פרפור עקוד - Ceryle rudis

תיאור המין

מה יכול להיות יותר טעים ומזין מגיפילטעפיש? קציצת דג עתירת חלבון ואומגה 3, מרוסקת וקלה לעיכול, טבולה בגוש ג'לטיני רוטט ("יוייחש" בלשונם של מביני עניין יוצאי מזרח אירופה…)ומקושטת בעיגול גזר צבעוני.

 

אפעס, כזאת חשבו גם חברותינו הציפורים ופיתחו אסטרטגיות שונות להגיע אל הדג. יש מהן עדינות נפש, עומדות על גדת הבריכה ושולחות קדימה רק צוואר ומקור ארוכים (אנפות). יש את השחיינים, לובשים חליפה רטובה ומשקפת-מים וצוללים קדימה בעקבות טרפם (קורמורנים, טבלנים). יש גם את המקצוענים, מגיעים בחבורה גדולה, פורשים רשת על פני המים ומרוקנים את הבריכה תוך יומיים (שקנאים).

אבל הכי מגניבים ושווים הם כמובן הטייסים, ולא סתם טייסים, אלא כאלה היודעים לרחף במקום אחד כמו מסוק, ואז לצלול אנכית כלפי מטה כמו מטוס קרב ובסוף להתרסק לתוך המים כמו טייסי קמיקזה יפנים במלחמת העולם השנייה. הקמיקזה הישראלי בה"א הידיעה הוא כמובן הפרפור העקוד, מין של שלדג חסר מנוח, שעושה דרכו מהאוויר למים וחזרה אינספור פעמים בכל יום.

 

עבור הפרפור, אין משימה זו קלה כלל ועיקר. ראשית, עליו להיות מצויד ב"מנוע" (שרירי חזה) וכנפיים שיודעים לעבוד דקות ארוכות מבלי להתעייף ולנוע קדימה ואחורה באותה היעילות. שנית, הוא צריך "משקפי שמש" (קשתיות-עין) מקוטבות, שמפחיתות את החזר השמש מפני המים, מקטינות את הסנוור ומאפשרות זיהוי של הדגים בעומק. בנוסף, הפרפור מתמודד עם התעתוע האופטי שאנו נתקלים בו כשאנחנו משאירים את הכפית בכוס התה, והיא נראית כאילו "נשברת".

מעבר קרני האור מן האוויר אל המים יוצר מנסרה שגורמת לעצמים השקועים במים להיראות במקום שונה ממקומם האמיתי. את התעתוע הזה על השלדג לפתור, בעזרת מוח הציפור שיש לו, ללא מחשב ונוסחאות פיזיקליות.

 

גם המפגש עם המים מעמת את הפרפור עם אתגרים רבים, מלבד חבטת הגוף במים והירטבות הנוצות, שמקשים מאוד על הנסיקה כלפי מעלה כשהדג השמן כבר במקור. קפיצה לבריכה בפה (מקור) פעור (הנחוץ לתפיסת הדג) היא חוויה שמי מאיתנו שהתנסה בה משתדל מאוד שלא לחזור עליה.

בעיה זו פותרת לשון קצרה ומשולשת הפועלת כשסתום, וסוגרת הן את מפתח המקור של הפרפור והן את נחיריו. האתגר השני ניצב בפני העיניים - במקום משקפת או מסיכת צלילה, המסייעות לנו לראות במים, נעזר השלדג בזוג נוסף של עפעפיים, שקופים, הנעים במהירות מקדמת העין אל חלקה האחורי, ומאפשרים לו לראות היטב גם מתחת לפני המים. בקיצור, העוף הזה הוא סוג של ג'יימס בונד, רגע אחרי שיצא ממחלקת הפיתוח של סוכנות הריגול (זוכרים את מר "Q" ?).

מידות

אורך גוף: 25 – 27 ס"מ; משקל: 75 - 105 גרם.

 

שם בערבית: פרפור, רפראף שא'אע

פירוש השם המדעי: Ceryle - עוף המוזכר על ידי אריסטו. כנראה בהקשר של שלדג אחר Halcyon (שלדג לבן-חזה) - ציפור מיתולוגית שקיננה בים. האלים אהבו את הציפור הזאת ובכל פעם שדגרה על הביצים המיתולוגיות שלה, האלים דאגו לשמור על ים שקט…

rudis - "פראי" או "גס". אולי בשל אופיו המוחצן של הפרפור העקוד.

 


 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

לפרפור העקוד תפוצה רחבה המשתרעת על פני מרבית אפריקה שמדרום לסהרה, חלק מהמזרח התיכון, ודרום-מזרח אסיה. הוא יציב בכל תחומי התפוצה.

 

בישראל

יציב שכיח במקווי מים בצפון הארץ ובמרכזה, בגליל, בגולן, לאורך מישור החוף דרומה עד מאגר שקמה, ובבקעת הירדן דרומה עד יריחו. עד לשנות ה- 1950 היה שכיח רק במערכת הנחלים והאגמים של אגן הירדן (עמק החולה, בקעת כנרות, עמק בית שאן וכו'), אך בעקבות הקמת בריכות הדגים התפשט במהירות גם למישור החוף.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

מידע כללי

הפרפור הוא שלדג גדול יחסית הבולט בצבעי השחור-לבן של גופו. הזוויגים דומים, למעט שני פסים לרוחב חזהו של הזכר, לעומת פס אחד בנקבה. הפרפורים מקננים בחורים שהם חופרים בקירות עפר, לעיתים במושבות קטנות של מספר זוגות בקיר אחד.

הם קולניים מאוד, וכל שלב בקינון מלווה בקריאות רמות ונקישות מקור. חפירת הקינים מתחילה במהלך מרץ, בדרך כלל, והיא נמשכת שבועיים-שלושה. אורך המחילה מטר עד שניים ובסופה חדר הטלה עגול שקוטרו 15 - 25 ס"מ.

בתטולה 3 - 5 ביצים עגלגלות ולבנות. הדגירה מתחילה מהטלת הביצה הראשונה ומשכה 18 - 21 יום. הגוזלים בוקעים באופן א-סינכרוני כך שיש הבדלי גודל ניכרים ביניהם. באפריקה מוכרת תופעה של "עוזרים בקינון" - פרפורים צעירים, זכרים בדרך כלל, המנסים לעזור לזוגות מקננים להאכיל את הגוזלים, ולעיתים מאכילים גם את הנקבה.

הגוזלים פורחים מהקן בגיל 23 - 26 יום, וההורים מאכילים אותם עוד מספר ימים מחוץ לקן, עד שהם לומדים לצוד בכוחות עצמם. לאחר עונת הקינון נוהגים הפרפורים בכל אזור להתכנס ללינה משותפת, המונה כמה עשרות פרטים. נצפו גם לינות של 300 - 400 פרטים, בעיקר בחוף הכרמל ובעמק בית שאן.

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בפרפור עקוד


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 17 נתנאל ירקוני
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 9 נתנאל ירקוני
22/11/2019 Tal Shachar Reservoir and fields==טל שחר מאגר ושדות 2 Rea Shaish

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks