חנקן אדום-ראש - Lanius senator

תיאור המין

הנפוץ מבין מיני החנקנים בישראל.

ציפור שיר בינונית. מידות הגוף קטנות ביחס למיני החנקנים האחרים. הזכר והנקבה בעלי דגם צבעים דומה, אך נבדלים זה מזו בגוונים הדהים יותר אצל הנקבה. ניכר בדגם השחור-לבן בחלקיו העליונים בעיקר בעת תעופה. פס עין שחור ורחב נמתח מהמצח אחורה עד הכנף (אצל הנקבה הפס עדין יותר).

 

הכיפה והעורף בצבע חום-ערמוני (חום בהיר אצל הנקבה). הגב, הזנב והכנפיים שחורים. כתמים לבנים בולטים בשכמות, בעל-שת וכן בבסיס אברות היד. המקור קצר ומאסיבי (משמש לטריפה כמו אצל כל בני משפחת החנקנים). החלקים התחתונים בהירים. לבן-ורדרד אצל הזכר ולבן, לעיתים מעוטר סהרונים, אצל הנקבה.

 

מבין החנקנים הנצפים בארץ, החנקן הנובי הוא הדומה ביותר לחנקן אדום-ראש, במיוחד לאור דגם הצבעים השחור-לבן. ההבדלים העיקריים המבדילים את החנקן הנובי מהחנקן אדום-הראש הם המצח הלבן, הראש השחור והעל-שת השחור. כמו כן מימדי הגוף הקטנים יותר של החנקן הנובי.

 

החנקן אדום-הראש מצוי בעיקר בחורשות פתוחות עם קרחות, בשטחים חקלאיים עם עצים פזורים. הוא עומד בעמדות תצפית גבוהות כגון עצים או עמודי חשמל מהם הוא סוקר את הסביבה הפתוחה בחפשו אחר מזונו.

 

מידות

אורך גופו של החנקן אדום הראש 17 - 19 ס"מ ומשקלו 29 - 37 גרם.

 

השם בערבית: דקנאש שאמי

פירוש השם המדעי - Lanius בלטינית פירושו קצב או שוחט. senator - על שם ה"כובע האדום" שהיה אחד מהסמלים של הסנאט בארה"ב.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מין דרום פליארקטי בעיקרו. מקנן בארצות אגן הים התיכון עם חדירה צפונה עד גרמניה, דרומה לצפון אפריקה ומזרחה לאזור האירנו-טוראני דרך טורקיה, ישראל עיראק ואירן.

אוכלוסיה מקננת קיימת גם בחצי האי ערב. כל האוכלוסיות נודדות בחורף לרצועה הטרופית באפריקה. בתחומי תפוצתו זוהו 3 תתי מינים. שניים מהם נראים בישראל.

 

בישראל

2 תתי מינים של החנקן אדום הראש נראים בישראל. L. s. niloticus זהו תת-המין המזרחי המקנן בישראל. L. s. senator הינו תת-המין המערבי המקנן באירופה וצפון אפריקה ובישראל חולף בעונות הנדידה.

 

בעוד הפרטים החולפים נראים במרבית אזורי הארץ במהלך הנדידה, האוכלוסיה המקננת מצומצמת יותר לאזורים ההרריים והגבעיים עם אקלים ים תיכוני. מקנן גם באזורים חצי מדבריים וכן בחרמון.

 

נדידת הסתיו מתחילה בראשית יוני עד אמצע אוקטובר ושיאה מתרחש באמצע אוגוסט עד תחילת ספטמבר. נדידת האביב מסוף ינואר עד יוני ועיקרה בחודשים מרץ-אפריל. הצעירים הרבים שפרחו מהקנים לאחר עונת הקינון מתפזרים מעבר לאזורי הקינון עוד לפני תחילת נדידת הסתיו, מה שמסביר את הופעתם של חנקנים אדומי-ראש באזורים ללא קינון עוד לפני תחילתה של הנדידה.  

 

מצב שימור בעולם ובארץ

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

מידע כללי

ציפורי שיר נתפסות בדרך כלל כציפורים עדינות ו"נחמדות" שניזונות מפירות, זרעים ולעתים חרקים קטנים. על פי רוב זוהי גם המציאות. משפחת החנקנים אליה משתייך החנקן אדום-הראש בהחלט "מנפצת" את התדמית הזאת.

 

החנקנים הינם טורפים נמרצים אשר מסוגלים לצוד מגוון רחב של בעלי חיים: חסרי חוליות קטנים כחגבים וחיפושיות, דו-חיים וזוחלים קטנים כגון לטאות, נחשים קטנים או צפרדעים ואף יונקים קטנים כמו עכברים ומכרסמים אחרים.

יש מינים, בינהם נכלל גם מיודענו אדום-הראש, המסוגלים לצוד גם ציפורי שיר קטנות!

 

להבדיל מהעופות הדורסים המצויידים ברגליים חזקות ובטפרים חדים המשמשים אותם לצייד, החנקנים תופסים את טרפם בעזרת מקורם! זו הסיבה כי החנקנים, למרות היותם טורפים, אינם נקראים "עופות דורסים". פעולת הדריסה נעשית על ידי הרגליים והטפרים.

 

החנקנים תרים אחר מזונם על הקרקע מעמדת תצפית מוגבהת. הם תופסים את טרפם בעזרת מקור חזק המצוייד בשן חדה ומאונקלת בקצהו. באמצעות המקור החזק שובר החנקן את חוליות הצוואר של טרפו ביש המזל (במקרה של חוליתנים) ולאחר שזה נפח את נשמתו ואינו מסוגל עוד להיאבק, נושא אותו החנקן למקום בטוח למאכל.

 

אחת התופעות המענינות ביותר בקרב החנקנים היא מנהגם לנעוץ את טרפם על קוץ, ענף מחודד ואף על גדרות תיל.

לתופעה זו ניתנו כמה הסברים; ראשית, הטרף המשופד מהווה סימון טריטוריה. כך יכול החנקן להודיע לזכרים שכנים: "זו נחלתי, מיצאו לכם מקום אחר". או לחילופין לומר לנקבות: "ראו איזו נחלה עשירה יש לי ואיזה צייד מוכשר אני. כדאי לך להצטרף אלי. אני אוכל לפרנס אותך ואת צאצאינו".

שנית, מהווים השיפודים הללו מעין מזווה. כך יכול החנקן לצבור מזון ולחזור אליו מאוחר יותר בעת הצורך. הסבר נוסף טוען כי בשל רגליו החלשות יחסית, אין החנקן מסוגל לבתר את טרפו (כמו העופות הדורסים). קיבוע הטרף במקום, יכול לאפשר לחנקן לבתר את הטרף בעזרת מקורו.   

 

 

ערך זה נכתב על ידי דותן יושע

 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחנקן אדום-ראש


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
09/10/2019 רבדים 1
08/10/2019 סירקין מערב 1
06/10/2019 Be'et Shean Valley--general area עמק בית שאן אזור כללי 1

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks