צולל מצויץ - Aythya fuligula

תיאור המין

אחד הברווזים היפים המקשטים בחורף את פני הכינרת ומאגרי המים הגדולים שלנו.

זהו ברווז-צולל קלאסי, שמבנה גופו גוצי, רחב ומעוגל יחסית לברווזים המסננים, עם צוואר וכנפיים רחבים וקצרים יותר.

מקורו ישר וחזק וקצהו מתעקל מעט כלפי מעלה, חסר את השינון האופייני לברווזים המסננים. הצוללים אוספים גם מזון שהם מוצאים קרוב לפני המים, בדומה לברווזים מסננים, אך בניגוד אליהם הם מרבים גם לצלול לעומק ולאסוף מזון תוך חיטוט בקרקעית.

 

גופם של הצוללים מותאם לשחייה יותר מהברווזים - רגליהם ממוקמות יותר בחלקו האחורי של הגוף, קרום השחייה שלהם גדול יותר והוא כולל גם קרום שחייה נפרד לאצבע הרביעית. גם "כיס הכנף" שלהם עמוק יותר (נוצות מיוחדות הבנויות ככיס ותפקידן לחפות על הכנף בזמן שחייה). מאידך, כשהם ממריאים מהמים הם אינם מסוגלים לנסוק ישירות, וזקוקים לריצה קצרה על פני המים כדי לצבור מהירות.

 

הצולל המצויץ ניזון בבעלי-חיים דוגמת רכיכות, תולעים, דגים וחרקים. הוא מחבב מקווי מים עמוקים, כמו הכנרת למשל, שבהם הוא צולל לעומק של מספר מטרים.

הזכר ניכר בניגוד הבולט שבין ראשו, חזהו והחלקים העליונים השחורים כפחם, לבין צידי גופו והבטן הלבנים-צחים.

 

גם אברות הכנף לבנות, ובתעופה יוצרות פס לבן לאורך שפת הזרימה. הוא היחיד בין הברווזים באזורנו שמתהדר בציצית - ארוכה ומשתפלת לאחור אצל הזכר, חומה וקצרה יותר אצל הנקבה.

 

הנקבות חומות-כהות והניגוד לצידי הגוף הבהירים אינו כה בולט אצלן. טבעת העין שלהן צהובה ובבסיס מקורן כתם לבן, העשוי להזכיר את הכתם הנרחב יותר של נקבת צולל ימי.

 

 

 

 

מידות

אורך גוף: 40 - 45 ס"מ. משקל: 600 - 1,100 גרם.

 

שם בערבית: בט אבו ח'צלה (פז 1986)

פירוש השם המדעי - "ברווז מפויח-גרון". Aythya - עוף ים שהוזכר על ידי אריסטו. fuligula נחלק ל: fuligo - פיח ו - gula - גרון.

באנגלית - Tufted Duck - ברווז מקושת בציצית.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

לצולל המצויץ תפוצה רחבה הכוללת את מרבית שטחה של אירופה ומרכז אסיה. האוכלוסיות של מערב אירופה ודרומה הן יציבות ואילו האוכלוסיות הצפוניות נודדות וחורפות במזרח התיכון ובאפריקה.

הוא אינו מוכר כמין בסיכון ואוכלוסייתו העולמית ככל הנראה יציבה בגודלה.

 

בישראל

חורף וחולף שכיח למדי מספטמבר עד אפריל. מספריו במפקדי עופות המים נעים בשנים האחרונות בין 2,000 ל- 8,000 פרטים, מרביתם בכנרת.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC). האוכלוסייה העולמית נמצאת במגמת ירידה כתוצאה מהתייבשות אגמים ומאגרים, הרס בתי גידול לחים וציד. באירופה ובצפון אמריקה הוא ניצוד באופן נרחב ופעמים רבות נפגע גם מהרעלת עופרת הנגרמת כתוצאה מבליעת כדוריות הציד שמפוזרות בשטח.

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי (אינו מקנן בארץ).

 

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בצולל מצויץ


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/11/2019 Kfar Menachem Sewage==ביוב כפר מנחם 1 Oded Ovadia
15/11/2019 Neve Ur Fishponds בריכות נווה אור 1 Eran Banker [eBird]
14/11/2019 Beersheva Reservoir מט"ש באר שבע 10 Eyal Shochat

מאמרים

תגובות והערות

land marks