שרקרק גמדי - Merops orientalis

תיאור המין

הקטן מבין השרקרקים בישראל ואחד ממיני השרקרקים הקטנים בעולם.

 

אורך גופו אינו מגיע ל- 20 ס"מ, אמנם, אבל אברות זנבו המרכזיות ארוכות עד כדי 10 ס"מ, ומעט פחות אצל הנקבות. חלקיו העליונים ירוקים, לגרונו רצועה שחורה וצרה וכן מסכה שחורה, עבה יותר, סביב עיניו האדומות.

לשרקרק הגמדי תפוצה נרחבת על פני אפריקה שמדרום לסהרה דרך ארצות ערב ומזרחה עד לוייטנאם.

 

התפוצה הנרחבת מהווה את ההצדקה העיקרית לסטטוס השימור של ציפור זו - ללא חשש.

למעשה ישנן חשדות שבעקבות התדלדלות בתי הגידול הטבעיים נוצרים אזורי מחייה מתאימים עבור מין זה והאוכלוסייה נמצאת במגמת עליה.

 

בישראל

כמו גם באפריקה ובערב, ניתן לצפות בשרקרק הגמדי בעיקר באזורים מדבריים, אולם מזרחה באסיה הוא מצוי במקומות חיות מגוונים יותר. האוכלוסייה מתפצלת למספר תתי-מינים הנבדלים ביניהם, בין היתר, בצבעי הראש והחלקים התחתונים (כולם ירוקים בחלקים העליונים) וככלל, השרקרק הגמדי נחשב לעוף יציב על פני שטח תפוצתו.

 

את השם שרקרק הוא מקבל הודות קולות השריקה שהוא משמיע (ולמה גמדי כבר אמרנו).  שמו האנגלי - Little green bee-eater - ניתן לו על שם צורתו, גודלו וכמובן מזונו, המורכב מחיפושיות וחרקים מעופפים נוספים וביניהם דבורים (וזאת כבר דוגמה למה שמושך את תשומת הלב שלנו, האנשים, שבחרו את השמות). פירוש שמו הלטיני (Merops orientalis) הוא שרקרק מזרחי.

 

 

הצבעוניות של השרקרק הגמדי כלל אינה מפתיעה, במיוחד עבור מי שמכיר את שני קרוביו האחרים שנצפים בארץ - השרקרק המצוי והשרקרק הירוק, אבל בהקשר המדברי היא דווקא קצת מפתיעה...

בערכים קודמים כתבתי כאן על צחיחנית מדבר, חצוצרן מדבר ושעיר משורטט. אף אחד מהם אינו מתאפיין בצבעוניות בולטת, וגם לא ציפורי מדבר אחרות כמו עפרוני מדבר, שחור זנב או זנבן ערבי.

 

אז "קטן קטן", אפילו גמדי, אבל עדיין בולט בצבע ירוק עשיר - צבע שאינו אופייני כלל למדבר. מה גם שהוא נוהג לצוד מעמדה בולטת, גם אם לא מאוד גבוהה, ומי שלא הספיק אותו לראות, יכול אולי לשמוע, כשהוא "חובט" חרק לכוד ומנטרל אותו מעוקץ (תכונה מולדת המשתכללת עם הניסיון), לפני "הקפצתו" אל תוך הלוע ("הקליפות" יצאו אחר כך בצנפה).

 

אז איך ציפור מקושטת ובולטת כל כך בנוף המדברי, מצליחה לשמור על מעט דיסקרטיות - במיוחד כשמגיע הזמן לקנן? הסוד של השרקרק הגמדי טמון, תרתי משמע, בקן.

השרקרק הגמדי מקנן בתוך מחילה עמוקה (1 - 2 מטר) שחפר בקיר אנכי. הוא יכול להרשות לעצמו להיות צבעוני גם כשהוא יושב על 4 - 8 ביצים לבנות, וזאת מבלי לסכן אותן. לעתים הוא מקנן במושבות קטנות ולעתים מקנן רק זוג אחד. לעתים מצטרפים אל הזוג "עוזרים" צעירים. גם הזכר וגם הנקבה מתחלקים במלאכת הדגירה. לסיום נוסיף ונציין שהשרקרק הוא טיפוס "ביתי", שנוהג לישון בקן גם מחוץ לעונת הדגירה, לרוב עם צאצאיו, ובכך הם זוכים להגנה נוספת.

 

"כשיופי פוגש יופי, אפילו אובך כבד וגדר תיל חלודה לא מפריעים. שרקרק גמדי ונמפית החורשף,

מאגר חימר, 15.03.2016" - אלדד גולן

 

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי אלה רימון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשרקרק גמדי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 10 Noam Weiss
13/11/2019 Eilat--KM20 Flamingo Pools בריכות המלח ק"מ 20 4 Shachar Shalev
13/11/2019 Eilat--KM19 Sewage Ponds בריכות ביוב ק"מ 19 12 Shachar Shalev

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks