לילית מדבר - Strix hadorami

תיאור המין

דורס לילה יפהפה ומסתורי. המידע שקיים היום אודות ליליות המדבר - אינו רב, בגלל מקום חיותן המדברי ואורח חייהן הדיסקרטי.

 

ללילית המדבר גוונים חוליים אחידים ופספוס קל בכנפיים - גוונים אלה מסווים אותה היטב בנוף המדברי, כאילו שהחשכה המדברית אינה מספיקה. עיני הלילית בולטות במיוחד הודות לצבען הצהוב-כתמתם. המעוף ישר למדי וכולל חבטות כנף נמהרות ולא בולטות במיוחד.

 

למרות שהיא דומה לדורסי לילה אחרים, במיוחד ללילית המצויה, מקום חיותה הייחודי לא מותר הרבה מקום לספקות. האוח המדברי מצוי גם הוא בנופים מדבריים, אבל הוא "עצום" בהשוואה ללילית הקטנה. התנשמת הלבנה אף היא גדולה ממנה אבל מעדיפה שטחים חקלאיים שבהם היא מוצאת את מזונה בקלות.

 

השעיר המשורטט "דומה" בממדיו ללילית המדבר ובחודשי החורף שניהם חולקים מקומות חיות משותפים. למרות זאת, לילית המדבר גדולה יותר מהשעיר, הגוון הכללי שלה חולי בהיר ואין לה "אוזניים" חביבות כמו של השעיר.

לילית המדבר מצויה בעיקר בוואדיות מצוקיים וסלעיים, בבתי גידול מדבריים. באזורים אלו ניזונה בעיקר ממכרסמים, חרקים ואף ציפורים קטנות. הקינון מתבצע במערות וסדקים בסלע. נראה כי הליליות הנן יציבות ואינן נוטות לנוע מרחקים גדולים.

 

מידות

גודל 29 - 38 ס"מ. מוטת כנפיים 70 - 98 ס"מ. אורך כנף 238 - 255 מ"מ.

 

פירוש השם המדעי - הינשוף על שם חוקר הציפורים הנודע הדורם שיריחי! Strix - ינשוף ו- hadorami... הוא משלנו!

 

תפוצה המגמות אוכלוסין

 

תפוצתה של לילית המדבר משתרעת ממצרים וסיני במערב, דרך ישראל וירדן עד לערב הסעודית ותימן.

מחוץ למערב הפליארקטי, המידע הקיים מבוסס פחות - ויתכן שקיימות אוכלוסיות שמקננות גם באיראן ובפקיסטן.  

המין אינו מוגדר בסיכון. אמנם אין הערכות מבוססות בנוגע לגודל האוכלוסייה המשוער אך תפוצתו של המין נרחבת ולא תועדו ירידות בגודל האוכלוסייה המסמנות סיבה לדאגה.

 

בישראל

"מצויה" - למי שמתמזל מזלו לפגוש בה, במדבר יהודה, מצפון ועד להרי אילת בדרום.

 

 

 

 

 

מידע כללי

ללילית המדבר יש קריאה אופיינית שכוללות שני חלקים מרכזיים: קריאה בסיסית ארוכה ומתכנסת "אוווו" ולאחריה קריאה דו הברתית קצרה יותר "אוהו-אוהו". תועדו מקרים לא מועטים בהם השמעת הקריאה, בטריטוריה פעילה - על ידי צפרים "נלהבים", הובילה לתשובה מידית מצדו של "בעל הבית".

בארץ, רוב ליליות המדבר מצויות בשמורות טבע ו/או שטחי אש, והכניסה לשטחים אלה, בשעות הלילה, אסורה בהחלט (לשמחתה של הלילית).

 


 

מקורות.

1. Lars Svensson, Collins Birds Guide, Second edition, 2009, Harper Collins Publisher, London.

2. Snow D. and Perrins C.M., 1998. The birds of the western palearctic. Oxford University Press, USA ("Birds of western palearctic interactive",

Oxford University Press, 2006).

3. BirdLife nternational, "Hume's Owl Strix butleri", 30.11.2013.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בלילית מדבר


גרף עמודות שבועי

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks