צולל ביצות - Aythya nyroca

תיאור המין

צוללים אינם ברווזים. הם דומים מאוד, ומאותה סדרה, אבל סדרת האווזאים מחולקת לשבטים ולצוללים יש שבט משלהם.

לצוללים יש גוף קצר ומסורבל יותר בהשוואה לברווזים, הראש גדול והמקור עבה. הרגליים קבועות עוד יותר לכיוון אחורי הגוף  - אז אם מראה של ברווז "מהדס" מגוחך, במקצת, תחשבו איך זה נראה במקרה של צולל. הרגליים של הצוללים מותאמות יותר לשחייה וגם האצבעות, שביניהן מתוח קרום שחיה, ארוכות יותר.

לצוללים הזכרים יש קול שריקה נמוך ואילו הנקבות צרודות.

 

כמו אצל רוב הברווזים, גם הצוללים מציגים "דו-צורתיות זוויגית" - הזכרים יפים ומקושטים ואילו הנקבות חומות-אפרפרות (ולא מנומרות כמו ברווזות). גם מראה משעמם וגם קול צרוד… לצוללת זה בכלל לא מפריע.

 

מקום חיותם של הצוללים מקווי מים גדולים, בדרך כלל עמוקים. הצוללים "צוללים" אל קרקעית מקווה המים, תולשים את מזונם הצמחי ומגיחים בחזרה על פני המים - שם הם אוכלים בנחת. הם נוהגים להתלהק ולהימצא במרכז מקווה המים - משם הם יכולים להגיב במהירות (לעוף!) במקרה שסכנה מתקרבת.

 

צולל הביצות יוצא דופן בהקשר הזה מכיוון שהוא אינו מבלה במקווי מים גדולים, הוא מסתפק במאגרים קטנים, אפילו בשלוליות, ובנוסף הוא מעדיף להימצא בקבוצות קטנות. נדיר לראות קבוצה עם יותר מ-15 צוללי ביצות המבלים יחד.

 

בשעת סכנה, צוללי ביצות לא ממהרים להמריא אלא מעדיפים להסתתר בצמחייה הסבוכה, שם הם ממתינים בדממה ובסבלנות עד חלוף הסכנה.

צולל הביצות הוא קטן גוף ויפה מראה. הצבע הכללי חום-שוקולד, בזמן השחייה בולטים אחוריים לבנים ואצל הזכרים גם העין לבנה ובולטת.

 

המעוף ישר עם חבטות כנף מהירות מאוד. בזמן המעוף בולטים תחתית כנף לבנה, בטן לבנה  ופסי על-כנף לבנים, רחבים שמגיעים עד לקצה הכנף.

הנקבה חומה כהה יותר, דומה מעט לנקבת הצולל המצויץ אך נבדלת ממנה בצללית הראש, צורת המקור והעין הכהה.

 

 

 

אפרוחי צולל ביצות בשפלת יהודה - יוני 2016   צילום: עזרא חדד

 

 

מידות

אורך גוף - 40 ס"מ בממוצע. מוטת כנפיים 65 ס"מ (אורך כנף 19 ס"מ). משקל - 550 גר'.

שם בערבית - חַמְרַאוִי אַבְּיַד אלְעֵין ("חלודן לבן-עין")

פירוש השם המדעי - Aythya - עוף ימי (שהוזכר על ידי אריסטו) nyroca - שם לברווז (ברוסית).

 

פירוש השם באנגלית - Ferruginous Duck - ברווז "חלוד".

 

מעניין שבעברית יש גם "צולל חלוד" שהוא הרבה פחות חלוד מצולל הביצות. אבל אין ספק שצולל הביצות הוא "הרבה יותר ביצות!" בכך הוא נבדל משאר הצוללים ובזכות מקום חיותו קיבל את שמו.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

באופן כללי דוגר בדרום-מערב אסיה (מזרחית לסין ודרומית לפקיסטן ולהודו), מרכז ומזרח אירופה וצפון אפריקה. אוכלוסיות יציבות מצויות בטורקיה וסביב הים השחור, בדרום מזרח אירופה (בלקן) ובספרד. אוכלוסיות אחרות מעדיפות לבלות את החורף במזרח התיכון, צפון-מזרח ומערב אפריקה ודרום-מזרח אסיה.

בעבר צולל הביצות היו מבין הברווזים המצויים ביותר אבל כיום כל האוכלוסיות רושמות מגמת ירידה!

 

ההערכה היא שגודל האוכלוסייה נע בין 163,000 ל - 257,000 (Birdlife International).

הרס בתי גידול, ייבוש ביצות עם צמחייה עבותה, כריית כבול, אטרופיקציה ("חנק" מקווי מים כתוצאה מריבוי אצות חד-תאיות - כתוצאה מריבוי מזהמים המשמשים מזון לאצות אלו. המים נעשים עכורים ומתפתחים בהם תנאים אנאירוביים) ועוד, מאיימים מאוד מאוד על עתידם של צוללי הביצות.

 

לזכרים קשתית לבנה     צילום: עזרא חדד

 

בישראל

חורף וחולף נדיר למדי. מקנן נדיר.

עד לאמצע המאה ה-20, צולל ביצות נחשב כמין מקייץ ומקנן מצוי בישראל - בעמק החולה, בחוף הכרמל ובמישור החוף. אבל מאז הצוללים התמעטו מאוד וכיום הם מצויים בסכנת הכחדה חמורה.

 

צוללי הביצות בארץ נפגעו משני אירועים מרכזיים - יבוש כל הביצות בארץ בשנות השישים של המאה הקודמת - ובהן ימת/ביצת החולה. ה"מהלומה" הבאה התרחשה שלושים שנים מאוחר יותר, כאשר יבשו את בריכות החמצון של מפעל השפד"ן שליד ראשון לציון - שם קיננו.

צוללי הביצות זקוקים לצמחיית גדה עשירה וזו הולכת ונעלמת.

 

 

בשנים האחרונות רווח מאוד השימוש ביריעות פלסטיק. במאגרים אלה, החומר הצמחי שממנו הצוללים ניזונים אינו זמין עוד ובנוסף, יריעות הפלסטיק אינן מאפשרות לצמחייה, כזו או אחרת, להתפתח בגדה.

 

גם ציד בלתי חוקי (או ליתר דיוק - בלתי מבוקר) באזורים רבים בארץ, מאיים על צוללי הביצות…  

בשנה האחרונה החלו אנשי רשות הטבע והגנים להשיב צוללי ביצות אל הטבע. הפרטים המושבים בוקעים בגן החיות התנכ"י בירושלים - שם מצוי גרעין רבייה.

 

 

 


עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים עדכונים 


 

"שיא של כל הזמנים בקינון צוללי ביצות ואגמיות בישראל

סקר שערכתי מספר ימים במהלך חודש יוני 2014 במאגרי שפלת יהודה הניב הפתעות מדהימות.

צולל ביצות נמצאו 23 משפחות שהפריחו 121 אפרוחים, רובם היו במט"ש אילון שם נמצאו 14 משפחות שהפריחו 81 אפרוחים.

אגמית נמצאו 15 משפחות שהפריחו 57 אפרוחים.

 

המעניין והמיוחד בסיפור הזה הוא מט"ש איילון(קצת רקע על המאגר) מכון טיהור השפכים איילון השייך לאיגוד ערים איילון, החל לפעול בשנת 1999. המקום מגודר ויש שמירה, הכניסה לשם רק באישור כמובן.

המכון שתוכנן לקליטת שפכים בהיקף של כ- 54,000 מ"ק ביום, קולט שפכים מהישובים: רמלה, לוד, באר יעקב, מועצה אזורית גזר ומודיעין. מט"ש איילון, שהוא כיום הרביעי בגודלו בארץ, קולט ומטפל בכ- 45,000 מ"ק בממוצע ליום.

 

במכון מטפלים בשפכים עד לרמה שניונית, והקולחים מוזרמים למאגרים המשמשים להשקיה חקלאית. מתוכנן להוסיף מערכת סינון וחיטוי שתעלה את הטיפול בשפכים לרמה שלישונית. בבניתו אטמו את המאגר ביריעות פלסטיק כדי למנוע חלחול ואובדן מי קולחין.

בצמוד למט"ש יש מאגר די גדול שהוא לא אטום ושם צומחת צמחיית גדות, בעיקר קנה שהוא בית הגידול המתאים לקינון צוללי הביצות ואגמיות ושם נמצאו קינונים של צוללי ביצות ואגמיות.

את המודל הזה אני הצעתי במפגשים שהיו לי לפני שאטמו את מאגר ענות ביריעות פלסטיק להקים מאגר קטן צמוד בחלק המזרחי של המאגר, אכן נבנה מאגרון קטן אך הם לא מקפידים למלא שם מים".

 

עזרא חדד - איש רשות הטבע והגנים - קיץ 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בצולל ביצות


גרף עמודות שבועי

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks