קוקיה מצויצת - Clamator glandarius

תיאור המין

"בקומה השניה גרה קוקיה, כל היום מהלכת, עושה ביקורים, כי בניה גרים בבתים אחרים".

מתוך "דירה להשכיר" של לאה גולדברג.

 

פתרון נהדר מצאה לעצמה הקוקיה  המצויצת - בעניין מצוקת הדיור, יוקר המחיה ומטפלת צמודה לילדים - מי אמר שהחיים צריכים להיות קשים?

השם קוקיה מקובל כשם נרדף לטפילות, אמנם, אבל רק כחצי מהמינים במשפחת הקוקיתיים הם טפילים. השאר בונים לעצמם קינים, דוגרים ומגדלים את הדור הצעיר במסירות ובאהבה.

וחוצמזה, תופעת הטפילות היא לא "פטנט" בלעדי של בני המשפחה. ישנם 18 מיני נקרים, ארבעה מיני זרזירים ושמונה מיני אורגים, שאימצו לעצמם את האסטרטגיה, המוצלחת, הזאת.

 

כמו לכול בני המשפחה, גם לקוקיה המצויצת יש גוף עדין ומאורך, זנב ארוך ומדורג וכנפיים מחודדות.

גודלה של הקוקיה כשל יונה, חלקי גופה העליונים אפורים כהים, מנוקדים לבן וחלקיה התחתונים בהירים. הכיפה וסוככות האוזן בגוון אפור כסוף, טבעת עין עדינה בצבע אדום והגרון וצידי החזה צהובים-לבנים (מרנג לימון)

הקוקיה המצויצת קיבלה את שמה העברי בזכות הציצית הקטנה שעל ראשה - אשר מזדקרת בשעת התרגשות.

 

לקוקיה הצעירה ניצוי בולט ומנוגד יותר. כל החלקים האפורים אצל הבוגר - שחרחרים אצל הצעיר, הכיפה שחורה ושני "חלונות" חלודיים בכנפיים (אברות היד) בולטים מאוד בשעת המעוף. גם הגרון והחזה, "כתומים" יותר.

 

הקוקיה עפה וישר, בחזקה, ובמעופה היא דומה לנץ. קרובתה (הרחוקה) הקוקיה האירופית, דומה אף יותר לנץ וברור שמראה זה משרת את הקוקיות בהתקרבן אל קן הפונדקאי. אבל במקרה של הקוקיה המצויצת, הפונדקאי אינו מפחד מאף אחד, בטח שלא מניצים. הקוקיה המצויצת מטילה את ביציה בקינים של עורבים.

אם תרצו - "אקסטרים קוקו"!

 

בשעת התעופה, דרך אגב, הקוקיה המצויצת מרבה לצווח ולצרוח, ומכאן נובע שמו המדעי של הסוג Clamator - "הצרחן". היא מצויה בחורשות דלילות, שולי יערות, פארקים, כרמים, חורשות איקליפטוס ובשטחי גריגה עם עצים פזורים.

 

את מזונה, חרקים ובמיוחד זחלים שעירים של עשים, הוא מוצאת על הקרקע - כשהיא מנתרת ממקום למקום. לעתים היא גם נוברת בקרקע במקורה ושולפת גלמים טעימים. רוב הציפורים, דרך אגב, נמנעות מזחלים שעירים - רבים מהם "לא נוחים לעיכול" בלשון המעטה. אבל עבור הקוקיה המצויצת זחלים אלו הם מעדן של ממש.

 

מידות

אורך גוף: 35 - 40 ס"מ (כחצי מזה הזנב). מוטת כנפיים: כ-55 ס"מ. משקל: 94 - 140 גר'.

 

שם בערבית - וקואק מורקט

השם האנגלי מתייחס לנקודות המקשטות את הקוקיה - Great Spotted Cuckoo.

פירוש השם המדעי - clamator - צווחנית! ו- Glandarius - של בלוטי עץ האלון

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

הקוקיה המצויצת נפוצה בדרום מערב אירופה, המזרח התיכון, אסיה הקטנה ומשם לעיראק ואיראן. אוכלוסיה זו - האירואסייתית, נודדת בחורף דרומה לאפריקה. קיימת אוכלוסיה נוספת, יציבה המצויה באפריקה, וזו נודדת בחורף צפונה אל עבר קו-המשווה.

 

בישראל

נהוג לחשוב שהקוקיה המצויצת מקייצת בישראל. רוב הפרטים מגיעים אלינו בתחילת חודש מרס, אבל הפרטים הראשוני נראים בישראל כבר באמצע דצמבר ויש הטוענים שפרטים לא מעטים פשוט מעדיפים לחרוף בישראל ולא לנדוד לשום מקום. כבר אמרנו שהקוקיה חיה את החיים הטובים…

 

 

 

מידע כללי

בישראל, הקוקיה המצויצת היא טפילה בעיקר בקינים של עורבים אפורים ויתכן שגם טפילה נדירה בקינים של עורבים חומי-עורף.

שלא כמו גוזל הקוקיה האירופית, גוזל הקוקיה המצויצת לא "מפנה" את הקן של הפונדקאי מהביצים האחרות אלא גדל (ויתכן שמדובר ביותר מגוזל אחד) עם אחיו החדשים בשמחה, בטבעיות וללא רגשי נחיתות.

 
 

תצפית מעניינת ב...   קוקיה מצויצת   תצפית מעניינת ב..   קוקיה מצויצת   תצפית מעניינת

 

"כמויות שיא של קוקיות מצויצות בשפלת יהודה.

היום אחה"צ בדרום שפלת יהודה בשטח קטן נראו כמויות מרשימות של קוקייה מצויצת  שלא זכורות לי מהעבר, חלקן נראו בקבוצות קטנות אוכלות זחלים על הקרקע. בסך הכל ספרתי 45 פרטים שונים ביניהם צעירים משנה שעברה, להערכתי היו הרבה יותר באזור.

בשנים האחרונות נראים יותר קוקיות מצויצות בשפלת יהודה וזה כנראה קשור בריבוי קאקים באזור".
 

 

 
 

עזרא חדד

26.1.2017

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקוקיה מצויצת


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/09/2019 מבשרת ציון 1 Juan Mesquida [eBird]
23/08/2019 Karey Na'aman NR כרי נעמן 1 שגיא שועל
16/08/2019 מתחנת דלק כביש 67 למאגר נחשולים 1 oren baum

מאמרים

הספר האדום

ציפורים נוספות מסדרת קוקיתיים

תגובות והערות

land marks