שלדג גמדי - Alcedo atthis

תיאור המין

מבין שלושת מיני השלדגים בישראל, השלדג הגמדי הוא היחיד שאינו יציב בארץ - אינו שוהה אצלנו בכל חודשי השנה...

לשלדג הגמדי לבוש ססגוני. הוא ניכר בצבעי טורקיז מתכתיים בחלקים העליונים, בעוד שהחלקים התחתונים בצבע חום-כתמתם.

הזוויגים (הזכר והנקבה) דומים. בכדי למנוע בלבול מוחלט, מתקשטת הנקבה ב"שפתון" אדום בבסיס המקור התחתון בעוד מקורו של הזכר שחור לגמרי. למרות הצבעים העזים, לא פעם קשה להבחין בשלדג העומד בעמדת תצפית מוצלת על ענף בגדות המים.

בעוברו מעמדת תצפית אחת לאחרת, עף נמוך וישר מעל קו המים. מעופו מתאפיין בחבטות כנף מהירות ומלווה לעתים בקול חד הברתי גבוה ("צ'י") שיכול לחזור על עצמו כמה פעמים.

 

מקום חיותו של השלדג הגמדי מקווי מים, אגמים ונהרות עם זרימה אטית. הוא ניזון בעיקר מדגים אבל לא בוחל גם בחרקי מים קטנים כמו זחלי שפיריות ואף בסרטנים קטנים.

את טרפו תופס השלדג הגמדי בצלילה חדה לתוך המים מעמדת תצפית נייחת, כמו היה צלצל חי. לעתים סורק את המים תוך כדי רפרוף בנקודה באוויר. כושר הבליעה שלו מרשים ביותר והוא יכול לבלוע דגים שגודלם כמחצית אורך גופו!

 

טרף קטן נבלע בו במקום. דג גדול יותר נלקח אל "שולחן האכילה" שם מטיח אותו השלדג כנגד הסדן עד לצאת נשמתו (של הדג...). הדג נבלע בשלמותו כשהראש תחילה וזאת על מנת להימנע מפציעה על ידי הקשקשים במורד מערכת העיכול.   

 

מידות

אורך גופו של השלדג הגמדי 17 - 19 ס"מ. ארוך המקור כ - 4 ס"מ. מוטת הכנפיים כ - 25 ס"מ ומשקלו 20 - 37 גרם.

 

שם בערבית - צייד א(ל)סמכ = דייג

פירוש השם המדעי  - Alcedo - דייג atthis - שמה של אשה צעירה ויפה מהאי היווני לסבוב, שהוזכרה בשיריה של המשוררת היווניה הראשונה הידועה בתקופת יוון העתיקה - ספפו.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפוצתו של השלדג הגמדי היא פליארקטית (אירופה ומרבית אסיה כולל צפ' מע' אפריקה וכן מז' אגן הים התיכון) ואוריינטלית (אסיה הטרופית). מרבית האוכלוסיות יציבות ואינן נודדות.

בשל התלות במקורות המים בבית הגידול, האוכלוסיות הצפוניות במזרח אירופה ובמרכז אסיה ומזרחה נודדות דרומה בחורף עת קופאים הנהרות והאגמים.

שיעור הנדידה מותנה במידת הקפיאה של מקורות המים שבדרך. בתחומי תפוצתו תוארו 8 תת מינים.

 

בישראל

תת-המין A. a. atthis הוא חולף מצוי למדי וחורף מצוי בעיקר בעמקי הצפון, במרכז הארץ ובחופים סלעיים לאורך מישור החוף.

השלדג הגמדי טריטוריאלי במעונות החורף ומראות של קרבות עזים ומרדפים מהירים הם לא עניין של מקרה.

בנדידת הסתיו ניתן לראות את החלוצים כבר בחודש יולי כאשר עיקר הנדידה מתרחש באוגוסט-ספטמבר. נדידת האביב מתחילה כבר בפברואר אך עיקרה מתרחש בחודשים מרץ אפריל.  

 

 

מידע כללי

 

מכירים מישהו שיכול לקפוץ קפיצת ראש למים בעיניים פקוחות ופה פתוח מבלי למצמץ ולהחנק? ואם אכן נמצא הגיבור שעומד בקריטריונים האלה, האם הוא יכול להשאיר מבט ממוקד במטרה בתוך המים ולתופסה בפיו?

 

את זה עושה השלדג בכל צלילה שלו לתפוס את ארוחתו הבאה. כיצד הוא עושה זאת? ובכן לשלדג הגמדי ישנן כמה התאמות פיזיולוגיות שמאפשרות לו לצלול עם עיניים פקוחות ואף להתמקד בטרף בתוך המימד המיימי, לפתוח את מקורו ולתפוס את הדג מבלי לבלוע מים. אלוף.

 

 

 

 

שלדג גמדי - נקבה בעמדת תצפית.     צילום: עמית גפן ז"ל

עמית היה צפר וצלם מוכשר. הוא נפטר בגיל צעיר ממחלה נדירה. רוצים להכיר אותו? לחצו כאן.

 

 

הקן הוא גומחה מורחבת בקצה מחילה (60 - 90 ס"מ) משופעת קלות אותה חופרים שני בני הזוג בקירות אנכיים על גדות המים. הנקבה מטילה 5 - 7 ביצים על קרקעית הגומחה החשופה. במשך היום חולקים שני בני הזוג בנטל הדגירה אולם בלילה דוגרת רק הנקבה. לאחר כ - 20 ימי דגירה ועוד כ - 25 ימים בתוך הקן, יוצאים הצעירים אל פתח הקן.

 

לפניהם עומד אתגר גדול ביותר. למשימת התעופה הלא פשוטה נוסף גם הצורך ללמוד לצלול למים ולתפוס מזון - אתגר לא מובן מאליו עבור ציפור. ואכן, תצפיות מגלות כי רק מחצית מהפרחונים שעזבו את הקן שורדים את השבוע הראשון לחייהם.

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי דותן יושע ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשלדג גמדי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 2 נתנאל ירקוני
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 1 נתנאל ירקוני
22/11/2019 Gazelle Valley עמק הצבאים 5 Shachar Hizkiya

מאמרים

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks