ירגזי מצוי - Parus major

תיאור המין

 

ציפור שיר קטנה (קטנה מעט מדרור הבית), בעלת צבעים עזים ושירה רמה ומתכתית. הירגזי הוא אחד המינים היפים והבולטים בנוף העירוני של ארצנו, וגם במקומות חיות טבעיים - בחורש וביער.

 

פירוש שמו המדעי – ירגזי גדול.

קל מאוד לזהות את הירגזי המצוי, בעיקר בזכות דגם הנוצות הצבעוני: החלקים התחתונים צהובים, פס שחור עובר לאורך החזה והבטן, הלחיים לבנות ומוקפות במסגרת שחורה של הכיפה, העורף והגרון.

המעוף גלי אבל בדרך כלל אינו נצפה בתעופה אלא "מדלג" מעץ לעץ.

לירגזי מגוון קולות עשיר, בשירתו לרוב שלוש הברות, שהשלישית בהן גבוהה יותר "טי – טי – צ'ו, טי – טי – צ'ו" (tee-tee-chu). השירה מושמעת כל השנה אבל בעיקר לקראת עונת הקינון – אז רצפי ההברות שלה מתארכים.

 

הנקבות "צבעוניות" פחות בהשוואה לזכרים, הצהוב של גחונן דל יותר והפ סהשחור העובר במרכזו צר ולעיתים מקוטע. נראה כי פס הגחון של הזכרים הוא סוג של "סמל-סטטוס": ככל שהוא רחב ובולט יותר, כך הזכר מוצלח ואטרקטיבי יותר בעיני הנקבות.

 

הצעירים נראים כמו גרסה דהויה של הוריהם עם לחי צהבהבה, כיפה וגרון אפורים כהים, בטן לבנה-ירקרקה וללא הפס השחור במרכזה.

הפרטים הנראים בארץ שייכים לתת-מין P. m. terraesanctae(ירגזי הארץ הקדושה) המקנן במזרח התיכון ממרכז תורכיה בצפון, דרך סוריה, לבנון וישראל ועד לצפון חצי האי סיני בדרום.

 

הירגזי המצוי מקנן בכל סוגי החורשים והיערות וגם בסמיכות רבה למגורי אדם - בפארקים ובגנים.

הירגזים בונים את קינם בחורים בעצים, אבל מאמצים בשמחה גם סוגיםאחרים של חללים דוגמת תיבות קינון, כדי חרס, עמודי ברזל חלולים, תיבות דואר ועוד.

 

מבין הציפורים באזורנו, הדומה לו ביותר הוא ירגזי כחול, המזדמן בארץ לעיתים רחוקות. גם ירגזי החרמון דומה לו במקצת, במיוחד לפרטים הצעירים.במורדות החרמון הם חולקים לעיתים את אותם מקומות חיות.

 

מידות

אורך גוף: 15 – 13.5 ס"מ. משקל: 19 - 12 גר'.

 

שם בערבית - קורקוף כביר

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

נפוץ בכל רחבי אירופה במרכז אסיה ובדרומה.

תפוצתו העולמית התרחבה בעקבות התרחבות שטחי חקלאות ויישובי אדם (del Hoyo et al. 2007)אך מספריו באירופה ירדו מעט בעשורים האחרונים (Birdlife International 2012).

מחקרים אחרים הראו כי התחממות גלובלית ועליית הטמפרטורה הממוצעת באביב, הביאו להפחתת המזון הזמין עבור גוזלי הירגזי וכתוצאה מכך - ירידה בשיעורי הצלחת הרבייה באירופה (Visser et al. 2006).

 

בישראל

יציב שכיח בחבל הים תיכוני, ובעשורים האחרונים הרחיב תפוצתו דרומה לצפון הנגב בעקבות התיישבות אדם, השקייה ונטיעות. נמצא בכל מקומות החיות שבהם צומחים עצים ושיחים מפותחים.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - לא בסיכון (LC).

 

 

מידע כללי

מזונו של הירגזי, בעיקר פרפרים וחיפושיות, על גילגוליהם השונים וגם עכבישים. בחורף מרכיב הזרעים והפירות בתפריט גדל מאוד, מן הסתם בגלל הזמינות הנמוכה של החרקים בטמפרטורות קרות, ונדיר מאוד לראות את הירגזי תר אחר מזונו מעל גובה של 6-7 מטרים.

החיפוש אחר החרקים בחורף, הוא אקטיבי מאוד מצדו של הירגזי אשר מרבה לחטט ולנקר בקליפות עצים, בענפים ובין עלים יבשים. אז הוא גם נצפה פעמים רבות כשהו תלוי במהופך, בוחן ובודק את הסביבה מכל זווית אפשרית.

בקיץ, כאשר החרקים מצויים בשפע וזחלים רבים מצויים על העלים, עולה גובה החיפוש אחר מזון ל- 9 מטרים ומעלה.

הנץ המצוי הוא הטורף העיקרי של הירגזי המצוי, בעיקר פרחוני המחזור השני, שאז הניצים טרודים מאוד בהאחלת גוזליהם שלהם. נקרים עקודים, סנאים וחמוסים נוהגים לבצע "פשיטות" על קיני ירגזים ולטרוף גוזלים ולפעמים גם פרטים בוגרים.

הירגזי המצוי משגשג בעיקר בסביבת החורש הטבעי, אבל גם בעיר ובסביבת האדם הם מצליחים מאוד. לדוגמה – אוכלוסיית הירגזים בשפילד (מטרופוליטן בדרום יורקשייר – אנגלייה, עם כחצי מיליון תושבים) מונה כ- 17,000 פרטים. המעניין הוא שהירגזים מתאימים את עצמם לסביבה העירונית: נמצא שבעיר הירגזים שרים "חזק" יותר, מאשר בסביבה שקטה.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בירגזי מצוי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
26/01/2020 ⁨IL-חיפה-אום אל-פחם⁩ (32.5134,35.1517) 1 Yasmeen Abas [eBird]
26/01/2020 עמק חפר 1 נרי ארזי [eBird]
26/01/2020 רם און, מחוז הצפון, IL (32.526, 35.255) 3 שי הלוי

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks