אמנם, אבל ביום ראשון - 31.12.17 הצפר אילן ניסים מוריה התייצב בנמל התעופה בן גוריון במיוחד כדי למצוא את הקוניור שחור-הראש. ניסים מוריה אכן מצא את התוכים - בדקה התשעים - הוא רשם לעצמו מין נוסף לאותה שנה וכך זכה בתואר הנכסף - צפר השנה.

 

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר דרור נואה

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקוניור שחור-ראש


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
31/10/2019 Ben Gurion Airport נמל התעופה בן גוריון 0
01/02/2019 נהריה שדרות הגעתון צומת הבנקים 2 יורם הדר
31/12/2017 נמל תעופה בן גוריון 3 אילן מוריה
land marks