לילית מצויה - Strix aluco

תיאור המין

לילה... רוח קרירה מנשבת בין ענפי העצים, המוארים באורו של ירח מלא (או חצי מלא). זוג גיבורי הסרט צועדים להם באיטיות והרומנטיות חוגגת סביבם, כשלפתע נשמעת קריאת ינשוף. צמרמורת אוחזת את הגיבורה (היפהפייה, מיותר לציין), "קר לי" היא אומרת.

גיבורינו האביר מציע לאהובתו את המעיל שלו, תוך כדי שהוא עוטף אותה במעילו שפתותיהם נפגשות כאילו באקראי והם מתנשקים רגע ממושך, שנדמה לנו הצופים כנצח.

סצנות מעין אלה היו ללא ספק ה-סיוט של ילדותינו בסרטים כמו "חלף עם הרוח", ואנו דאגנו להסיט את פנינו הצידה ברגעים הקשים, אבל ענייננו כעת מתמקד בקריאת הינשוף. ובכן, יש לנו חדשות בשבילכם, אם שמעתם בסרט, אולי בסרט מצויר, קריאה של "ינשוף", זו הייתה קרוב לוודאי קריאתה של הלילית. שירתה של הלילית המצויה היא המלודית והערבה ביותר מבין קריאות דורסי הלילה של אירופה, ועורכי הסרטים מרבים לשבץ אותה בסצנות מפתח.

 

שירת הזכר מתחילה בהברה בודדת, ארוכה, שצלילה יורד: “Hooo”, הפסקה של שנייה או שתיים, ואז קריאה קצרה שלאחריה רצף הברות: “Hu-Huhuhuhuhoo”. שירה זו מהדהדת וצלולה, נשמעת "עצובה" וניתנת לחיקוי בשריקה דרך כפות הידיים.

הנקבה עונה לעיתים בקול דומה, אך קצר יותר ועם הפסקות פחות מודגשות. קריאה נוספת המשמשת לתקשורת בין בני הזוג נשמעת כצווחה חדה: “Kewik”. לליליות גם קולות אזהרה שונים, נקישות ונשיפות חזקות, המזכירות נשיפות נחש. תדירות השירה עולה בתקופת החיזור והקינון, היא מושמעת במהלך כל הלילה ולעיתים רחוקות גם ביום. קול הגוזלים והפרחונים הוא חריקה צרודה, המזכירה חריקת שער חלוד (בדומה לצווחות גוזלי ינשופי עצים).

 

למה אנחנו מדברים על קולה של הלילית ולא על המראה שלה? מהסיבה הפשוטה שבדרך כלל הרבה יותר קל לשמוע את קולה מאשר לראות אותה. פעם שהכרנו את קולה, אנו מבינים שהיא הרבה יותר שכיחה ממה ששערנו...

הלילית המצויה היא דורס לילה בגודל בינוני, בעל מבנה גוף גוצי, רחב ומעוגל. בארץ נצפו ליליות מהמופע האפור בלבד, באירופה מוכר גם מופע חום-אדמדם. צבעם הבסיסי של הפרטים בארץ הוא חום-אפור ועליו ניקוד ופספוס בצבע חום כהה, המסווה אותם באופן מושלם בתוך עלוות העץ. החלקים התחתונים בהירים יותר, החזה אפור והבטן לבנבנה ועליהם פספוס אפור כהה. זר הפנים אפור בהיר, מוקף במסגרת עגולה כהה. העיניים שחורות ומעליהן גבות כהות המתארכות לכיוון המצח ומשוות ללילית מראה "אדיב".

 

תעופתה ישרה עם חבטות כנף מהירות, מופסקת לעיתים לגלישות ארוכות. הצללית בתעופה שונה משל דורסי לילה אחרים בגודלה (דוגמת ינשוף עצים ותנשמת), עם כנפיים קצרות ורחבות, מושפלות מטה. מבנה כנף זה מסייע ללילית לתמרן בזריזות בין עצי החורש והיער המהווים את ביתה.

 

הלילית מקננת ביערות, בחורשות ובגנים, לעיתים גם בסביבות אדם, בפארקים ואף בלב ערים. כמחצית מהליליות המקננות בצפון הארץ חיות בחורש ים תיכוני, והיתר בחורשות אורנים, חורשות איקליפטוסים, שטחי גריגה, מטעי זיתים ובתחומי יישובים כפריים (אפרים אזוב, מידע בע"פ).

היא צדה בדרך-כלל מעמדת תצפית בולטת, כמו ענף של עץ, ממנו היא יוצאת תכופות למעופים קצרים, וחוזרת. עם איתור הטרף, המבוצע לרוב בעזרת חוש השמיעה, הלילית צוללת או דואה אליו בתעופה מהירה וחרישית ודורסת אותו בטפריה, תוך שהיא מכה בו ומכסה עליו גם בכנפיה. ליליות הצדות בשטחים פתוחים נוהגות לעוף באיטיות בגובה מטרים ספורים מעל הקרקע, עם הפסקות תכופות לגלישה איטית או לרפרוף במקום אחד, ואז צלילה חדה מטה. לעיתים "קוטפת" חרקים או ציפורים באוויר ומסוגלת גם לשלות דגים מהמים תוך כדי יעף נמוך מעליהם. טכניקה אחרת כוללת הליכה על הקרקע וחפירה באדמה, או עמידה ללא תנועה תוך האזנה, לאיתור של חרקים ותולעים, ואז תקיפה מהירה תוך שליחת המקור קדימה.

המזון מגוון מאוד ומשתנה בהתאם לבית הגידול ולעונות השנה. מכרסמים ויונקים קטנים מהווים בדרך-כלל חלק עיקרי בהרכב המזון ואחר-כך ציפורים קטנות, חרקים ודו-חיים.

 

מידות

אורך גוף: 37 - 39 ס"מ. משקל: 335 - 600 גרם. הנקבות גדולות במידה ניכרת מהזכרים.

 

פירוש השם המדעי - Strix - ינשוף בלטינית. שם הסוג - aluco נובע מ: ulucus - "ינשוף צווחן" (Screech Owl) מהסוג Megascops. בעבר הינשופים האלה נמצאו באותו סוג עם ינשופי העולם הישן אבל לאחר מכן הופרדו. 21 המינים בני הסוג Megascops מצויים ביבשת אמריקה.

שם בערבית: ח'בל ("מפחיד")

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תחום התפוצה של הלילית המצויה כולל את מרבית שטחה של אירופה, אגן הים התיכון כולל מרוקו, אלג'יר ותוניס וחלקים ממערב אסיה, עד לשוליים המערביים של רכס ההימלאיה. בתחום זה תוארו 11 תתי מין שונים.

 

בישראל

מקננת נפוצה למדיי בצפון הארץ. בסקר שנערך בשנים 1987 - 1990 על ידי אפרים אזוב, אותרו בסך הכל כ- 190 טריטוריות פעילות, מרביתן בחורש הטבעי של הגליל העליון והמערבי, כ- 20 בכרמל (דרומה עד לזיכרון יעקב) וכ- 10 טריטוריות בגולן ובמורדות החרמון. כמו כן היא מקננת גם בעמקים הצפוניים ובצפון השומרון.

 

בתאריך 30.10.19 הצפר טל וינשטוק צילם לילית מצויה בעין ורד שבשרון. מדובר תצפית חריגה! על פי החוקר עזרא חדד זוהי התצפית הראשונה באזור מאז שנות ה- 70. על התצפית הזאת ניתן לקרוא בתחתית העמוד ויש גם צילום - בקטעי הוידאו שבראש העמוד.

 

מידע כללי

הלילית מוזכרת בתנ"ך פעם אחת ויחידה: "ופגשו ציים את איים ושעיר על רעהו יקרא, אך שם הרגיעה לילית ומצאה לה מנוח" (ישעיהו ל"ד, 14). שמה גזור כמובן מהמילה "לילה", בשל פעילותה שעות החשכה בלבד. "לילית" הוא גם שמה של אלת המוות המכונפת במיתולוגיה של רבים מעמי-קדם ובתרבות המסופוטמית. לפי מיתולוגיה זו, הלילית חונקת ילדים ונשים ומפתה גברים.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 


תצפית מעניינת בלילית מצויה    תצפית מעניינת בלילית מצויה      תצפית מעניינת...


 

זה זמן מה שמידי כמה לילות אני שומע את הקריאות הללו.

לעיתים הייתי יוצא לחפש את המקור, אך היא היתה מסתתרת גבוה בין ענפי האבוקדו או הפקאן

ובמקרה הטוב זכיתי לראות משהו מתעופף מרחוק, בחושך. ידעתי שזהו דורס לילי, לא ידעתי איזה.

 

אתמול בסביבות שבע בערב שמעתי את קריאותיה ממש מקרוב, הצטיידתי במצלמה ופנס סרקתי את העצים מסביב וכלום...

למזלי הרב היא לא נבהלה מנוכחותי והמשיכה בקריאותיה. סרקתי שוב, הפעם כיוונתי את הפנס לעמוד שמחזיק אנטנה ישנה, לא ממש האמנתי שתעמוד במקום כזה חשוף.

נשארתי המום נוכח המראה המרהיב של היצור היפיפה הזה על קצה העמוד ככה עומדת לה מסתכלת סביב וקוראת. זוהי לילית ולפי התגובות בפורום צפרות היא חדשה באזור - סביר יותר למצוא אותה באזור הכרמל וצפונה.

לילית מצויה

טל וינשטוק - עין ורד 30.10.2019

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בלילית מצויה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
29/10/2019 איילת השחר 1 nitay haiun
28/10/2019 איילת השחר 4 nitay haiun
28/10/2019 איילת השחר 4 Yehonatan ben aroia

מאמרים

  • שמות ציפורים
    שמות ציפורים
    ישראל התברכה בציפורים רבות. לתת להן שם, זאת היתה מ
    03/02/2014

הספר האדום

תגובות והערות

land marks