שרקרק מצוי - Merops apiaster

תיאור המין

"וואוו", "מדהים!", "מה זה, תוכי?", "לא ידעתי שיש בארץ ציפורים כל-כך צבעוניות", "אתה בטוח שהוא אוכל צרעות?"...

אלה הן רק מקצת התגובות שנשמעות מאנשים שנתקלים בשרקרק המצוי בפעם הראשונה.

 

המוני שרקרקים מופלאים חולפים בישראל - באביב ובסתיו, השרקרק המצוי גם מקנן בארץ במושבות גדולות, ובכל זאת מצליח להפתיע את כולנו כל פעם מחדש בנוכחותו הבוטה ובתלבושתו הצעקנית.

אם נסתכל על נוצותיו ממש מקרוב (במיקרוסקופ), נגלה שם אינספור מנסרות קטנות, הערוכות כיהלומים על בד קטיפתי. מנסרות אלה שוברות את קרני השמש ומפרידות אותן לאורכי-גל שונים, וכך יוצרות עשרות צבעים מתכתיים מרהיבים, המשתנים ולובשים גוונים חדשים כתלות בזווית הפגיעה של קרני האור.

 

השרקרק הוא אימת הדבורים והצרעות, ובמקביל גם של הכוורנים והחקלאים התלויים בדבורים להפקת דבש ולהאבקת גידוליהם. הוא לוכד את החרקים באוויר, אגב תמרונים חדים, תוך שהוא מרחף בזריזות קדימה ואחורה, למעלה ולמטה, כאילו היה שילוב של מטוס קרב ומסוק. השרקרק יודע את מלאכתו כל-כך טוב, שברגע שהוא "נועל" על דבורה או צרעה, סיכוייה להינצל קטנים מאוד.

 

למרות זאת, עתידם של השרקרקים אינו מובטח. הדיאטה שלהם, המבוססת על דבורים ודומיהן, יוצרת קונפליקט חריף עם החקלאים. בנוסף, השרקרקים תלויים בקירות עפר לקינון ובשטחי בתה פתוחים לצייד, והללו הולכים ומתמעטים.

נותר לנו רק לקוות שעתידם לא יהיה דומה לגורלו של היונק, שמתמחה אף הוא בטריפת דבורים וכוורות, ונעלם למרבה הצער מנופינו - מתי בפעם האחרונה ראיתם גירית-דבש?   

 

מידות

אורך גוף: 25 – 29 ס"מ. משקל: 38 – 68 גרם.

 

שם בערבית: ורוואר מועתד

 

פירוש השם המדעי - "זולל דבורים" - Apis = דבורה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצת השרקרק המצוי היא הצפונית ביותר מכל מיני השרקרקים והוא היחיד מבני משפחתו החודר לאירופה (מינים רבים של שרקרקים מקננים באפריקה). זהו מין מונוטיפי, כלומר - תת-מין יחיד, שתפוצתו משתרעת מצפון אפריקה וספרד, דרך ארצות הים התיכון, דרום אירופה ומרכזה, עד למזרח-התיכון ומרכז אסיה.

 

אוכלוסיה נוספת מקננת בדרום אפריקה והיא יציבה, כל יתר האוכלוסיות נודדות לטווחים ארוכים וחורפות במרכז אפריקה.

אוכלוסיותיו של השרקרק המצוי נמצאות במגמת ירידה בכל העולם, בגלל ציד לשם ספורט, "חיסול חשבונות" על ידי כוורנים וחקלאים, הרס ערוצי נחלים וקירות העפר שלאורכם, ופיתוח שטחי בתה וגריגה המהווים את בית הגידול המועדף על השרקרק.

 

בישראל

חולף נפוץ ביותר בסתיו ובאביב ומקייץ-מקנן שכיח למדי בכל החבל הים-תיכוני של ישראל, מקו באר שבע וצפונה (בבקעת הירדן צפונה מיריחו). השרקרקים מקננים במושבות המונות מזוגות בודדים ועד עשרות רבות של זוגות. מושבותיהם גדולות יותר באזורים בהם יש קירות עפר נרחבים באדמה רכה, כמו במצוקי הלס של בקעת הירדן.

בעונות הנדידה הם נראים ונשמעים היטב בכל חלקי הארץ.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי – לא בסיכון (LC).

 

 

מידע כללי

השרקרק המצוי הוא עוף חברותי ביותר ומתלהק, הן בקינון והן בנדידה. זהו אחד העופות היחידים הנודד הן ביום והן בלילה. בזמן הנדידה היומית הוא מנצל זרמי אוויר חמים (טרמיקות) כדי לנסוק מעלה ולגלוש וכך להרוויח התקדמות תוך השקעה קטנה מאוד של אנרגיה, ואילו בלילה הוא מתקדם בחבטות כנף רצופות. הלהקות הנודדות קולניות מאוד וקריאותיהן נשמעות למרחוק.

השרקרק מרבה לאכול דבורי-דבש, ולכן הוא נחשב מזיק. אבל הוא לוכד גם צרעות מזרחיות ("דבור"), שפוגעות בכוורות הדבורים, מה שמאזן לעיתים את הנזק שהוא גורם. בנוסף, הוא אוכל גם דבורי-עץ, נמלים וטרמיטים מעופפים, שפיריות, פרפרים ועשים.

לרוב הוא לוכד את טרפו תוך כדי ריחוף ותמרון אווירי, אך לעיתים הוא עט עליו מעמדת תצפית ולוכד אותו באוויר או על הקרקע. טרף קטן דוגמת נמלה או טרמיט נבלע באוויר בשלמותו, ואילו טרף גדול נלקח ל"שולחן אכילה", שם עוקצו מנוטרל בטרם הוא נבלע.

השרקרקים המקננים מגיעים לארץ לקראת סוף מרץ ובתחילת אפריל.

הקן בנוי כמחילה אופקית הנחפרת בקיר עפר, ואורכה כשני מטרים! שני בני הזוג משתתפים בפעולת החפירה הנמשכת כשבועיים, והם מתקדמים 10 - 30 ס"מ ביום.

 

 

בקצה המחילה נחפר "חדר הטלה" שקוטרו כ- 20 ס"מ. חדר זה אינו מרופד כלל, אך שני בני הזוג לנים בו, ופולטים בו את צנפותיהם, כך שבקרקעיתו מצטברת שכבה של שיירי חרקים (כנפיים ורגליים), ועליה מוטלות הביצים, 4 - 7 במספר.

 

הדגירה נמשכת כעשרים יום, ובסופה בוקעים הגוזלים באופן א-סינכרוני (כלומר שיש הפרש של מספר ימים בין בקיעת הגוזל הראשון והאחרון). קצב האכלת הגוזלים הולך ועולה עם גדילתם והוא מגיע לכ- 50 האכלות בשעה לקראת סוף גידולם. הגוזלים פורחים מהקן בגיל 30 יום, והם מואכלים על ידי הוריהם עוד כשלושה שבועות מחוץ לקן.

 

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשרקרק מצוי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
21/10/2019 Eilat--KM19 Sewage Ponds בריכות ביוב ק"מ 19 1 Shachar Shalev
19/10/2019 עין חרוד 1 Niv Bessor
12/10/2019 כמון 1 Sachi Louria

מאמרים

הספר האדום

ציפורים דומות

תגובות והערות

land marks