חנקן ערבות - Lanius isabellinus

תיאור המין

בגודל חנקן אדום-גב. הגוון הכללי חולי בהיר למדי, ואחיד יותר ללא דגם הפספוס המודגש של חנקן אדום-גב צעיר. הזנב בולט בגונו החלודי.

לזכר הבוגר סוככות אוזן בגוון חום כהה מאד. לנקבה ולצעיר סוככות האוזן בגוון חום בהיר יותר, וקידמת העין לרוב בהירה. בסיס המקור בהיר. הגחון ללא פספוס, או עם פספוס עדין בצידי הגוף. הגב ללא פספוס. הגחון בגוון חולי.

 

מידות

אורך גוף: 16.5 - 18 ס"מ.

 

פירוש השם המדעי - "הקצב בגוון העופר" (חום-צהבהב).

פירוש השם המדעי - Lanius בלטינית פירושו קצב או שוחט - בזכות מנהגם של החנקנים לשפד את טרפם על קוץ חד ואז, לאחר שהטרף קבוע במקומו ועשוי היטב תחת קרני השמש, החנקן קורע ממנו פיסות פיסות בתאבון רב.

המשך השם isabellinus מתאר גוון חום-צהבהב. ההקשר שבין השם לצבע אינו ברור לחלוטין אולם קיימת סברה שזה קשור באיזבלה ה-1 - מלכת קסטיליה (1474 - 1504) שנשבעה כי לא תחליף את תחתוניה עד שספרד תשתחרר מכיבושם של המוּרִים.

 

 

הצילום מתוך ויקיפדיה - Moors

 

בשנת 711 לספירה, ביקש מושל צפון אפריקה לנצל את חולשתם של עמי אירופה ולפלוש לחצי האי האיברי. הוא מינה את מושל טנג'יר, הברברי טריק אבן זיאד, למפקד כוח הפלישה וביחד עם 7,000 חיילים בלבד הוא חצה את מיצר גיברלטר. אבן זיאד וחייליו נתקלו בהתנגדות מועטה, עוד באותה שנה נפלו טולדו וקורדובה ובתוך חמש שנים נמצא כל חצי האי האיברי - ספרד הערבית - בשליטתם של המורים. הם קראו לה - אל אנדלוס.

גרנאדה, ה"הטָאִיפָה" ("מיני" ממלכה מוסלמית) המורית האחרונה בספרד, נפלה בשנת 1492 ואז… המלכה איזבלה החליפה סוף סוף תחתונים.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

חולף בנופים פתוחים, לעתים קרובות בשולי חישות קנים וקרוב לבתי גידול לחים. דוגר בעיקר במרכז אסיה, מאיראן וממזרח לים הכספי מזרחה עד לסין ולמונגוליה.

נודד דרומה בחורף, בעיקר לתת-היבשת ההודית, לחצי האי ערב ולצפון מזרח אפריקה.

 

בישראל

חולף וחורף נדיר למדי, בעיקר בין אוקטובר למרץ, ובעיקר לאורך הבקע - בעמק בית שאן, בעמק החולה ובערבה הדרומית.

בסתיו 2017 וחורף 2017/18 נרשמו בישראל כ- 30 תצפיות שונות בחנקני ערבות - מספר שיא מרשים מאוד. ואפילו אחד באביב - בתל ברוך.

 

חנקן ערבות - זכר צעיר. תל ברוך 27.3.18      צילום: יוסי חן

 

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחנקן ערבות


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 Be'et Shean Valley--general area עמק בית שאן אזור כללי 2 Avner Rinot
11/11/2019 Neve Ur Fishponds בריכות נווה אור 1 Tuvia Kahn
09/11/2019 Nekarot dam סכר נקרות 1 nitay haiun
land marks