חנקן חלוד-גב - Lanius schach

תיאור המין

החנקן חלוד-הגב, כמו מיני חנקנים רבים, מחבב במיוחד נופים יבשים עם צמחייה דלילה. לעתים קרובות הוא ניצב בעמדת תצפית - בראש שיח או חוט טלפון, מהם הוא מאתר את מזונו, בעיקר חרקים עסיסיים וחולייתנים קטנים.

 

מין זה זכה לשמות רבים כמו חנקן שחור-ראש, חנקן שחור-עיפה, חנקן חלוד על-שת, חנקן כהה ועוד… בזכות ריבוי תתי מינים הנבדלים זה מזה בלבושם ובקולם.

באופן כללי, אצל רוב תתי המינים המסכה השחורה נרחבת ומכסה גם את המצח, הזנב ארוך, מדורג ושחור ברובו. נוצות הזנב הקיצוניות לבנות, אמנם, אך בולטות רק במעט בתצפית בשטח - בין היתר בשל העובדה שהן קצרות כדי שלושת רבעי נוצות הזנב המרכזיות.

המראה הכללי מזכיר חנקן שחור-מצח אבל הגב התחתון, הבטן והעל שת בצבע חלודי נאה.

 

פירוש השם המדעי - Lanius - "קצב" על שום מנהגם של החנקנים לשפד את מזונם על חודים, אז נוח להם לקרוע ממנו פיסות פיסות. המשך השם - schach הוא אונומטופאי בזכות הקריאה שמין שה משמיע.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

נפוץ על פני אזורים נרחבים בדרום אסיה ומזרחה, מקזחסטן ועד גינאה החדשה. האוכלוסיות הצפוניות יותר נודדות/מדלגות מעט דרומה בעוד אלו המצויות באזורים טרופים הן יציבות.

מין זה מזדמן נדיר ביותר במערב אירופה. תצפיות נרשמו בבריטניה, הולנד, הונגריה ושוודיה. באזורינו הוא נצפה בטורקיה, ירדן וישראל. הזדמן גם ביפן.

 

בקיץ 2016 נרשם הקינון הראשון של חנקן חלוד-גב במערב הפליארקטי, כאשר צפרים מפינלנד תיעדו משפחה (הורים ופרחונים) באטיראו (Atyrau) - קזחסטן, סמוך לנהר אורל הנשפך לים הכספי.

 

בישראל

תצפית אחת בלבד במדרשת בן גוריון - נובמבר 1982.

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחנקן חלוד-גב


גרף עמודות שבועי

מאמרים

תגובות והערות

land marks