זהבן מחלל - Oriolus oriolus

תיאור המין

משפחת הזהבניים מונה 32 מינים יפהפים! כמעט כל בני המשפחה חיים באזורים טרופיים וסובטרופיים באפריקה ובאסיה - רק שניים מהם מצויים בממלכה הפליארקטית.

האזור הפליארקטי, דרך אגב, הוא אחד משמונת האזורים האקולוגיים שמחלקים את שטח כדור הארץ.

הוא כולל את אירופה, אסיה שמצפון לרכס ההימליה וצפון ומרכז חצי האי-ערב.

גם אנחנו שייכים לממלכה הפליארקטית ולמרבה השמחה, אחד ממיני הזהבנים - הזהבן המחלל - מצוי גם אצלנו בישראל.

 

כשרואים זהבן - אי אפשר לטעות, במיוחד אם מדובר בזכר בוגר.

גופו של הזכר צהוב עז! הכנפיים והזנב שחורים ומקושטים בצהוב (בבסיס אברות היד בכנפיים ובשולי הזנב), קדמת העין שחורה והמקור ארוך למדי ואדמדם.

הנקבה נאה, אבל לא "מנקרת עיניים" כמו בן זוגה, הדוגמן. החלקים העליונים ירקרקים זיתיים ואילו החלקים התחתונים לבנבנים עם פספוס עדין.

 

הנקבות הבוגרות עשויות להיות צהובות למדי, אבל בתעופה יופיעו מיד הגוונים הזיתיים של השלישוניות (בחלק הכנף הקרוב אל הגוף).

מקום חיותם של הזהבנים יערות רחבי-עלים וחורשות - בצמרות הגבוהות - ואז קשה מאוד להבחין בהם. רק לעתים רחוקות הזהבן יורד אל הקרקע - מנתר בצורה מגושמת, וממהר לברוח מכל רחש הכי קטן. כפי שאפשר להבין, מדובר בטיפוס חששן וביישן. שומר את הצבעים היפים שלו לעצמו…

 

מידות

אורך גוף: 25 ס"מ. מוטת כנפיים: 45 ס"מ. משקל: 80 גרמים בממוצע.

 

שם בערבית - צפיר

פירוש השם המדעי - Oriolus מקורו ב - aureolus = "מוזהב".

גם השם באנגלית - Golden Oriole - נובע מהשם המדעי.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסיית

 

לזהבן המחלל תפוצה נרחבת המשתרעת על פני מרבית אירופה ומזרחה משם, דרך המזרח התיכון אל מרכז אסיה ודרומה - לעבר הודו. מבלה את החורף באפריקה ובדרום אסיה.

האוכלוסייה האירופית מונה כחמישה מיליון זוגות דוגרים המהווים בין רבע לחצי מכלל האוכלוסייה העולמית שבהערכה גסה מאוד מונה בין 20 ל- 85 מיליוני פרטים (Birdlife International). גסה מאוד…

 
 

 

בישראל

 

חולף מצוי למדי בכל חלקי הארץ ומקנן נדיר בצפון.

בסתיו, בעיקר מאמצע ספטמבר - אז הנקבות והצעירים מקדימים את הזכרים בכ-10 ימים. באביב, מאמצע אפריל ועד לסוף מאי - אז הזכרים הם אלו שמקדימים את הצעירים והנקבות בכ-10 ימים - מן הסתם כדי לתפוס את הטריטוריות שלהם. בתקופת הנדידה אפשר לראות את הזהבנים ניזונים בפירות ועם עוד קצת מזל - גם ליהנות משירתם החלילית.

 

 

מידע כללי

באביב 1983 נמצאו שני הקינונים הראשונים בישראל, ליד שמורת החולה ומאז תצפיות בקינון זהבנים מתרבות משנה לשנה.

 

נדב ישראלי ממרכז הצפרות החולה מאמין שהזהבנים הולכים ומתרבים כמקננים בצפון ישראל.

בקיץ 2015 מספר זוגות קיננו בחורשת המייסדים ובשמורת החולה, זוג אחד עד ארבעה זוגות באגמון ומספר זוגות בלהבות הבשן ובאילת השחר. ישראלי טוען שסביר מאוד להניח שזוגות נוספים מקננים בישובים הסמוכים כמו גונן, חולתה ונאות מרדכי.

גם מדריך הטבע והטיולים, ליאור כסלו, שמפעיל חוגי צפרות - איתר קינון זהבנים בבטיחה שבצפון הכנרת.

 
 

געגועים ל... זהבנים מחללים   געגועים ל... זהבנים מחללים


 

"זהבן היא ציפור שמאוד לא אוהבת אותי...

בילדות הייתי רואה לפחות 10 פרטים בתוך הקיבוץ בכל סתיו, אבל בשנים האחרונות הוא מתחמק ממני באופן קבוע וכל התצפיות המעטות שלי בו הן ללא משקפת או כשהוא נסתר בין ענפים או בורח בתעופה או לא...


בקיצור, אני כבר לא רוצה לצלם את הבחור, רק שייראה את עצמו בצורה נורמלית. אז היום הלכתי לנבי סמואל, מקום שגם משה דיין עם עין ימין עצומה היה מצליח לצפות בזהבן ואכן ראיתי חמישה זהבנים לפחות. לא שהם היו נחמדים מספיק ונתנו לי להוציא צילום טוב, אבל לפחות התצפית הייתה מספקת.

שתהיה שנת זהב!"

 

מיכה מנדל 20.9.17

 

 
 
 

עונת עצי התות הגיעה!


 

אחת מגולות הכותרת של נדידת האביב, מבחינתי, מגיעה דווקא בסוף העונה - עם הבשלת פירות עצי התות על סוגיו: השחור, השאמי, הלבן וכן הלאה. אז מתאספים על העצים עתירי הפירות העסיסיים, כמויות אדירות של ציפורים נודדות.

 

המינים הבולטים הם סבכיים בני קבוצת ה- Sylvia, כאשר גלים גדולים של סבכים שחורי-כיפה, מגיעים בדיוק בימי הבשלת פירות התות. הם מנצלים את שפע הסוכר בפרי ונהנים מאנרגיה זמינה שתשמש אותם להמשך דרכם צפונה.

בעונה זו מופיעים מיני הסבכים של סוף האביב, אולי היפים והמיוחדים שעוברים דרכנו: הסבכי הניצי והסבכי האפור. ירושלים התברכה במינים הללו וקל לצפות בהם על עצי התות הפזורים בבירה - במיוחד בתחנה לחקר ציפורי ירושלים ובגן הוורדים.

 

עם כל אלו, הכוכבים האמתיים של העונה הם ללא ספק הזהבנים וזרזירי הארבה.

יצא לי לא פעם לשבת מול עצי תות עתירי פירות, הגדושים סבכים ממינים שונים, ופה ושם צץ לו זהבן מחלל זכר, המבהיק בזהוב, או בזהבנית, נקבה ירקרקת הנטמעת בעלווה. החוויה היפה ביותר הייתה בתצפית בקיבוץ, כשישבתי מול עץ תות צעיר ועליו כ-24 זהבנים!!!

בהמשך, עץ זה הניב גם זרזיר ארבה בודד, בלבוש אביבי מרשים במיוחד.

התצפית היפה ביותר שהייתה לי על עצי תות גדושים פירות, הייתה בחורשת התותים הסמוכה לאגמון החולה, עם סבכים, זהבנים וזרזירי ארבה למכביר.

 

כמובן שגם מינים יציבים ניזונים בפירות: עורבים, עורבנים, דררות, בולבולים, שחרורים, נקרים, דרורים ועוד... שמאכילים גם את הגוזלים והפרחונים בפרי.

אני מצרף רישום בצבעי מים מעץ התות בקיבוץ, ציירתי אותו כשהייתי בן 15.

 

 

 

תפקחו עיניים, חפשו עצי תות, תגלו עולם נפלא!

אבנר רינות 11.4.16

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בזהבן מחלל


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
19/10/2019 Ben Gurion memorial park פארק קבר בן גוריון 1 Dan Alon
11/10/2019 HaGuy Garden גן הגיא 1 Klil Zaitlin [eBird]
11/10/2019 HaGuy Garden גן הגיא 1 Shlomi Segall

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks