שעיר משורטט - Otus brucei

תיאור המין

כבר מצאת את השעיר המשורטט?!?

זה המשפט שאני שומעת מכל מי שמגלה שעברתי לעבוד במרכז צפרות של בית ספר שדה חצבה לפני מספר חודשים. והתשובה המצערת נכון לאביב 2014 היא לא. וזה לא שאני חושבת שהוא לא שם, הוא מגיע בקביעות כבר שנים, אין סיבה שהשנה תהיה אחרת, אני פשוט לא מצאתי אותו. אז לפני שאתם ממשיכים לקרוא הלאה ראו זאת כהזמנה, אפילו המלצה, לבוא לחצבה ולחפש בעצמכם. על הדרך אולי גם תתקלו באיזה קבוצת זנבנים, שרקרק גמדי ואולי אפילו סבכי שיטים.

אז אתם באים?

 

עם זאת לא קיים אומדן אמיתי של האוכלוסייה העולמית, וגם לא ידוע על טרנדים או איומים ולכן היא מסווגת כיציבה. חלק מהאוכלוסייה העולמית יציבה וחלק נודדת אך היחסים ביניהם לא ברורים.

 

השעירים הם הקטנים מבין דורסי הלילה בישראל (בערך באורך של מרצפת סטנדרטית), והשעיר המשורטט עולה בגודלו על השעיר המצוי רק במעט, באופן שכמעט ואינו ניכר בשדה. קיימת חפיפה רבה בין שני המינים על גבי חלקים נרחבים מאזורי התפוצה שלהם.

החפיפה כה גדולה שעד 1954 עוד היה מי שהתעקש (Meinertzhagen) שמדובר באותו מין, וזאת למרות שבשלב זה, פרט לשונות המורפולוגית, כבר הצטברו עדויות רבות לגבי הקריאות השונות.

 

ההבדלים הם, כאמור, בקולות של המשורטט לעומת המצוי וזהו אולי אמצעי הזיהוי הטוב ביותר, בעיקר באזורי הקינון. רק שלא ברור אם מין זה מקנן לעיתים בישראל או רק חורף וחולף כאן.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

דוגר בקביעות באזורים מדבריים ממזרח טורקיה מזרחה דרך עיראק, טורקמניסטן, אפגניסטן עד לקזחסטן. חלק מהאוכלוסיות נודדות דרומה בחורף.

 

בישראל

חולף וחורף נדיר בעיקר בנחלים עם עצי שיטה הנשפכים לערבה ובהרי אילת. לאחר שחוקר הציפורים אהרוני מצא זוג דוגר בבקעת הירדן ב- 1914, לא היו דיווחים על קינון עד לקיץ 2015. ביוני 2015 נמצא גוזל שנפל מהקן על ידי חקלאי במטע תמרים במצפה שלם. סקירה מהירה של מטעי תמרים לאורך בקעת הירדן הביאה לתגלית מדהימה של עשרות רבות של זוגות שדוגרים שם, ובמיוחד בצפון ים המלח.

 

 

 

 

באופן כללי לבושו של השעיר המשורטט בהיר יותר ובגוון חולי, במיוחד בפנים. אין לו את הגוון החלודי ופסי הרוחב הלבנים שיש לשעיר המצוי. פס הכתף הבהיר הוא בגווני בז' לעומת לבנבן ובתנאי תצפית טובים במיוחד (למשל, ביד) תוכלו לראות שהפרק הראשון של אצבעות הרגליים מנוצה.

 

האם זו הסיבה שקוראים לו שעיר? בגלל שהוא מבלה פה את החורף עם הרגליים ה"שעירות" שלו?!

ואם לא, אז מדוע בכל זאת קוראים לו שעיר, (לעזאזל)?

שעיר הוא שם תנכ"י ולרוב הוא מופיע בהקשר של תיש (במדבר, ט"ו) ולעיתים במשמעות של ינשוף (ישעיה, י"ג). גם אז מפרשים את השם בגלל הדמיון לשעיר עיזים בריקוד ובריבוי הנוצות. בקיצור – כן! קוראים לו שעיר כי יש לו הרבה "שערות", ולא רק ברגליים; בשפה המדעית הסוג שעיר נקרא - Otus ומשמעו "ציציות באוזניים", או בתרגום אחר "אוזניים שעירות".

 

אבל אל תתנו לשמות להרתיע אתכם, ה"מתוקון" הזה נראה כמו ינשוף כיס קטן ופרוותי ועבור הנרי ג'ימס ברוס (מסיונר אמריקאי שפעל בהודו וכתב על ציפורים וצמחים) זהו כבוד גדול להעניק לו את שמו - Otus Brucei.

 

כמו במקרים רבים, רב הנסתר על הגלוי ולא הרבה ידוע על המין הזה. בעידן של ימינו לא צריך להיות חוקר או מיסיונר כדי לתרום לשימור של מין או בית גידול, אפשר פשוט לפתוח שם משתמש בפורטל הצפרות הישראלי ולהזין למערכת תצפיות קבועות. בואו לחצבה, חפשו את השעיר המשורטט ומינים מדבריים "מסתוריים" אחרים וכך גם אתם תתרמו למדע, לסביבה ו...

כבר ציינתי שזה ינשופון חתיך ברמה?

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשעיר משורטט


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
16/07/2019 Kalia fields==שדות קלי"ה 1
16/07/2019 Kalia fields==שדות קלי"ה 1
21/05/2019 מדבר יהודה צפון 1 obsr1180686 [eBird]

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks