אדרית שחורת-כיפה - Somateria mollissima

תיאור המין

ברווז ימי - הגדול מבין הברווזים בחצי הכדור הצפוני. נאמנה למקומות חיות ימיים, שם היא צוללת אחרי מזונה: צדפות וסרטנים שאותם היא בולעת שלמים ומרסקת את המעטה הקשיח בזפק המפותח שלה (במקרה של סרטנים האדרית דואגת לתלוש את הגפיים טרם הבליעה).

יש לה הרבה מה להציע, לאדרית. מדובר בברווז שמגיע למהירות 113 קמ״ש בטיסה ישרה ואופקית ובנוסף היא מצמחת נוצות פלומה איכותיות במיוחד שאותן הנקבה תולשת מחזה כדי לרפד את הקן ולחמם את הביצים בסביבה הארקטית. בני האדם אספו את הנוצות של האדריות כבר במאה ה- 14 ועד למאה ה- 19 היא כמעט נכחדה - בגלל ש"התברכה" בנוצות האידיאליות למילו כריות ושמיכות פוך.

 

לבושו של הזכר אינו משאיר מקום לספקות - שחור ולבן עם עורף ירוק. הנקבה, כשאר הברווזות, מצטיינת בלבוש הסוואה - חום מפוספס אבל הראש הגדול והמחודד והמקור הארוך והיתדי מסייעים בזיהוי.

 

מידות

אורך גוף: 50 - 70 ס״מ. מוטת כנפיים: 80 - 110 ס״מ. משקל: נקבות - 1.9 ק״ג, זכרים - 2.2 ק״ג.

 

פירוש השם המדעי - ״צמרירית רכה במיוחד״. Somateria - ביוונית = גוף, erion = צמר. המשך השם מהמילה הלטינית mallissimus - רך מאוד.

השם באנגלית ובגרמנית - Eider מנורדית עתיקה ופירושו ״ברווז״.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

דוגרת בחופים הצפוניים של אירופה, צפון אמריקה, מזרח סיביר ודרום גרינלנד.

מעונות החורף סמוכים לאזורי הקינון ולעתים חופפים להם.

כלל האוכלוסייה מוערכת בכ- 3.3 - 4 מיליון פרטים. למרות המספרים הגדולים מין זה מאויים - במיוחד האוכלוסייה האירופית שהצטמקה ביותר מ- 40% במשך שלושה דורות (27 שנים).

הנתונים על הירידה החדה התקבלו הן מאזורי הקינון והן מספירות חורף. ירידה חדה נרשמה במספר הזוגות המקננים באי גוטלנד (הגדול באיי הים הבלטי) מ- 7,140 זוגות בשנת 2007 ל- 1,310 זוגות בשנת 2015. זה היה המצב גם באי השוודי אלנד.

 

האוכלוסייה האירופית מהווה מעל 60% מכלל האוכלוסייה העולמית ולכן המגמה השלילית הזו היא רבת משמעות.

הגורמים המאיימים על האדריות הם רבים: זיהום מי הים בנפט, תחרות עם אנשי המדגה על הצדפות, פיתוח וכרייה באתרי הקינון, תיירות, שיט וציד. באזורים רבים נטרפות נקבות רבות על ידי עיטמים לבני-זנב רעבים.

 

בישראל

תצפית אחת משנות ה- 80 במעגן מיכאל.

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות באדרית שחורת-כיפה


גרף עמודות שבועי

land marks