ינשוף שדות - Asio flammeus

תיאור המין

"תראו את הזרון", אמר אחד הצפרים בקבוצה, "בראש התרמיקה, מעל הדיות, דואה בהרמת כנף ברורה, נראה לי זרון תכול". אלא שלאט לאט הנמיך העוף והתקרב מעט, תוך שהוא מגלה ראש גדול ומעוגל וזנב קצר יחסית ויתדי.

"זה לא זרון, זה ינשוף שדות!" קבע מישהו, וגל של קריאות שמחה והתפלאות עבר בין החברים. דורס לילה בשעות היום אינו מחזה נפוץ, גם לא בשדות הנגב המערבי שבהם סיירנו, וינשוף השדות על אחת כמה וכמה, הופך בשנים האחרונות לאורח נדיר יותר ויותר.

ינשוף השדות הוא אכן דורס-לילה "יומי" יחסית, ומרבה לצוד גם באור יום מלא, בשעות הבוקר ואחר הצהריים. שיטת הציד שלו מזכירה את זו של הזרונים - ריחוף נמוך מעל לשדות פתוחים, אל מול הרוח בדרך-כלל, כשהאוזניים הן אמצעי החישה העיקרי לאיתור הטרף.

כל ציוץ ורחש בשדה שמתחת עשויים לגרום לינשוף לקפל את כנפיו ולצנוח מטה, כשהרגליים הארוכות מחטטות בסבך ומנסות להפתיע את בעל החיים האומלל. גופו מותאם היטב למטרה זו, כנפיו ארוכות וצרות ושטחן גדול יחסית למשקלו, כך שמעופו יעיל וקליל מעין כמוהו והוא מסוגל לרחף שעות ארוכות מבלי לבזבז אנרגיה רבה.

 

בארץ נראים ינשופי השדות בעיקר בעונות החורף והמעבר. פרטים בודדים חורפים בישראל, ומספר מעט גדול יותר חולף דרכנו בשתי עונות הנדידה. בעבר היו הינשופים גם מקננים כאן, אך האוכלוסייה המקננת נכחדה ככל הנראה לפני כשני עשורים. גם האוכלוסייה החורפת הולכת ומתמעטת, כל זאת בגלל העדפות בית הגידול ואורח החיים המיוחד שבחר לו הינשוף - לקנן על הקרקע, על פי רוב בביצות, שטחים לחים וערבות עשב.

בעוד שבן דודו ארך-האוזניים (ינשוף העצים) הולך ומתרבה, נידון ינשוף השדות להיפגע על ידי טרקטור, קומביין ושאר כלים חקלאיים, כמו גם תנים, שועלים ושאר הולכים על ארבע.

 

ינשוף שדות בשפלת יהודה.    צילום: עזרא חדד

מידות

אורך גוף: 33 - 40 ס"מ. משקל: 250 - 315 גרם.

 

שם בערבית: בומא צמעא

פירוש השם הלטיני "ינשוף הלהבה" - ניתן לו ככל הנראה על שם עיניו הצהובות והגדולות, הזוהרות במרכז עיגול פניו.

מקור שמו העברי בבית גידולו האופייני - שדות אחו וביצות, מכאן גם כינויו על ידי מנדלי "ינשוף האחו". שמותיו האנגלי והצרפתי - "ינשוף קצר-אוזן", על שום ציציות "אוזניו" הקטנות שניכרות בקושי. אהרוני זיהה אותו עם השם המקראי "קיפוד" - "גם קאת גם קיפוד בכפתוריה ילינו" (צפניה ב', 14) - על שום שמסמר נוצותיו כקיפוד.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצת ינשוף השדות רחבה ביותר וכוללת כמעט את כל חצי הכדור הצפוני (תפוצה הולארקטית), וכן תפוצה מקוטעת בדרום אמריקה ובקבוצות איים כמו הוואי, גלפגוס, קריביים ועוד. מקובל לחלק את האוכלוסיות השונות ל- 7 עד 10 תתי-מין (אם כי במרבית שטח התפוצה מקנן תת המין A. f. flammeus). סקרים שנעשו בצפון אמריקה מעידים על ירידה של כ- 70 אחוזים בגודל אוכלוסייתו שם. גם באסיה ובאירופה אוכלוסייתו ירדה מאוד, אך שיעור הירידה אינו ידוע.

 

בישראל

חורף וחולף נדיר למדיי, מקנן נדיר.

 

נדידה

בשתי עונות הנדידה חולף במספרים קטנים. בדרך-כלל נצפים פרטים בודדים, לעיתים נדירות שניים-שלושה ביחד (בסתיו מספטמבר עד אמצע נובמבר ובאביב מאמצע פברואר עד לאמצע מאי). בסתיו נצפה בעיקר לאורך חוף הים ומישור החוף, השפלה ומערב הנגב, ונדיר מאוד במזרח הארץ. בזמן סערות מערביות נראים ינשופים בודדים מגיעים מהים במעוף נדידה פעיל, במיוחד במהלך נובמבר. המספרים באביב גדולים יותר ופרטים בודדים נצפים אז בעמקים הצפוניים, מישור החוף והשפלה, הערבה ובקעת הירדן.

 

חריפה

חורף נדיר למדיי. מגיע בנובמבר-דצמבר ועוזב בפברואר-מרץ. עד לשנות  השישים של המאה הקודמת היה חורף מצוי למדיי, וכמה מאות פרטים חרפו על פי הערכה בעמקים הצפוניים. האוכלוסייה נפגעה קשות מהרעלות מכרסמים בארץ ובאירופה (בחורפים 1975 - 1977 לדוגמה, נמצאו 16 פרטים מורעלים בעמק החולה ופרטים רבים נוספים בוודאי נפגעו אך לא נאספו). לעיתים רחוקות חורפים מספר פרטים בסמיכות, לדוגמה - שלושה פרטים בעמק שורק בחורף 1981/2 (עזרא חדד), שבעה פרטים בנחל הבשור בדצמבר 1981 (מנחם אדר), שלושה פרטים בעמק החולה בדצמבר 1998 (עבדכם הנאמן).

 

קינון ודגירה

עד לשנות השבעים של המאה העשרים היה ככל הנראה מקנן נדיר למדיי בעמקים הצפוניים ובשפלת החוף. מספר הזוגות המקננים עלה מאוד בשנים של התפרצות אוכלוסיות מכרסמים ("שנת נברנים"), לדוגמה, ב-1956 נמצאו שישה קינים בעמקים הצפוניים ובשפלת החוף (בין קיבוץ חצור לאשדוד).

 

שבעה קינים נוספים נרשמו בעמק החולה בין השנים 1962 - 1971 (Shirihai 1996). עדויות אחרונות לקינון נאספו באזור הר פרס שבגולן ב- 1979 ובגליל העליון במהלך שנות השמונים (פז 1986, אפריים אזוב בע"פ). שני גוזלים נאספו בשדות עמק חרוד באפריל 1998 (ע"י קובי מירום), וזהו הקינון האחרון שנרשם בארץ.

 

"קיץ מאוד מעניין בשפלת יהודה בעקבות התפרצות המכרסמים שנה שנייה ברציפות. בחורף האחרון אותרו מעל 20 ינשופי שדות בשפלת יהודה במקומות שונים, מאז אני עוקב אחריהם ובחודשים מאי ויוני 2016 אותרו בשפלת יהודה 3 משפחות של ינשופי שדות.

לשמחתי אחד המקומות שמור ומגודר והכניסה אליו בשערים נעולים רק למורשים וטוב שכך…"

עזרא חדד 29.7.16

 

ינשופי שדות מקננים בשטחי בור ובשולי ביצות, בסבך עשב או שיחים. הקן הוא גומה רדודה בקרקע, שבתוכה מסדר הינשוף מעט ענפים וזרדים (ובכך הוא חריג בין דורסי הלילה שאינם בונים קינים, בדרך כלל). עונת הקינון מאמצע פברואר ועד לסוף יוני. בתטולה 2 - 8 ביצים (באירופה מוכרות תטולות של עד 16 ביצים). משך הדגירה 26 עד 28 יום. הגוזלים פורחים מהקן בגיל 28 - 30 יום.

 

מידע כללי

זהו דורס לילה בגודל בינוני (גודלו כתנשמת לערך), הנקבות גדולות וכבדות מהזכרים. צבעו הבסיסי חום-צהבהב ועליו פספוס אורך גס בצבע חום כהה. דגם זה מאפיין את כל החלקים העליונים, סוככות הכנף והחזה. הבטן לבנה, בולטת בבהירותה לעומת החזה והגב. משטח הפנים בהיר, לבנבן או צהבהב, מוקף במסגרת לבנה. צבע העיניים צהוב-לימוני, והן מוקפות בכתמים כהים, היוצרים צורת משקפיים ומשווים לינשוף השדות הבעה "אכזרית".

מעופו קליל והססני מעט, עם חבטות כנף עמוקות ואיטיות, בכנפיים קשיחות. מרבה לגלוש בכנפיים מורמות מעט, וכפופות בפרק היד.

 

ינשוף השדות אינו קולני יחסית לדורסי לילה אחרים ומבחר הקריאות שלו מצומצם. הקריאה האופיינית להכרזה על טריטוריה כוללת סדרת הברות נמוכות וחלשות: “Uh-uh-uh-uh-uh-…”, חוזרות עד 20 פעמים ברצף ומושמעות גם בתעופה. מעוף הראווה שלו מרשים במיוחד, במהלכו הזכר נוסק לגובה רב ואז צולל תוך כדי סדרות של קריאות ו"מחיאות כנפיים" מהירות ומוגזמות.

 

ינשוף השדות חי בשטחים פתוחים, דוגמת שדות בור, בתה וסוואנה, שולי ביצות, סבך שיחים בין שדות מעובדים, בהרים מעל לקו העצים וכדומה. השעות המועדפות לציד הן בדרך-כלל שעות אחר הצהריים והערב, אך הוא עשוי לצאת לציד בכל שעות היממה, ולפיכך תזמון שעות הפעילות נקבע לפי פעילות הטרף וצפיפותו וכמות המזון שהינשוף צריך לספק לעצמו או לגוזליו. הציד מבוצע אגב מעוף נמוך וקליל, המזכיר תעופת ציד של זרון. ינשוף השדות מנצל את עומס הכנף הנמוך שלו לתעופה קלה מאוד וחרישית, המשלבת מספר חתירות איטיות ואז גלישה בכנפיים מורמות מעט מעל לציר הגוף. צורת תעופה אחרת כוללת רפרוף במקום וצלילה מבוקרת מטה, בכנפיים פרושות למחצה, אל עבר הטרף.

המזון כולל בעיקר מכרסמים ויונקים קטנים אחרים, עד לגודל ארנבת צעירה. סוגי טרף אחרים, כגון עופות, זוחלים, דוחיים וחרקים, ניצודים על ידי הינשופים במספרים קטנים יחסית.

 

מבין דורסי הלילה דומה בעיקר לינשוף עצים. בעמידה נבדל ממנו במבנה גוף רחב ומעוגל יותר, בהיעדר ציציות "אוזניים" בולטות, בפספוס המודגש יותר על החלקים העליונים והחזה ובדגם הפנים השונה, המקיף את העיניים הצהובות. בתעופה ניכר בכנפיים ארוכות וצרות יותר משל ינשוף עצים, בניגוד שבין החזה הכהה לבטן הלבנה ובפסי הרוחב הכהים הבולטים על הזנב ובקצות הכנפיים. כשנצפה ממרחק רב, כשהוא עף בכנפיים מורמות, קורה שמזוהה בטעות כנקבה של זרון תכול. יש לשים לב לזנב הקצר יותר ולראש הרחב והבולט קדימה (כבליטת הזנב לאחור), להיעדר על-שת לבן ולכתמים השחורים בקצות הכנף ובסוככות היד.

 

ערך זה, למזלו הרב של ינשוף השדות, נכתב על ידי אסף מירוז!

 

 


תצפית מעניינת ב... ינשוף שדות   תצפית מעניינת ב... ינשוף שדות   תצפית מעניינת ב...


 

"בשפלת יהודה חרפו השנה בחורף 2015\2016 20 ינשופי שדות בשני ריכוזים שונים ובאזורים שונים, בריכוז אחד נספרו 14 פרטים בשטח קטן ובריכוז אחר מרוחק נספרו 6 פרטים, הינשופים התפזרו בכל האזור ולא נמצאים כיום בריכוזים שהיו, לא ידוע לי על כמויות כאלו מאזורים אחרים בארץ, (הדבר נשמר בסוד מטעמים של שמירת טבע ואזורים רגישים כדי למנוע הפרעות והטרדות של צלמים).

 

קיים קשר לדעתי להתפרצות הנברנים בשפלת יהודה השנה דבר שקורה אחת לכמה שנים, מצאתי גם דגירות של ינשופי עצים ותנשמות בחורף זה, התפשטות הדאות שחורות-הכתף היא גם מדהימה וחסרת תקדים בשנה זו בשפלת יהודה, נמצאו מעל 30 טריטוריות קינון פעילות של דאות בכל שפלת יהודה, חלקם קיימו 4 מחזורי קינון בשנה ונמצאו קינונים במרחקים של פחות מ-100 מטרים האחד מהשני כולל דגירות בחורף.

 

בדורסים החורפים האחרים נספרו בתחילת חודש ינואר כמויות מדהימות של עקבים עיטים רובם צעירים, היו ריכוזים של 30 עקבים עיטים ביחד שעסקו בצייד נברנים בשטח מוכה בנברנים, שנה עם הרבה עקבי חורף.

 

מהחיוויאים נשארו לחרוף 8 פרטים שעסקו בצייד נברנים במרחבי שפלת יהודה, הכמות הגדולה ביותר של חיוויאים בעונת החורף שנספרה בישראל. על הסקר המקיף יצא סיכום נפרד".

 

עזרא חדד ©

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בינשוף שדות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
07/11/2019 ים תיכון דרום 1 Yoav Perlman
18/10/2019 מגשימים דרום 4 David Raved
02/10/2019 עמדת סקר קסם גן לאומי ירקוןIL (32.104, 34.931) 1 David Raved

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks