סיס חומות - Apus apus

תיאור המין

 


בימים אלה אנחנו משדרים "חי" מקן של סיס חומות - זאת ההצגה הכי טובה בעיר. לחצו כאן כדי להיכנס לשידור


 

סיס בינוני בגודלו. קטן מסיס הרים, גדול מסיס הגליל, גדול וארך-כנפיים מסנונית-רפתות. ככל יתר הסיסים מבלה את רוב עיתותיו באוויר. עדין ודק גזרה, בעל כנפיים חרמשיות, ארוכות ומחודדות. כהה מאוד ובדרך-כלל נראה שחור לגמרי על רקע השמיים.

 

 

בתנאי תאורה טובים ניתן להבחין בגרונו הלבנבן ובסוככות תת-כנף כהות יותר מאברות התעופה.

סיסי החומות הם טיפוסים קולניים אשר משמיעים מגוון של "צווחות", או שריקות גבוהות ומצלצלות, "סריר" או "שרררי"באורך משתנה (Srrrir, Shrrreee).

במיוחד מרשימה מקהלת הקולות שמשמיעות להקות צפופות המנמיכות בשעת בין-ערביים מעל גגות העיר.

בדרך-כלל נראה בתעופה בלבד, למעט כניסות ויציאות חפוזות מהקן.

סיס החומות מקנן בערים וביישובים קטנים, לעיתים גם במצוקים טבעיים. ניזון מחרקים שהוא תופס באוויר, לעיתים בגובה של קילומטר ויותר.

הקן בסדק בקיר, בפתחי אוורור, ארגז יתריסים וכדומה. פתח הקן צריך להיות בנוי באופן שיאפשר לסיס "ליפול" ממנו כשלושה מטרים לאוויר ולצבור מעט מהירות – זאת משום שהסיס אינו משתמש ברגליו כדי לזנק לאוויר, כמו עופות אחרים.

 

שמו המדעי של סיס החומות Apus Apus  - "חסר רגליים" מרמז על כך שהסיס מבלה את רוב חייו באוויר. למעשה, אין אף ציפור/עוף שמבלה חלק כל כך גדול מחייה ושגרת יומה בתעופה. סיסי החומת הם פלא מעופף – הם צדים, שותים, משתעשעים, מנקים את נוצותיהם, מזדווגים וישנים באוויר. הסיסים "נוחתים" רק כאשר מגיע הזמן לקנן – לעולם לא על הקרקע, אלא נצמדים לכתלים ומשטחים אנכיים בעזרת רגליהם הזעירות.

סיס חומות שמוצא את עצמו, מסיבה כזאת או אחרת, על הקרקע, דינו נגזר! הוא לא יצליח להמריא ויהיה נתון לתאונה מצערת (חתול...) במהרה.

סיס החומות דומה מאוד לסיס חיוור, אך באופן כללי כהה יותר, הכתם הלבן בגרונו קטן יותר, ראשו וכנפיו צרים יותר. ההבחנה ביניהם בשדה קשה, לעיתים בלתי אפשרית.

 

 A. a. apusהמקנן באירופה, תורכיה ומערב-אסיה (מזרחה עד קזחסטאן ואגם בייקאל).בארץ הוא עובר-אורח נפוץ ומקייץ - מקנן שכיח מאוד.

 A. a. pekinensisהמקנן באיראן, מרכז אסיה עד סין. חולף שכיח למדיי בארץ, בעיקר בחלקים הדרומיים והמזרחיים. תת-מין זה בהיר יחסית ודומה יותר לסיס חיוור.

 

 

מידות

אורך גוף: 18.5 – 17 ס"מ. מוטת כנף: 44 – 40 ס"מ. משקל: 47 – 27 גר'.

 

שם בערבית - סמאמה

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

סיסי החומות מקננים על פני מרבית שטחה של אירופה ומרכז אסיה מזרחה עד סין ומונגוליה, והם מבלים את חודשי החורף בדרום אפריקה.

האוכלוסייה העולמית נמצאת במגמת ירידה בגלל התמעטות המזון ואתרי הקינון הפוטנציאליים(Birdlife International 2012).

באירופה נפגע מהשימוש בחומרי הדברה שמצמצם את מצאי המזון שלו, וכן משינויים בשיטות הבנייה, שינוי שמביא לירידה במספר אתרי הקינון (del Hoyo et al. 1999).

 

 

בישראל

חולף המוני בכל אזורי הארץ, מקייץ ומקנן שכיח מאוד בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. סיסי החומות הם האחרונים שמגיעים לאזורי הקינון הצפוניים, והראשונים לעזוב אותם בחזרה לאפריקה. לישראל הסיסים מגיעים באמצע חודש פברואר ועוזבים ביוני.

 

בשעות הערב מתאספים הסיסים ל"כנופיות" קולניות. הסיסים מעופפים במהירות ובדייקנות להנאתם, מתפצלים ונאספים שוב לסיבוב חוזר, כאשר בדרך הם משמיעים צווחות ונענים על ידי הפרטים הבוגרים שנמצאים בקן. בשעות מאוחרות יותר, ולקראת סוף עונת הקינון, נאספים הפרטים שאינם מקננים ללהקות גדולות יותר, ובקולי קולות הם "מזמינים" את כולם להתרומם ללינה בגובה רב.

 

  

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

 

 

מידע כללי

במהלך השינה הסיס חוסך באנרגיה על ידי "השבתה" של חלקים מסויימים במוחו, ובמקרים שבהם הסיס חשוף לטמפרטורות נמוכות מאוד – ירד קצב חילוף החומרים למינימום הדרוש.

 

תופעה זו, שנקראת "טורפור", אופיינית לקוליברים, למשל, ש"חיים על אוקטן גבוה" (צוף) ולא יכולים להרשות לעצמם בזבוז אנרגיה על חימום הגוף בשעות השינה.

הקוליברים, דרך אגב, הם הקרובים ביותר לסדרת הסיסאים.

 

יחסית לציפור בגודלו, הסיסים מגיעים לגיל מופלג והיום יודעים על פרטים שהגיעו לגיל 21 שנים.

אצל סיסי החומות בני הזוג נאמנים זה לזה לכל החיים ובכל שנה הם שבים לאותו הקן. אחד ממקמות הקינון החשובים בארץ הוא הכותל המערבי ובו כמאה קינים.

 

הכותל הוא אתר הקינון הגדול והוותיק ביותר בעולם ובשנה האחרונה נערך בכותל טקס לכבוד שיבתם של הדיירים המופלאים.

המאמינים ה"יותר" אדוקים של הכותל סבורים שתנועת ההמון מתחת לקינים מעודדת התפתחות "זרמי אוויר חמים" שמסייעים לסיסים לעופף באזור הכותל.

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסיס חומות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
23/11/2019 Mt. Herzl הר הרצל 2 Lior Eshdat
20/11/2019 ,מבוא חורון רפת. (31.842, 35.036) 1 David Raved
15/11/2019 Mt. Herzl הר הרצל 2 shmuel yaacobov [eBird]

מאמרים

הספר האדום

ציפורים נוספות מסדרת סיסאים

תגובות והערות

land marks