קאק - Corvus monedula

תיאור המין

"עורב קטן" ומצוי מאוד ברוב חלקי הארץ. הקאקים מצויים גם בקרבת משכנות אדם - הם אוהבים לקנן, למשל, על עמודי תאורה גבוהים בצד כבישים, ובאזורים חקלאיים.

 

הקאק הוא עוף בינוני - בגודל של יונה לערך. כל גופו שחור ואילו עורפו אפרפר.

בהתבוננות מקרוב ניתן להבחין בעיניו הבהירות - תכולות. פעמים רבות ניתן להבחין בקאקים הודות לקריאותיהם בשעה שהם מתאספים ללינה בחורף או כשהם צועקים מראש עמוד תאורה בקריאותיהם האופייניות אשר מזכירות את שמם - "קאאק, קאאאק" או "קיייא".

תעופת הקאק ישרה למדי ובולטות במהלכה חבטות הכנפיים העמוקות; כאשר הכנפיים קצרות יחסית לגודלו.

 

בישראל מצויים כמה מיני עורבים "שחורים" אבל מקום חיותם אינו חופף לזה של הקאק. העורב האפור גדול מהקאק והוא "דו-גוני", אפור ושחור. בחורף, עורבי מזרע עשויים להימצא בסמוך ללהקות קאקים בשטחים חקלאיים, אבל גם הם גדולים מהקאק, ואצל עורבי מזרע בסיס המקור בהיר.

 

הקאק מצוי באזורים עם אקלים נוח - לא מדברי ולא קר מדי,  שבהם מצויים עצים או מבנים שישמשו כמקומות קינון. במהלך חודשי החורף הקאקים מתקבצים בלהקות ומבלים באזורים חקלאים, בפארקים ובאזורים פתוחים בקרבת ערים. את הקרבה של הקאקים לאדם ניתן להסביר הן בשל הסתגלותו לאכילת מגוון רחב של סוגי מזון, כולל שאריות מזון, וטמפרטורות הנעימות שמציעים ישובים עירוניים בחודשי החורף.

 

מידות

אורך גוף: 39-30 ס"מ. מוטת כנפיים: 74-64 ס"מ. משקל: 180 - 260 גרם.

פירוש השם המדעי - "עורב - קאק". monedula = כינוי ספציפי לקאק.

 

תפוצה המגמות אוכלוסין

מרחב התפוצה משתרע ממערב וצפון אירופה ועד להרי ההימלאיה וצפון אפריקה. באזורים אלו מוכרים ארבעה תתי מינים- מערב אירופאי, מזרח אירופאי (המעורב עם האסייתי), אסייתי (המצוי אף עד לרומניה וישראל במערב תחום תפוצתו - C. m. soemmerringii) ותת מין צפון אפריקאי.

בכל המדינות בהן הוא מצוי נשמרת אוכלוסיה יחסית יציבה, עם תנודות קלות לאורך השנים. הבדלים בגודל האוכלוסייה במקומות שונים ניכרים בעיקר בחורף, אז אוכלוסיות צפוניות מדרימות או עפות לאזורים דרום-מערב אירופאים. אין מדובר במין תחת איום הכחדה.

 

בישראל

יציב מצוי ברוב חלקי הארץ, למעט אזורים מדבר "קיצוניים" (עד קו דימונה, בערך) מקנן מצוי.

 

 

עשרות קאקים "רועים" על משטח דשא.    צילום: עמית גפן ז"ל

עמית גפן, הצפר והצלם, נפטר בגיל צעיר ממחלה נדירה. היכנסו ליומן התצפית של עמית - לחצו כאן 

 

מידע כללי

לקאקים אורח חיים קבוצתי וזוגי ייחודי. אצל הקאקים, הזוגיות היא לכל חיים, אלא אם כן אחד מבני הזוג "נעלם" מסיבה כזו או אחרת.

הזוגיות משתלבת במבנה חברתי מורכב משום שהקאקים חיים בלהקות - קטנות יותר בעונת הקינון וגדולות מאוד בחורף.

הקאקים גמישים בבחירת אתרי הקינון שלהם ואף נוטים לנצל הזדמנויות, מעשה ידי אדם, הנקרות בדרכם; מחזה שכיח הוא מראה זוג קאקים המקננים בארובה, בראש עמוד תאורה או בתיבת קינון שהוצבה עבור תנשמות ובזים באזורים חקלאיים.

להקות משוטטות של הקאקים נצפו מבצעות מעוף חריג ובלתי צפוי לכיוון מערב, עד כדי כך שלהקות שונות נצפו באיים מערב אירופיים ובצפון אמריקה, לאחר שחצו את האוקיינוס האטלנטי. תופעה זו אינה ברורה לנו עדיין.

 
ערך זה נכתב על ידי חוקרי הציפורים יעל לנרד ורון אפרת
 
 
 

מקורות.

 

1. Lars Svensson, Collins Birds Guide, Second edition, 2009, Harper Collins Publisher, London.

2. Snow D. and Perrins C.M., 1998. The birds of the western palearctic. Oxford University Press, USA ("Birds of western palearctic interactive",

Oxford University Press, 2006).

3. Wikipedia the free encyclopedia, Western Jackdaw,  30.11.2013.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בקאק


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 פארק אפק מתחם IL (32.104, 34.934) 2 David Raved
14/11/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 30 Tuvia Kahn
14/11/2019 Mt. Herzl הר הרצל 1 Moshe Zinger [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks