כוס החורבות - Athene noctua

תיאור המין

דורס לילה קטן וכריזמטי שהמפגש איתו בשדה תמיד מפתיע ומרגש.

השכיח מבין דורסי הלילה שחיים בשטחים הפתוחים בארצנו, ובגלל פעילותו היומית, קל יחסית לצפות בו.

צבעו הכללי חום בהיר, כהה יותר ונוטה לאפור בצפון הארץ, חום בהיר עד חולי בדרומה. ראשו הרחב והמעוגל וגופו הגוצי משווים לו מראה של "כדור נוצות", במיוחד בשעת מנוחה, עיניו גדולות, צהובות וממוקמות בחזית הראש ומקנות לו הבעה אנושית.

 

החלקים העליונים חומים, מנוקדים בכתמים לבנים עגולים. הבטן לבנה או אפורה עם פספוס-אורך חום. הראש חום-אפרפר והכיפה חומה, מנוקדת בלבן.

הגבות לבנות ומתחברות ל"משקפיים לבנים" המקיפים את העיניים. הסנטר לבן ומתחבר לפס לבן העובר לרוחב בסיס הראש.

בעורף סימן דמוי "V" שטוח, המזכיר את דגם הגבות הלבנות שבחזית הראש, ועשוי ליצור רושם כאילו יש לכוס גם "עיניים בעורף" (כמו לחלק לא מבוטל של המורות והמורים בישראל). הרגליים ארוכות, חזקות ועטויות בנוצות לבנות קצרות.

 

בשעת התרגשות, כמו לדוגמה בזמן שאדם מתקרב אליו, הוא מתכווץ ונמתח חליפות, קד קידות מהירות ומניע את ראשו מצד לצד בעצבנות, לעיתים תוך כדי נקישות מקור.

אם ההפרעה נמשכת, הוא חומק לתוך כוך הקינון או מעופף למרחק של כמה עשרות עד מאות מטרים. מעופו מהיר, עם גלים עמוקים, מזכיר תעופה של "נקר גדול".

 

הכוס נפוץ בעיקר בשטחים פתוחים, אך גם בישובים כפריים ובנופים חקלאיים. חובב במיוחד תלי חורבות, וכן אזורים טרשיים או סלעיים עם מצוקים קטנים וגלי אבנים שבהם הוא מוצא חורים מתאימים למסתור ולקינון.

 

פעיל ביום באופן חלקי, במיוחד בימים מעוננים או בשעות הבוקר המוקדמות ובין הערביים. בשעת ציד עומד בעמדות תצפית בולטות כגון חוטי חשמל וחוטי טלפון, גלי אבנים וטרסות, ואז קל מאוד לצפות בו. הקן ממוקם בכוכים במצוקים או בטרסות אבן, חללים בעצים ובעליות גג, ובאזורים חוליים גם במחילות שנחפרו באדמה על ידי מכרסמים גדולים או שועלים.

 

בשעות הבוקר המוקדמות והלילה הוא קולני למדי, וקריאותיו הרמות מסגירות את נוכחותו. הקריאה השכיחה היא יללה בסגנון "קי-יו" (Ki-yuuu), חדה ומתלוננת שבדרך-כלל חוזרת מספר פעמים, לעיתים מזכירה יללת חתול. קריאת האזהרה היא "צ'י, צ'י" קצר, חד וגבוה. השירה מזכירה שירת שעיר מצוי, מעיין צפירה עמומה החוזרת כל מספר שניות, אך כל תו ארוך ונמוך יותר משל השעיר.

 

מידות

אורך גוף: 23 - 28 ס"מ. משקל: 130 - 225 גר'.

 

שם בערבית  - צדא, אום קויק.

צדא פירושו "הד", כהד קריאותיו המהדהדות, חוזרות ונשנות בתדירות קבועה. גם השם אום-קויק מתייחס לצליל קריאותיו.

פירוש השם המדעי - "אתנה הלילית". אתנה הייתה אלת החוכמה והמלחמה היוונית, ועל פי המתואר היא ניצבה באולימפוס כשעל ראשה עומד כוס. בשל מיתולוגיה זו, ובשל פרצופו העגול והאנושי, דימוהו היוונים הקדמונים לסמל של חוכמה והוא היה נערץ על ידם, כפי שמעידים גם מטבעות יווניים עליהם חקוק עוף זה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתו רחבה מאוד ומשתרעת על פני החלקים הממוזגים של העולם הישן, כולל מרבית שטחה של אירופה המרכזית והדרומית, צפון אפריקה וחצי האי ערב (דרומה עד לסומליה) ומרכז אסיה עד לסין ומונגוליה במזרח.

 

בישראל

יציב, שכיח בנופים פתוחים ברוב אזורי הארץ - במיוחד לאורך רצועת ההר, מהגליל והגולן בצפון, דרך הרי שומרון ויהודה ועד להר הנגב.

ישראל היא אזור מפגש למספר תתי-מינים. הנפוצים ביותר הם תת המין lilith - בהיר יותר ומצוי בבקעת הירדן ובנגב ותת-המין indignea - כהה יותר ונפוץ בצפון הארץ ובמרכזה.

האוכלוסייה המקננת בארץ מוערכת בכמה אלפי זוגות דוגרים (Shirihai 1996).

 

מידע כללי

הכוס הוא עוף טריטוריאלי, החי לרוב בזוגות קבועים, החיים בנחלה במשך כל חודשי השנה.

הפרטים יוצאים לציד בדרך כלל במהלך הערב והלילה, ולעיתים גם בבוקר המוקדם. הציד מתחיל מעמדת תצפית בולטת, ותוך כדי חיפוש מזון הוא עשוי גם לרפרף באוויר לפרקי זמן קצרים. בקיץ הוא ניזון בעיקר בפרוקי רגליים - חרקים גדולים, עקרבים ועכבישים, וכן זוחלים קטנים ודו-חיים.

בחורף תפריטו כולל יותר יונקים קטנים דוגמת עכברים וחדפים, וכן ציפורי שיר. צנפותיו קטנות, אורכן 25 - 40 מ"מ, ורוחבן 12 - 20 מ"מ.

 

עונת הקינון בארץ מפברואר עד יולי (מתחילה מוקדם יותר באזורים המדבריים). בתטולה 2 - 8 ביצים לבנות חלקות (בד"כ 3 - 5). הדגירה מתחילה לעיתים רק עם השלמת ההטלה, שלא כמו אצל ינשופיים אחרים (כלומר שהגוזלים בוקעים באופן סנכרוני).

מלאכת הדגירה מוטלת בעיקר על הנקבה ואילו הזכר שומר על הטריטוריה ומאכיל את זוגתו. משך הדגירה 27 – 28 יום. הגוזלים מטופלים בקן במשך כ- 30 יום, וההורים מאכילים אותם עוד מספר שבועות גם לאחר הפריחה מהקן. הכוסים מקיימים מחזור קינון אחד בשנה, בדרך כלל. לעיתים רחוקות יותר שניים.

 

השם כוס מוזכר במקרא מספר פעמים, בין היתר ברשימת העופות הטמאים למאכל, "את הכוס ואת הינשוף ואת התנשמת" (דברים י"ד).

חיבתו היתרה לתילי חורבות מצוינת אף היא, "מקול אנחתי דבקה עצמי לבשרי, דימיתי לקאת מדבר, הייתי ככוס חרבות" (תהילים ק"ב).

שמו התלמודי "קדיא" כי קד הוא קידות בשעת התרגשות וסקרנות. תכונה זו הייתה לו לרועץ, כי מוסלמים רבים סוברים שהכוס מחקה את תפילתם ולועג לנביא מוחמד בקידותיו -על כן הוא נרדף על ידם. החרדון המצוי, דרך אגב, גם הוא נוהג לקוד קידות וגם הוא העליב לא מעט מוסלמים שרדפו אותו עד חורמה.

מוסלמים אחרים רואים בכוס אות מבשר טובות, דווקא, ומגנים עליו.

אהרוני מציין כי שמה - כוס, כצליל המייתה "כוס-כוס", ואילו מנדלי מציין כי "כוס" מלשון מכוסה, כלומר נעלם הוא ונסתר מעיני כל.

 

ערך זה נכתב על ידי חוקר הציפורים - אסף מירוז

 

 

 


תצפית מעניינת ב... כוס חורבות   תצפית מעניינת ב... כוס חורבות   תצפית מעניינת ב...


 

 

"בכל פעם שאני פוגש ציפור מעניינת ויש לי קצת פנאי ומצלמה ביד, מתחיל ריטואל קבוע. קליק ראשון לתיעוד ולעתים לזיהוי. כמה צעדים לסגירת מרחק, עוד תמונה או שתיים, בדיקת תאורה קצרה, ועוד כמה צעדים. אלה רגעים של שקט וריכוז, אבל יש גם את הקול שלא מפסיק לצעוק בתוך הראש. "תכף הוא עף, עוד צעד אחד, עכשיו לעמוד, אולי אפשר לתפוס אותו בהמראה, אז לא להתקרב יותר מדי..." וכן הלאה.

 

חשוב לציין שאני מצלם כרגע עם עדשת 300 מ"מ קבועה, מה שאומר שאין משחק של זום וגם לא טווח מי יודע מה, כך שבהרבה מקרים כל הסיפור מסתיים באכזבה, או בתפיסה מפוספסת, או בחלק גוף חתוך של ציפור שזינקה דווקא לכיווני.

 

הכוס שפגשתי היום, לעומת זאת, שיתף פעולה ובשלב מסוים גרם לי להרגיש מגוחך. עוד צעד ועוד אחד, עוד תמונה, וחוזר חלילה. הוא בחן אותי בעניין אבל בלי להילחץ, נתן לי להתקרב ואפילו לעמוד ממש מתחתיו.

אחרי 120 תמונות (שמתוכן 115 מיותרות) הלכתי לדרכי, מרוצה בעיקר מהאדיבות של דורס הלילה החמוד שהיה יכול לחרבן עליי בקלות ולא עשה את זה. כשחזרתי מהסיבוב הוא עוד עמד שם, באותה תצפית, וליווה אותי במבט משועשע עד שנכנסתי לרכב ונסעתי משם".

 

 
 
אלדד גולן - אנדרת חטיבת הנגב, באר שבע, 7.4.2016
 
 
 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בכוס החורבות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/11/2019 טבעון 1 sagi chicurel [eBird]
18/11/2019 גן לאומי נבי סמואל 3 נסים פרימו
16/11/2019 ההרים הלבנים - The White Slopes 2 Avner Rinot

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks